Stop rozstępom. Jak pozbyć się rozstępów z ud, pośladków i brzucha?

Rozstępy. Znienawidzone przez tysiące kobiet na całym świecie i bardzo trudne do zlikwidowania. Co zrobić, kiedy już pojawią się na naszej skórze? Jak pozbyć się rozstępów z ud, pośladków i brzucha? Poznaj najlepsze sposoby na rozstępy i pożegnaj się z nimi na dobre!

Mężczyźni bywają zdziwieni, jak dużo czasu swojej pielęgnacji poświęcają kobiety. Nie ma się czemu dziwić. Skóra kobiet jest o wiele bardziej podatna na różnego rodzaju problemy m.in. cellulit (nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej), a także rozstępy.

Te drugie, są problemem niemal 70% młodych kobiet. Najczęściej pojawiają się w ciąży, ale nie jest to regułą. Czym są rozstępy, jak z nimi walczyć i co zrobić, żeby nie pojawiały się już więcej?

Czym są | skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to nic innego jak… blizny. Podłużne, mniej lub bardziej widoczne, układające się na skórze niczym prążki tygrysa.

Najczęściej pojawiają się na udach, pośladkach i brzuchu, czasami także na biuście. Co ważne: rozstępy nie są problemem powierzchownym, ale są zlokalizowane w głębszych warstwach, w skórze właściwej.

Skąd się biorą rozstępy? Bezpośrednią przyczyną jest kruchość włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiedzialne są za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry. Gdy siateczka stworzona z tych włókien rozrywa się, na ciele pojawiają się nieestetyczne rozstępy.

Najczęstsze przyczyny rozstępów to:

  • zaburzenia hormonalne i uwarunkowania genetyczne (kobiety często dziedziczą skłonność do rozstępów po matkach);
  • uszkodzenia mechaniczne (związane ze zmianą masy ciała i rozciąganiem skóry np. u kobiet w ciąży).

Jak zapobiegać rozstępom?

Na początku warto zaznaczyć, że o wiele łatwiej jest zapobiegać rozstępom niż je likwidować. Skóra, która już została uszkodzona, jest trudna do zregenerowania. Dlatego, jeśli tylko zauważamy u siebie tendencję do utraty elastyczności, warto zacząć dbać o skórę intensywniej.

Najprostsze działania, które można podjąć to:

  • wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminy A, E, PP i B5, a także minerały takie jak krzem i cynk;
  • zwiększenie aktywności fizycznej i regularne ćwiczenia, które pomagają w likwidacji tkanki tłuszczowej i wzmacniają skórę;
  • stosowanie kremów przeciw rozstępom i innych produktów, które ujędrniają i poprawiają napięcie skóry.

Jak pozbyć się rozstępów?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy rozstępy już się pojawiły. Ich usunięcie nie jest łatwe, ale warto spróbować różnych metod, zanim się poddamy.

DOMOWE SPOSOBY NA ROZSTĘPY:

  • wcieranie w skórę oleju migdałowego wzbogaconego o kilka kropli olejku rumiankowego i lawendowego;
  • regularne wykonywanie peelingu kawowego z fusów po kawie połączonych z ulubionych żelem pod prysznic lub olejkiem;
  • naprzemienne ciepłe i zimne kąpiele z rękawicą do masażu skóry, czyli pobudzanie mikrokrążenia;
  • kąpiele miętowe (z mocnym naparem z mięty) lub cytrynowe (z olejkiem cytrynowym i solą do kąpieli) np. raz na tydzień;
  • stosowanie soku lub żelu z aloesu po kąpieli zamiast balsamu i robienie aloesowych maseczek na skórę.

PROFESJONALNE ZABIEGI NA ROZSTĘPY:

  • mezoterapia (najczęściej) igłowa, czyli zabieg polegający na celowym uszkodzeniu skóry, aby pobudzić jej proces odnowy;
  • laseroterapia, czyli zastosowanie odpowiedniej wiązki światła w celu zmniejszenia widoczności blizn i wzmocnienia skóry;
  • lub terapie łączone, które korzystają z obu tych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *