Olej lniany – zastosowanie w kosmetyce

Olej lniany jest jednym z najpopularniejszych nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejów o zdrowotnych i kosmetycznych właściwościach. Na rynku znajdziemy mnóstwo naturalnych olejków, ale olej lniany nadal jest jednym z najlepszych.

Len ma wiele zastosowań i właściwości. Sprawdza się zarówno w leczeniu różnych schorzeń, jak i utrzymaniu urody w dobrej kondycji. Jest ceniony w farmakologii, kuchni, kosmetyce. Dowiedz się, jakie są jego właściwości.

Olej lniany – właściwości i skład

Aby olej lniany był skuteczny i sprawdzał się jako idealny lek oraz kosmetyk, musi być tłoczony na zimno w temperaturze maksymalnie 50 stopni Celsjusza, wysokolinolenowy i nieoczyszczony. Musi zachować odpowiednie proporcje kwasów omega-3 i omega-6, a one z kolei muszą zachować swoje właściwości biologiczne. Tylko odpowiednia obórka i tłoczenie pozwala, aby olej lniany zachował swoje cenne właściwości.

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu są wielonasycone kwasy tłuszczowe, które muszą być dostarczane z zewnątrz. Istotnym budulcem naszego organizmu są kwasy omega-3. Olej lniany bogaty jest także w lignany, które są zbliżone do estrogeów i z nimi współpracują. Mają antyoksydacyjne i antynowotworowe właściwosci, chronią przed osteoporozą i złym cholesterolem, a także wolnymi rodnikami.

Jak olej lniany wpływa na organizm?

Ma wiele zdrowotnych właściwości. Reguluje cykl miesiączkowy, łagodzi objawy menopauzy, reguluje poziom i proporcje hormonów w organizmie… ale to nie wszystko! Ma bardzo dobry wpływ na układ trawienny, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, zapobiega miażdżycy, usprawnia mechanizmy obronne skóry. A przede wszystkim dba o zdrowie psychiczne i mózg.

Olej lniany na skórę i włosy

Olej lniany świetnie nadaje się w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Można stosować go zarówno na twarz, jak i na całe ciało. Polecany jest szczególnie do wrażliwej, przesuszonej, szorstkiej skóry, ze skłonnością do łuszczenia się, alergii. Doskonale wzmacnia i odżywia skórę, dodaje jej zdrowego wyglądu i blasku. Olej lniany także pomaga w walce z cellulitem. Nie zapycha porów, szybko się wchłania.

Dzięki kwasowi omega-3, który zawiera olej lniany, nadaje się on także do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, ze skłonnością do zaskórników. Kwas zapewnia prawidłową ilość łoju skórnego i zapobiega zatkaniu ujść gruczołów łojowych. Olej lniany idealnie nawilża warstwę rogową skóry, domyka pory i spłyca zmarszczki.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym poprawiają sprężystość i elastyczność skóry. Kolejnym plusem jest to, że pomaga leczyć łuszczycę, egzemę, podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran i blizn.

Spożywanie oleju lnianego pomaga odżywić włosy i paznokcie. Na włosy doskonale zadziała olejowanie i suplementacja. Dzięki olejowi lnianemu włosy nie będą suche i matowe. Odzyskają swoją kondycję, a pasma stają się mocniejsze. Olej lniany działa również na paznokcie, ponieważ dzięki niemu zyskują nawilżenie i stają się odporne na zniszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *