Błędy w makijażu. 5 rzeczy, przez które make-up jest nietrwały

Malujesz się rano, a wieczorem wracasz z rozmazanym cieniem, startym podkładem, osypanym tuszem do rzęs… Czy da się coś z tym zrobić? Poznaj 5 popularnych błędów, które mają wpływ na trwałość makijażu. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z nich.

Trwałość makijażu – zwłaszcza latem i u osób, które mają cerę tłustą – to problematyczna kwestia. I oczywiście można sięgać po dodatkowe produkty utrwalające makijaż np. w mgiełce, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Mogą zapychać i podrażniać skórę, dlatego przed ich zastosowaniem warto sprawdzić, jak jeszcze możemy przedłużyć trwałość makijażu.

Trwałość makijażu. Co ma na nią wpływ?

Duże znaczenie w przypadku makijażu i znaczący wpływ na to, jak długo pozostanie na naszej twarzy, mają użyte kosmetyki. Pamiętajmy, że kosmetyki do makijażu powinny być dobrej jakości, dobrze napigmentowane (wtedy używamy ich mniej, więc się nie osypują) i odporne na wilgoć lub ścieranie się. Czasami jest to kwestia wyboru droższej marki.

Kolejna rzecz, która ma znaczenie, to technika robienia makijażu. Zamiast rozcierania podkładu, warto stemplować nim twarz – użyjemy mniej produktu i lepiej wciśniemy go w skórę. Stosowanie pędzli i gąbek, zamiast robienia makijażu palcami, też może pomóc.

Na koniec warto jednak zadać sobie pytanie, czy nie popełniamy jakichś błędów w makijażu. Mogą one dotyczyć zarówno wyboru kosmetyków, jak i tego, jak się malujemy. I to właśnie one najczęściej mają największy wpływ na trwałość makijażu. O czym konkretnie mowa?

Błędy, które wpływają na trwałość makijażu

Oto najpopularniejsze błędy w makijażu (i nie tylko), przez które misternie zaaplikowane cienie, podkłady, korektory i maskary przestają wyglądać dobrze szybciej niż byśmy tego chciały.

1. Makijaż na cerze przesuszonej, w złej kondycji

Zacząć trzeba od tego, że inna będzie trwałość makijażu na skórze dobrze wypielęgnowanej, nawilżonej i gładkiej, a inna, gdy zabraknie jej odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać, że makijaż jest mniej trwały na przesuszonej cerze, która ma tendencję do łuszczenia się, jest ziemista i niezbyt elastyczna. I właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery i stosowanie produktów takich jak baza pod makijaż – te dwie rzeczy mają naprawdę duży wpływ na trwałość makijażu.

2. Robienie makijażu zaraz po nałożeniu kremu

Zdarza się, że makijaż robimy w pośpiechu, bo rano nie ma na niego wiele czasu. Przemywamy twarz, nakładamy krem i od razu sięgamy po fluid. To kolejny błąd skracający trwałość makijażu – krem, który nie się wchłonie, sprawi, że podkład będzie się rozmazywał i rolował. Co możemy zrobić? Odczekać około pół minut aż krem się wchłonie i dopiero zacząć makijaż.

3. Makijaż produktami słabej jakości/przeterminowanymi

Ogromne znaczenie w przypadku makijażu ma też to, jakimi kosmetykami go wykonujemy. Często to właśnie ich niska jakość jest przyczyną rozmazywania się makijażu, osypywania i ścierania z twarzy. Trzeba zapamiętać, że kosmetyki złej jakości, przeterminowane lub źle dobrane do potrzeb skracają trwałość makijażu. Czasami lepiej zainwestować w produkt nieco droższy, lepiej skomponowany, znanej i polecanej marki.

4. Używanie zbyt dużej ilości kosmetyków w makijażu

Najczęstszy i najpoważniejszy błąd popełniany w makijażu to stosowanie zbyt dużej ilości produktów jednocześnie. Taki nadmiar kosmetyków w makijażu sprawia, że jest on nie tylko bardziej sztuczny, ale też mniej trwały. Im więcej podkładu nałożymy na twarz, tym słabsza będzie jego przyczepność i wzrośnie prawdopodobieństwo, że się rozmaże. Dlatego właśnie wskazana jest oszczędność w makijażu – ale nie na cenie produktów, tylko tym, jak dużo ich stosujemy.

5. Nieodpowiednia technika makijażu

Piąte przewinienie, którego dopuszczamy się na co dzień i przez to mamy problemy z trwałością makijażu, to zły sposób malowania się. I nie chodzi tylko o to, że robimy to na szybko, ale nieodpowiednią technika i nieodpowiednimi narzędziami. Zamiast szybkiego roztarcia podkładu na twarzy ręką, nałóżmy go na skórę, stemplując beauty blenderem. Zamiast maźnięcia ust pomadką, nałóżmy ją precyzyjniej małym pędzelkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *