Jak dbać o skórę alergiczną?

Alergia, uczulenie, wysypka… Te wyrazy nie kojarzą nam się z niczym przyjemnym, wręcz przeciwnie. Alergia skórna może objawiać się na wiele sposobów, ale zawsze jest bardzo uciążliwa dla tego, kto ją posiada. Do tego bardzo często mylona jest z cerą wrażliwą i z tego powodu – źle leczona. Sprawdź zatem, czym charakteryzuje się skóra alergiczna i w jaki sposób powinno się ją pielęgnować.

Czym charakteryzuje się skóra alergiczna?

Reakcje skóry alergicznej i cery wrażliwej na czynniki drażniące są podobne. W obu przypadkach występuje zaczerwienienie skóry, swędzenie, wysypka. Prawie identyczna jest również budowa: silne unaczynienie i wysuszenie. To, co różni skórę alergiczną od cery wrażliwej, wiąże się z mechanizmem powstawania podrażnień. Uczulenia, które pojawiają się na skórze alergicznej, spowodowane są działaniem alergenów. Przenikają one przez uszkodzony naskórek, a ich obecność odczuwalna jest po kilku godzinach. W przypadku cery wrażliwej uczulenie pojawia się od razu po kontakcie z substancją drażniącą.

Skóra alergiczna jest bardzo trudna w pielęgnacji. Zaszkodzić jej może bardzo dużo substancji, zaczynając od tych obecnych w pokarmie, poprzez składniki kosmetyków, a kończąc na zanieczyszczeniach powietrza. Ten typ cery bardzo źle znosi wszelkie substancje sztuczne, konserwanty, ulepszacze, składniki zapachowe i barwiące. Może zaszkodzić jej nawet klimatyzacja, używanie zbyt wielu kosmetyków oraz agresywna i intensywna pielęgnacja.

Jak pielęgnować skórę alergiczną?

Pielęgnacja skóry alergicznej to bardzo trudne zadanie. Mimo to powinnaś zrobić wszystko, żeby jak najlepiej zadbać o swoją cerę. Najlepszymi kosmetykami będą te z apteki lub polecone przez lekarza dermatologa. Powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i z naturalnym pH 5,5. Produkty takie będą chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników, łagodziły podrażnienia, nawilżały, działały przeciwzapalnie i regenerowały barierę lipidową naskórka. Wszystkie produkty muszą pochodzić z tej samej gamy pielęgnacyjnej – zminimalizuje to ryzyko wystąpienia uczulenia. Pamiętaj, żeby nie stosować kosmetyków złuszczających, tylko delikatne mleczka i preparaty dermatologiczne. Produkty na dzień muszą mieć naturalne filtry przeciwsłoneczne. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie peelingów enzymatycznych i maseczek łagodzących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *