Jak o skórę trądzikową dbać latem? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja

Wiele dziewczyn zmaga się ze skórą trądzikową. Krosty, wągry, zaskórniki i inne niedoskonałości są naprawdę trudne do usunięcia, a kiedy już uda się nam to zrobić, to pozostawiają po sobie brzydkie przebarwienia i blizny. Jeszcze gorszy wpływ na trądzik ma promieniowanie słoneczne. Przekonaj się, w jaki sposób dbać o cerę trądzikową latem, jakich produktów używać i jak chronić ją przed słońcem.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Aby skutecznie wypielęgnować skórę trądzikową, konieczne jest ustalenie nasilenia trądziku przed kuracją i w obecnym momencie oraz intensywność łojotoku, zmian zapalnych, wrażliwość, unaczynienie i tendencje do tworzenia się przebarwień. Wybierając produkty, należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. W trakcie terapii trądzikowej skóra staje się bardzo wrażliwa; z czasem uwrażliwienie to może przerodzić się w stały stan. Dlatego już na początku stosowania preparatów leczniczych warto pomyśleć o nawilżaniu, łagodzeniu i ochronie cery. Szczególny rodzaj pielęgnacji należy zastosować latem.

Oczyszczanie cery trądzikowej

Usuwanie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i resztek makijażu powinno odbywać się z głową. Nie można używać mocno oczyszczających i wysuszających substancji, które zaburzają naturalną barierę ochronną skóry. Nie wolno stosować produktów przeznaczonych do cery trądzikowej, mieszanej i tłustej, bo mają zbyt mocne działanie. Nie poleca się również szczoteczek, myjek i gąbek, które podrażniają cerę i na których mogą gromadzić się bakterie. Do pielęgnacji cery trądzikowej dobrze mogą się sprawdzić myjące olejki z emulgatorami. Olejek łączy się z sebum, a emulgator zmywa tą mieszankę z twarzy, nie powodując przy tym ściągnięcia. Taki kosmetyk z łatwością oczyści twarz z silikonów i filtrów UV.

Ochrona przed promieniami UV

Skórę, i to nie tylko trądzikową, trzeba chronić przed promieniowaniem słonecznym. Kremy z filtrami UV zabezpieczą cerę trądzikową przed przesuszeniem, podrażnieniem i fotostarzeniem. A co najważniejsze ochronią ją przed pojawieniem się przebarwień, które w przyszłości mogą być trudne do usunięcia. Jeżeli chcesz uniknąć takich niedoskonałości, to każdego dnia powinnaś stosować preparaty z odpowiednio wysokim filtrem, tj. SPF 50. Wybieraj te, które mają lekkie formuły, nie powodują zapychania porów skóry i zawierają filtry organiczne.

Złuszczanie skóry

Delikatne usuwanie wierzchnich warstw skóry również jest bardzo ważne w pielęgnacji skóry trądzikowej. Przydadzą ci się do tego: kwasy, preparaty mikrozłuszczające i peelingi kwasowe. Kwasami, które możesz wykorzystać, są: migdałowy, salicylowy, mlekowy, azelainowy i wiele innych. Podczas kuracji konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV i preparatów nawilżających. Preparaty mikrozłuszczające zapobiegają gromadzeniu się sebum przy ujściach mieszków włosowych, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Terapię peelingami kwasowymi powinna przeprowadzać doświadczona osoba. Zazwyczaj używa się preparatów z wysokim stężeniem kwasów, które docierają do głębszych warstw naskórka. Najczęściej stosuje się kwasy: migdałowy, glikolowy, azelainowy, mlekowy.

Retinoidy

Są pochodnymi witaminy A, zapobiegają rogowaceniu, mają działanie przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe, regenerują komórki skóry, a także przyczyniają się do złuszczania naskórka. Jeżeli latem będziemy stosować retinoidy, to do pielęgnacji musimy włączyć kremy z filtrem UV. Co ciekawe retinoidy są stosowane w leczeniu oparzeń, odmrożeń, różnych odmian trądziku, łuszczycy, liszaju płaskiego, rybiej łuski, skóry pergaminowej, toczenia rumieniowego, brodawek płaskich.

Przeciwutleniacze

Inaczej nazywane są antyoksydantami. Ich działanie polega na zwalczaniu wolnych rodników, redukowaniu stresu oksydacyjnego, ochronie przed zmarszczkami i przedwczesnym starzeniem skóry. Do przeciwutleniaczy zalicza się: witaminy A, C, D i E, wyciąg z zielonej herbaty, koenzym Q10, beta-karoten, flawonoidy. Znajdziemy je w kosmetykach i produktach spożywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *