Woda termalna w kosmetyce — wartościowa czy nie? 

Woda termalna to kosmetyk, który obecnie cieszy się nieco mniejszą popularnością. Jest pomijana w pielęgnacji, a wiele osób nie wie, czym różni się woda termalna od „zwykłej” wody. Dziś wyjaśniamy czym właściwie jest woda termalna i czy warto ją stosować w pielęgnacji.

Czym jest woda termalna?

Woda termalna to rodzaj wody głębinowej, podziemnej. Jej temperatura musi przekraczać roczną średnią temperaturę powietrza z okolicy, w której woda jest wydobywana. Oprócz tego woda — aby spełniała wymogi termalnej — powinna być nośnikiem energii. Termy to ciepłe źródła, dlatego woda głębinowa wydobywana spod ziemi jest ciepła.

Co zawiera woda termalna?

Woda termalna jest niezwykła nie dlatego, że jest wydobywana z termicznych źródeł. Lecz dlatego, że jest ona czynna mikrobiologicznie. Może dostarczać organizmowi minerałów i mikroelementów ważnych w pielęgnacji. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania komórek i tkanek. Oczywiście woda z różnych miejsc na Ziemi może mieć inny skład i różne proporcje danych pierwiastków, jednak do najczęściej powtarzających się należą:

  • żelazo — zaopatruje komórki w tlen
  • wapń — ma działanie przeciwzapalne
  • krzem — regeneruje i pomaga w pielęgnacji newralgicznej skóry naczynkowej
  • magnes — przyspiesza regenerację skóry
  • siarka — ma właściwości antybakteryjne i hamuje nadmiar sebum
  • sód — przyczynia się do nawilżenia skóry
  • lit — działa antyseptycznie i antyoksydacyjnie
  • węglowodany — działają detoksykująco i wzmacniają mechanizmy obronne skóry

Wszystkie te składniki działają na powierzchni skóry, ale w nieznacznej części docierają także głębiej w warstwy skóry.

Właściwości kosmetyczne wody termalnej 

Warto zaznaczyć na wstępie, że woda termalna sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry i w każdym wieku, dlatego nawet młode osoby z trądzikową cerą bardzo skorzystają na dobrodziejstwie pierwiastków zawartych w termalnej wodzie (szczególnie, jesli zawiera ona odpowiednie stężenie antybakteryjnej siarki). Woda jest oczywiście doskonałym kosmetykiem nawilżającym, nawadniającym i chłodzącym w letnich miesiącach, ale ta pobierana z ciepłych term woda ma też szereg innych właściwości kosmetycznych. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i kojąco, dlatego będzie idealna dla osób o wrażliwej, delikatnej i newralgicznej skórze. Ma ona działanie nawilżające (na warstwę wody rozpylonej na twarzy trzeba jednak stworzyć okluzję, czyli nałożyć krem lub olejek), a także zmiękcza skórę i — dzięki zawartości antyoksydantów — spowalnia procesy starzenia się skóry.

Jak używać wody termalnej?

Wodę termalną do pielęgnacji możesz kupić w niemal każdej drogerii lub aptece. Najczęściej jest ona w sprayu, dlatego z łatwością możesz ją stosować, rozpylając na twarz lub całe ciało. Pamiętaj, aby na wilgotną jeszcze skórę nałożyć warstwę kremu, albo — jeśli rozpylasz ją w ciągu dnia na makijaż — przetrzeć buzię wacikiem lub przyłożyć muślinową ściereczkę, która wchłonie nadmiar wody. W przeciwnym razie wyschnie ona i wysuszy skórę. Wodę termalną możesz z powodzeniem stosować jako tonik do twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *