Myślisz, że znasz swoje włosy? Sprawdź ich porowatość!

Na pewno przywiązujesz wagę do pielęgnacji włosów. Ten temat nigdy nie będzie obojętny kobietom. Włosy, ich wygląd i prawidłowa pielęgnacja – to aspekty, które w znacznym stopniu definiują naszą kobiecość. Dlatego osłabienie kondycji włosów, przesuszenie, brak połysku czy sprężystości spędzają nam sen z powiek. Odżywki do włosów i balsamy nie dają rady w pełni ich zregenerować. Najlepszą metodą pielęgnacji włosów jest regularne stosowanie naturalnych olejków. To substancje pozyskiwane z roślin, ich nasion, korzeni, pędów oraz pestek. W ich wnętrzu skrywa się moc minerałów, mikroelementów, witamin, oraz kwasów tłuszczowych dbających o młodość i poprawne funkcjonowanie komórek. Olejki nakłada się na włosy oraz skórę głowy. Taki zabieg zwany jest olejowaniem. Aby wybrać odpowiedni olejek do włosów, trzeba najpierw jednak poznać ich porowatość.

Czym jest porowatość włosów?

Mianem porowatości włosów określa się stopień rozchylenia mikroskopijnych łusek na powierzchni włosa (nasze kosmyki nie są gładkie jak szklana tafla, lecz pokryte łuskami, które mogą odchylać się w różnym stopniu). Im bardziej rozchylone masz łuski włosa – tym bardziej są one zniszczone i suche. Ogólne kryterium porowatości włosów wyróżnia 3 jego stopnie:

  • NISKA POROWATOŚĆ – WŁOSY GRUBE I ZDROWE, ŁUSKI WŁOSÓW DOMKNIĘTE
  • ŚREDNIA POROWATOŚĆ – WŁOSY UMIARKOWANIE ZDROWE, ALE JESZCE NIE EKSTREMALNIE ZNISZCZONE, ŁUSKI WŁOSÓW LEKKO ODCHYLONE
  • WYSOKA POROWATOŚĆ – WŁOSY CIENKIE, ZNISZCZONE I WYSUSZONE, CZĘSTO SZORSTKIE I ŁAMLIWE – ŁUSKI WŁOSÓW BARDZO ROZCHYLONE

Aby przekonać się, jaką masz porowatość włosów, należy wykonać prosty test:

  1. Weź jeden włos, który jest czysty, pozbawiony wszelkich środków do pielęgnacji oraz do układania włosów (każdy kosmetyk nakładany na włosy domyka ich łuski lub lekko je wypełnia, a to sprawia, że test na porowatość nie będzie miarodajny).
  2. Wypełnij wodą duże, szklane naczynie, przez które widać całą zawartość. Odczekaj, aż woda nabierze temperatury pomieszczenia (zbyt gorąca woda rozchyla łuski włosów, zimna zamyka je).
  3. Wrzuć włos do naczynia i odczekaj maksymalnie 10 minut. Po upływie tego czasu sprawdź, jak bardzo zanurzył się twój włos.
    – jeśli nie utonął i cały czas dzielnie pływa po powierzchni wody – masz włosy niskoporowate. Gratulujemy.
    – jeśli zanurzył się mniej więcej do połowy w naczyniu – masz włosy średniporowate (takie włosy ma większa część ludzi na świecie)
    – jeśli włos znacznie zanurkował i opadł na dno lub pływa przy samym dnie – masz włosy wysokoporowate.

Ten test uświadomi ci, jaką pielęgnację powinnaś wybrać dla swoich włosów. Pamiętaj, że każdy rodzaj kosmyków wymaga pielęgnacji. Nawet niskoporowate, zdrowe włosy potrzebują opieki.

Wiedza na temat porowatości włosów pozwoli ci dobrać odpowiedni olejek naturalny, który w pełni zregeneruje i ochroni włosy na całej długości, a nawet więcej – wniknie głęboko w cebulki i spowoduje ich zdrowy wzrost i trwale poprawi ich kondycję.

Skoro znasz już porowatość włosów, pora sięgnąć po odpowiedni olejek do włosów.

Oto lista konkretnych olejków, pasujących do konkretnej porowatości włosów:

  1. WŁOSY NISKOPOROWATE: olej kokosowy, babassu, palmowy, rycynowy. Do pielęgnacji takich włosów możesz wybrać również masła typu masło shea. Działają one podobnie jak olejki. Ich gęsta konsystencja wymaga po prostu ogrzania masła, aby stało się rzadsze (robimy to np. w misce z ciepłą wodą).
  2. WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE: olej migdałowy, makadamia, arachidowy, sezamowy, z awokado oraz arganowy.
  3. WŁOSY WYSOKOPOROWATE: olej z czarnuszki, winogronowy, słonecznikowy, lniany

Wybrany olejek nakłada się na włosy i skórę głowy i trzyma od godziny do kilku godzin. Od stanu włosów i czasu, jakim dysponujesz, zależy, jak długo olej pozostanie na Twoich kosmykach. Po kuracji olejkiem należy go zmyć delikatnym szamponem. Może to być produkt oparty na naturalnych składnikach lub po prostu szampon dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *