Czy trądzik można wyleczyć raz na zawsze?

Trądzik to choroba, która dotyka nie tylko młode osoby, lecz także osoby dorosłe. Pojawią się u nich krostki, wypryski i inne niedoskonałości. Zatem czy trądzik można trwale wyleczyć? Jeżeli ciebie też dotyczy ten problem, sprawdź koniecznie, czy można skutecznie pozbyć się krostek i zaskórników.

Trądzik – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku zalicza się:

  • wahania poziomu hormonów,
  • wzmożoną pracę gruczołów łojowych,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowe rogowacenie,
  • niewłaściwą pielęgnację i higienę,
  • klimat, stres,
  • stosowane leki.

Większość wymienionych czynników ma wpływ na pozostałe. Jeżeli nie będziemy regularnie złuszczać cery, to sebum, martwe komórki naskórka, pot i brud zapchają ujścia gruczołów łojowych. Zaczną się w nich namnażać bakterie wywołujące trądzik. Kiedy będziemy wyciskać krosty, rozniesiemy je po całej twarzy, przyczyniając się do nasilenia trądziku. Podobnie stanie się w przypadku, gdy brudnymi akcesoriami do makijażu lub pielęgnacji będziemy dotykać twarz.

Jakie są rodzaje trądziku?

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje trądziku:

  1. Młodzieńczy (pospolity) – występuje w okresie dojrzewania i czasami ustępuje samoistnie w ciągu kilku lat. Niedoskonałości pojawiają się na twarzy, dekolcie i plecach; widoczne są również zaskórniki. Nieleczony pozostawia blizny i przebarwienia. Trądzik młodzieńczy może mieć łagodną postać i nie wymagać leczenia dermatologicznego lub wręcz przeciwnie, przybrać ostrzejszą formę i wymagać kuracji antybiotykami.
  2. Ropowiczy – na skórze pojawiają się torbiele z ropną zawartością, po takim trądziku pozostają blizny.
  3. Skupiony – występuje głównie u mężczyzn. Niedoskonałości pojawiają się w skupiskach, w różnych miejscach na ciele; widoczne są również torbiele i zaskórniki. Ten rodzaj trądziku pozostawia blizny i wymaga leczenia dermatologicznego.

Istnieją również inne rodzaje trądziku. Są to: trądzik polekowy spowodowany przyjmowaniem sterydów, trądzik kosmetyczny wywołany używaniem kosmetyków zatykających pory skóry (niektóre pudry, róże i bronzery) oraz trądzik niemowlęcy wywołany stosowaniem olejów mineralnych podczas pielęgnacji.

Domowe i profesjonalne sposoby leczenia trądziku

W domu twarz należy przemywać tonikiem antybakteryjnym i nakładać preparaty wysuszające zmiany trądzikowe (maść z cynkiem lub olejek z drzewa herbacianego). Nie należy skupiać się na intensywnym odtłuszczaniu cery, lecz na nawilżaniu i uregulowaniu pracy gruczołów łojowych. W gabinecie kosmetycznym natomiast dobre efekty przyniosą zabiegi z zastosowaniem kwasu salicylowego, złuszczających enzymów, kwasu azelainowego lub lasera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *