Jaką datę ważności mają poszczególne kosmetyki? 

Na szczęście, lub na nieszczęście kosmetyki nie są z nami wiecznie. W przypadku nietrafionych kosmetyków to dla nas bardzo dobra informacja. Jednak często nie chcemy rozstawać się z ulubionymi produktami. Każdy kosmetyk ma datę przydatności – tak jak produkty spożywcze. Niezmiernie ważne jest, by jej przestrzegać, bo pomimo że nie widzimy np.: pleśni, to czasem produkty straciły już swoje właściwości i mogą przysporzyć nam więcej szkody niż pożytku. W tym wpisie dowiecie się, jaką datę przydatności mają poszczególne kosmetyki, a także co jeszcze wpływa na termin ważności kosmetyków. 

Jakie kosmetyki mają długi, a jakie krótki termin przydatności? 

Każdy produkt ma swój własny termin przydatności. Kosmetyki mają datę przydatności na opakowaniu. Dlatego z łatwością możemy to sprawdzić. Data ważności oznacza czas, kiedy producent kosmetyku gwarantuje nam, że produkt jest pełnowartościowy i nie wywoła u nas skutków ubocznych w trakcie używania go. Jeśli termin ważności minie, to tracimy tę gwarancję producenta i używamy produktu na własną odpowiedzialność. Niemniej jednak warto dodać, że są pewne grupy kosmetyków, które mają naprawdę długi termin przydatności, oraz takie, których możemy używać naprawdę krótko. Jak myślicie, które kosmetyki są ważne latami, a które powinnyśmy wymieniać już po kilku miesiącach? Przekonacie się poniżej! 

Kosmetyki, które mają krótki termin przydatności:

  • tusze do rzęs – do 6 miesięcy (ale najlepiej wymieniać już po 4 miesiącach)
  • kremy z filtrem UV – 1 sezon
  • kosmetyki naturalne – 3/6 miesięcy
  • kosmetyki ekologiczne – 3/6 miesięcy
  • kosmetyki bez konserwantów – 3/6 miesięcy

Kosmetyki, które mają długi termin przydatności: 

  • szampon – rok
  • szminki – 2 lata
  • kremy w dozowniku – 2 lata
  • puder w kamieniu – 3 lata
  • cienie do oczu – 3 lata

Co jeszcze ma wpływ na długość ważności kosmetyków?

Warto dodać, że gwarancja producenta jest uwarunkowana również odpowiednim przechowywaniem kosmetyków. Zarówno miejsce, jak i warunki przechowywania również mają ogromny wpływ na ważność kosmetyków. Najważniejsze jest, aby kosmetyki przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu. Powinno być to z dala od okna, lamp i kaloryferów.  Co ciekawe, łazienka wcale nie jest najodpowiedniejszym miejscem na trzymanie kosmetyków, bo panuje tam duża wilgotność. Zdecydowanie lepiej trzymać kosmetyki w pokoju, najlepiej w zaciemnionej szufladzie bądź zamykanej szkatułce. Warto także zwracać uwagę, aby dokładnie zakręcać/zamykać kosmetyki po użyciu – w ten sposób nie wywietrzeją przedwcześnie. Natomiast gdy już skończymy używać, to chowamy kosmetyk z powrotem, a nie zostawiamy go na nasłonecznionej toaletce, ponieważ może rozpuścić się, wyschnąć, lub stracić swój kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *