Jaką pomadkę wybrać i jak ją przechowywać? Historia pomadki
Pomadka to jeden z najchętniej stosowanych przez kobiety kosmetyków kolorowych. Z czego wynika jej niesłabnąca popularność? Jaka jest historia pomadki i jaką rolę odegrała w niej Elizabeth Arden? I wreszcie: jaka pomadka jest najlepsza ‒ jaką wybrać i jak ją przechowywać?
Historia pomadki
Pomadka w obecnej formie weszła na rynek dopiero w latach XX ubiegłego wieku, ale już w Starożytnych: Indiach i Mezopotamii, a później Grecji i Rzymie kobiety malowały sobie usta. Funkcję barwnika pełniły początkowo pokruszone szczątki martwych żuków, następnie miażdżone odłamki skał, kamieni, minerałów i metali, takich jak rtęć. Z kolei w średniowiecznej i renesansowej Europie makijaż ust był uznawany za nieprzyzwoity.
Wrócił do łask dopiero pod koniec XIX wieku, ale także wtedy miał przeciwników, tym razem emancypantki. Profesjonalne pomadki w niewielkich opakowaniach z metalu weszły do obiegu w 1915 roku. Około 1923 roku zaczęto je produkować w klasycznych odkręcanych tubkach, które kupujemy do dzisiaj. Pomadka została przyjęta z otwartymi ramionami także w Hollywood.
Rola Elizabeth Arden w historii pomadki
Dzięki Elizabeth Arden pomadkę miała każda kobieta. Arden szybko zauważyła, że do każdego typu urody pasuje inny odcień czerwieni i wprowadziła do swojej oferty odcienie bordo, różu i pomarańczy. Najpierw w sztyfcie, później ‒ w XX wieku ‒ w lejącej się postaci przypominającej błyszczyk i wreszcie, w XXI wieku, w kredce. Pomadkę w kredce wprowadziły marki Clinique i Revlon w podobnym czasie.
Dzisiaj pomadka występuje w tylu kolorach i formach, że każda kobieta znajdzie odpowiednią dla siebie ‒ wystarczy udać się do dobrze zaopatrzonej drogerii. Jaką pomadkę wybrać?
Pomadka ‒ jaką wybrać?
Mamy do wyboru pomadki wyjątkowo trwałe (long lasting), bardzo błyszczące (super gloss), matowe (matte/ matt), nawilżające (moisturizing) i wiele innych. Każda ma inne przeznaczenie, mimo to żadna nie powinna wysuszać warg ani rozmazywać się. Podczas malowania ust można posłużyć się konturówką, aby uzyskać pełniejszy i bardziej efektowny makijaż.
Kobiety, które lubią pomadki w sztyfcie, powinny wybierać takie, w których sztyft nie ścina się zbyt łatwo i nie paćka się już po testowaniu szminki na dłoni.
Pomadka ‒ jak ją przechowywać?
Ze względu na swoją konsystencję pomadka ma tendencję do topienia się w wysokich temperaturach. Dla większości z nich zabójcza jest temperatura 60°C, ale już ta o połowę niższa może osłabić ich trwałość. Z tego powodu pomadki warto przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, a jeżeli to niemożliwe, przynajmniej z daleka od kaloryfera i innych źródeł ciepła.
Pomadki ze średniej półki cenowej przeważnie mają dwuletnią datę ważności. Po upływie tego terminu szminka powinna zostać wymieniona na nową, nawet jeżeli nic na to nie wskazuje. Dlaczego? Przede wszystkim pomadka to kosmetyk, który jest najbardziej narażony na zarazki i bakterie, ponieważ przy każdej aplikacji styka się z ustami, czasem ze śliną, a przy tym nie kwalifikuje się do mycia. Aby przedłużyć termin przydatności szminki, warto korzystać z pędzelka do ust i czyścić go po każdym użyciu.
Dodaj komentarz