Pierwiastki i minerały. Czyli co znajdziesz w swoich kosmetykach?

Czy wiedziałaś, że w twoim kremie znajduje się większość pierwiastków i minerałów z tablicy Mendelejewa? Złoto, cynk, magnez, krzem i wiele innych. Wszystkie dbają o skórę, ale których z nich potrzebujesz najbardziej? Sprawdź, jakie właściwości mają składniki ukryte w twoich kosmetykach.

Krzem, cynk, magnez, złoto i srebro to pierwiastki, które najczęściej stosowane są jako dodatki do kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiadają? Krzem odpowiedzialny jest za produkcję kolagenu, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz przyspiesza gojenie się ran i podrażnień. Ten, który stanowi składnik produktów, pozyskiwany jest z roślin, między innymi ze skrzypu polnego, pokrzywy i mniszka lekarskiego. Krzem wykorzystuje się w preparatach wzmacniających włosy i paznokcie, w kosmetykach przeciwłupieżowych, kremach ujędrniających skórę twarzy oraz produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczyniowej i skłonnej do podrażnień. Ponadto, reguluje pracę gruczołów łojowych, minimalizuje powstawanie stanów zapalnych i zmian trądzikowych.

Pozostałe pierwiastki też są bardzo ważne dla funkcjonowania zarówno skóry, jak i całego organizmu. Cynk posiada właściwości bakteriobójcze, ściągające i oczyszczające. Ogranicza wydzielanie sebum, redukuje trądzik i poprawia kondycję włosów i paznokci. Pierwiastek stanowi także składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowląt oraz dla osób, które posiadają atopowe zapalenie skóry. Cynk jest antyoksydantem, wspomaga syntezę kolagenu i uelastycznia skórę. Co ciekawe, jest także naturalnym mineralnym filtrem przeciwsłonecznym.

Magnez to kolejny pierwiastek, który dodawany jest do kosmetyków. Występuje i w przyrodzie, i w naszym organizmie. Jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Odpowiada również za przewodzenie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami nerwowymi a mięśniami. Magnez jest bardzo trudno uzupełnić, ponieważ nie wszystkie suplementy diety z jego zawartością wchłaniają się w jednakowy sposób. Poprzez stres, spożywanie dużej ilości kawy, herbaty i alkoholu magnez wypłukuje się z organizmu. Jako składnik kosmetyków chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i powstawaniem zmarszczek.

Najbardziej luksusowymi składnikami kosmetyków są chyba złoto i srebro. Nie trudno się domyślić, że cena produktów, które zawierają te pierwiastki, jest bardzo wysoka. Srebro i złoto posiadają właściwości bakteriobójcze i dotleniające. Polepszają metabolizm komórkowy, odżywiają naskórek, wygładzają drobne zmarszczki i wspomagają leczenie trądziku. W chirurgii plastycznej wykorzystywane są złote nici, poprawiające owal twarzy i ujędrniające skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *