Aloes – lek w doniczce. Właściwości i zastosowanie

Rośnie na parapecie w domach większości z nas. Myślisz, że pięknie zdobi okno, tymczasem ma niesamowite właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. O co chodzi? Oczywiście o aloes. Sprawdź, w jaki sposób ta niepozorna roślinka zadba o twoją skórę.

Aloes – roślina znana od wieków

Podobno aloes jest bardzo trwałą rośliną – dzięki zapasom wody zgromadzonym w liściach przetrwa nawet kilkaset lat. Rośnie w miejscach mocno nasłonecznionych i należy do sukulentów – roślin, które nie wymagają systematycznego podlewania i skomplikowanej pielęgnacji. Od wieków aloes jest wykorzystywany w celach leczniczych, regeneracyjnych i kosmetycznych. Przez starożytne kultury był bardzo ceniony i uważany za roślinę wręcz magiczną.

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes jest znany z pielęgnacyjnych i leczniczych właściwości. Należą do nich:

  • zwalczanie dolegliwości żołądkowych i jelitowych,
  • nawilżanie i łagodzenie,
  • leczenie łojotokowego zapalenia skóry,
  • orzeźwianie (aloes jest dodatkiem napojów).

Co zawiera aloes?

W aloesie znajduje się ponad 200 substancji aktywnych, a wśród nich witaminy (A, C, E, B6, B12), olejki lotne, aminokwasy, minerały i enzymy. Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ma żel, sok i miąższ. W liściach aloesu znajdują się aminokwasy, które są także w organizmie człowieka.

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes nawilża i łagodzi skórę. Ma zdolność zatrzymywania i kumulowania wody, dzięki czemu zapewnia trwałość bariery ochronnej skóry. Zwalcza wolne rodniki, chroni przed działaniem promieniowania słonecznego i jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego nawodnienia skóry. Aloes ma również działanie regeneracyjne, przeciwzapalne i łagodzące. Przyspiesza gojenie się ran i błony śluzowej, zmniejsza swędzenie, obrzęk i ból.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *