Pielęgnacja naturalna, eko i bio – jak dbać o skórę w zgodzie z naturą?

Zwrot “ w stronę natury” to obecnie od kilku sezonów najpopularniejszy trend. Na szczęście! Wszystko wskazuje na to, że nie jest to chwilowa moda. Czy ty także chcesz zmienić swój styl życia i wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki naturalne? To wcale nie jest trudne – podpowiadamy jak wybrać najlepsze “zielone” kosmetyki!

ZIELONE ZNAKI NA PRODUKTACH – KTÓRE SIĘ LICZĄ?

Jeśli chcesz kupić dobry kosmetyk w duchu eko, warto nauczyć się czytać etykiety. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednej oficjalnej definicji tego, jak powinien wyglądać naturalny kosmetyk. Wykorzystują to nieuczciwi producenci, umieszczając na opakowaniu hasło “naturalny kosmetyk,  naturalna pielęgnacja” – okazuje się jednak, ze za tymi hasłami nie musi kryć sie naturalny skład. Dobrą wiadomością jest to, że wielu producentów oznacza też swoje produkty odpowiednimi certyfikatami. EcoCert, Soil Associacion, Cosmebio, ICEA to niektóre z nich. Ale warto też pamiętać, że wiele firm kosmetycznych nie ma znaczka, ponieważ zdobycie certyfikatu jest kosztowne. Dlatego maleńkie manufaktury nie jest stać na “zielony znaczek”. Dlatego przyda się także znajomość składu i analiza etykiet.

TAJEMNICE SKŁADU INCI

Warto wiedzieć, że kolejność składników na etykiecie kosmetyku jest ułożona w określony sposób. W systematyce INCI na pierwszych pozycjach znajdują się te składniki, których jest najwięcej. Zwracaj uwagę na to, na którym miejscu znajdują się naturalne kompozycje i ekstrakty, olejki i inne składniki naturalne. Nie powinny cię też niepokoić takie nazwy jak kwas askorbinowy, kwas cytrynowy, alkohol benzynowy, benzoensan sodu czy sorbinian potasu – to tzw. dobre konserwanty, które zapobiegają psuciu się kosmetyku. Są one zastosowane zawsze zgodnie z normami.

ZNAK KRÓLIKA 

Na opakowaniach wielu kosmetyków odnajdziesz też znaczek króliczka, czyli symbol organizacji BUAV, który potwierdza, że żaden składnik kosmetyku nie był testowany na zwierzętach. pamiętaj też, ze jeśli jakiś kosmetyk takiego znaku nie ma, nie znaczy to, ze nie ejst wolny od okrucieństwa. Ogólnie wszystkie kosmetyki z zakresu Unii europejskiej nie są testowane na zwierzętach, ponieważ regulują to ustawy z 2004 i 2013 roku.

Oprócz znaku zajączka, na opakowaniu znajdziesz też na nich zielony listek oraz napis Vegan lub Viva, które oznaczają, ze produkt jest wegański i nie ma na nim żadnych składników odzwierzęcych, czyli np. lanoliny, wosku pszczelego, śluzu ślimaka.

RECYKLING WAŻNA SPRAWA

Pragniesz żyć zdrowo, w zgodzie z naturą i ekologią? Wiesz już, jak wybierać kosmetyki i co liczy się w składzie? Pozostał jeszcze jeden aspekt, czyli opakowania kosmetyków. Jeśli liczy się dla ciebie ekologia i nie chcesz, aby opakowania po kupowanych przez ciebie kosmetykach zaśmiecały środowisko – wybieraj produkty, które są pakowane w materiały biodegradowalne, czyli wykonane z naturalnych surowców, nadających się do recyklingu. Wiele opakowań pochodzi obecnie z surowców odzyskanych w 100%!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *