Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Cera dojrzała ‒ charakterystyka

Cera dojrzała nie jest takim samym typem skóry jak cera normalna lub trądzikowa. Ten termin określa bardziej stan niż rodzaj. Jak pielęgnować cerę dojrzałą i co przyspiesza starzenie się skóry? Cera dojrzała ‒ charakterystyka.

Cera dojrzała ‒ charakterystyka

Skóra zaczyna się starzeć już po dwudziestym piątym roku życia, a po trzydziestym ten proces nabiera tempa. Termin „cera dojrzała‟ dotyczy kobiet około czterdziestego piątego roku życia. To właśnie wtedy w organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów żeńskich, to znaczy estrogenów i progesteronu. Ponadto ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu i zmniejsza się ich liczba, a ukrwienie skóry ulega pogorszeniu.

Cera dojrzała jest łatwa do rozpoznania: sucha, szara, pomarszczona, zmęczona i pozbawiona elastyczności. Utrata przez nią wiotkości wpływa na zmianę kształtu twarzy ‒ opadają policzki oraz kąciki oczu i ust. Dzieje się tak za sprawą ograniczonej produkcji kolagenu, spowolnionego metabolizmu komórkowego i znikomej zdolności naskórka do odnowy. Skóra pozbawiona tych naturalnych zabezpieczeń szybko traci wodę i wolniej przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie z tego powodu tak trudno o nią zadbać. Starzenie się skóry u kobiet jest związane z menopauzą, której towarzyszy niedobór estrogenów.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Tempo starzenia się skóry jest indywidualne. Decydują o nim następujące czynniki:

  • niedostateczne nawilżenie skóry;
  • nieprawidłowe oczyszczanie cery;
  • błędy w pielęgnacji skóry;
  • dieta uboga w tłuszcze;
  • spożywanie dużej ilości cukru;
  • częste opalanie się;
  • czynniki stresogenne;
  • palenie papierosów i picie alkoholu.

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Aby cera dojrzała pozostawała w dobrej kondycji jak najdłużej, należy ją:

  • Chronić przed słońcem
    Najgorsze, co można uczynić dojrzałej cerze, to intensywnie ją opalić. Słońce wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. To wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z opalania. Wystarczy pamiętać o kremie z wysokim filtrem (najlepiej 50). Taka ochrona nie cofnie czasu, ale zapobiegnie odwodnieniu głębszych warstw skóry.
  • Regularnie złuszczać
    Złuszczanie można wykonać w domu lub w salonie kosmetycznym. To bardzo ważny element pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ usuwa martwy naskórek, a tym samym zmniejsza widoczność zmarszczek oraz delikatnie wygładza skórę i poprawia jej ukrwienie.
  • Systematycznie odżywiać
    Na noc należy stosować krem wygładzający, a co kilka dni serum regenerujące do skóry dojrzałej. Najlepiej wybierać kosmetyki, które zostają na twarzy dłuższy czas, bo tylko wtedy składniki aktywne mają szansę się wchłonąć. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu, dlatego nie należy oszczędzać na kremie pod oczy. Powinien mieć właściwości silnie natłuszczające i wzmacniające strukturę skóry. Kosmetycznego wsparcia potrzebuje także często pomijana szyja.
  • Regularnie masować
    Masaż skóry najlepiej wykonywać wieczorem po zmyciu makijażu i nałożeniu kremu. W tym celu wystarczy rysować na skórze małe kółka palcem wskazującym od środka twarzy na zewnątrz i ku górze.
  • Stosować hormonalną terapię zastępczą
    Podczas menopauzy gęstość tracą nie tylko kości, lecz także skóra, która staje się cieńsza i zapada się. HTZ pozwala spowolnić ten proces, a co za tym idzie, dłużej zachować młodość. Nie jest to metoda bez wad, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *