Suche skórki przy paznokciach. Czego używać, żeby je zmiękczyć?

Możemy mieć najpiękniejszy manicure, długie i zdrowe paznokcie, ale nic to nie da, jeśli towarzyszą im suche skórki. Jak pielęgnować dłonie i paznokcie, żeby pozbyć się suchych skórek?

Dłonie to (tuż obok twarzy) niezwykle reprezentacyjna część naszego ciała – podajemy je na przywitanie, więc powinny być zadbane i wyglądać dobrze. Warto poświęcić im trochę czasu na domową pielęgnację, zwłaszcza że odwodnienie i niewłaściwe nawilżenie skóry może się objawiać np. problemem suchych skórek.

Suche skórki przy paznokciach

Problemem wielu osób są suche skórki tuż przy paznokciach. Nie tylko wyglądają nieestetycznie i psują nawet najlepszy manicure, ale też utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zadzierające się skórki mogą powodować dyskomfort i ból, a także przekładać się na dalsze problemy ze skórą na całych dłoniach (odwodnienie, osłabienie, podrażnienie, infekcje). Nikt tego nie chce.

Skąd się biorą suche skórki?

Z reguły są one wynikiem odwodnienia i niedoborów niezbędnych składników odżywczych (minerałów oraz witamin). To bezpośrednia przyczyna, której początkiem są zaniedbania w pielęgnacji skóry dłoni oraz brak ochrony przed czynnikami szkodliwymi np. detergentami, mrozem, wysoką temperaturą.

Jeśli mamy suche skórki wokół paznokci, to przyczyną tego problemu może być:

  • niedobór witamin i minerałów;
  • niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak;
  • zbyt mocne wycinanie skórek podczas manicure;
  • niestosowanie kremów do rąk;
  • kontakt dłoni z silnymi detergentami;
  • porządki domowe bez rękawic;
  • częste moczenie dłoni w zimnej i gorącej wodzie.

Jak zapobiegać zadzieraniu się skórek?

Jeśli nie chcemy mieć suchych skórek, powinniśmy zwracać większą uwagę na to, jak dbamy o swoje dłonie. Podstawa to dobrze nawilżający, odżywiający i ochraniający krem do rąk (zwłaszcza zimą). Warto używać go po każdym myciu rąk, ponieważ woda i mydło mogą odwadniać skórę. Przy pracach domowych, do których używany różnych detergentów, warto stosować ochronne rękawice. Co jeszcze możemy zrobić? Zadbać o kondycję swojej skóry, także tej na dłoniach, od środka – dbajmy o zrównoważoną, zdrową dietę i jedzmy pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze produkty.

Te wszystkie działania mogą nas ustrzec przed suchymi skórkami. Dobrze jednak wiedzieć, co stosować, gdy pojawią się już suche skórki wokół paznokci.

Sposoby na suche skórki przy paznokciach

Ratunkiem jest odwodnienie nawilżanie, natłuszczanie i odżywianie skóry dłoni. Sposobów na to, żeby pozbyć się suchych skórek wokół paznokci, jest wiele. Wypróbuj jeden z nich, żeby pozbyć się problemu suchych skórek.

  1. Specjalne preparaty do zmiękczania skórek – mogą mieć formę olejków, maseł albo balsamów. Z reguły stosuje się je przy robieniu manicure, aby odpowiednio zmiękczyć skórki i ułatwić ich wycinanie. Sprawdzą się w momencie, gdy mamy suche dłonie i zadzierające się skórki. Wystarcza wmasować je w skórę wokół paznokci i powtarzać ten prosty zabieg każdego dnia.
  2. Domowa kąpiel dłoni – to doskonały pomysł na przywrócenie skórze miękkości, gładkości i odpowiedniego nawilżenia. Wystarczy przygotować taką specjalną kąpiel przynajmniej raz w tygodniu, dodając do ciepłej wody sole zmiękczające i ulubione naturalne olejki. Trzeba tylko zanurzyć dłonie w takiej kąpieli na 10-15 minut, aby suche skórki były o wiele lepiej zmiękczone.
  3. Nocna maseczka na dłonie – świetnym sposobem na zmiękczenie skóry i pozbycie się nieestetycznych zadziorów jest również zrobienie sobie domowej maseczki na dłonie. Można użyć do niej mocno odżywczego kremu albo balsamu do rąk, ewentualnie przygotowanej własnoręcznie mieszanki. Jak zrobić maseczkę na dłonie? Wystarczy nałożyć na nie grubą warstwę kremu, a następnie zabezpieczyć bawełnianymi rękawiczkami, które wspomogą wchłanianie kosmetyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *