Jak przechowywać kosmetyki kolorowe, czyli organizacja na medal – przydatne triki i lifehacki

Często kupujesz kosmetyki? O ile krem do twarzy czy tonik są zużywane (mniej więcej) na bieżąco, o tyle tzw. „kolorówka” czyli kosmetyki do makijażu (wszelkie cienie, pomadki, podkłady, kredki, tusze, rozświetlacze i całe paletki) zalegają miesiącami na dnie szuflady. To właśnie tam panuje zawsze największy bałagan. Jak uporządkować kosmetyki i jak je odpowiednio przechowywać? Czy znasz patenty, które stosują blogerki i vlogerki? Dziś zdradzamy tajniki przechowywania i dbania o kosmetyki kolorowe.

Kosmetyki kolorowe a termin ważności

Ukochana nowa pomadka lub podkład często są pięknie opakowane – nie tylko dobrze malują ale i cieszą oko, ale czy zastanawiałaś się, jak długo możesz ich używać – tak, by były bezpieczne dla Twojej skóry?

Producenci kosmetyków jasno określają termin przydatności danego produktu. W przypadku kosmetyków ważne są dwie daty:

  1. Data produkcji czyli przydatności kosmetyku.
  2. Czas, w którym trzeba produkt zużyć po otwarciu.

Jeśli na przykład termin ważności podkładu upływa w czerwcu 2020, a na opakowaniu zaznaczono, że po otwarciu możemy go używać rok (poznasz to po symbolu słoika z otwartym wieczkiem i numerem , np. 6M, 12M itp. oznaczającym liczbę miesięcy, w ciągu których produkt nadaje się do użycia po otwarciu), znaczy to, że malując się swoim podkładem po raz pierwszy w czerwcu 2018 roku masz rok na wykorzystanie kosmetyku.

Jeśli natomiast produkt ma datę ważności do czerwca 2019 roku, na symbolu słoiczka znajduje się oznaczenie 6M, a Ty otwierasz swój kosmetyk w lutym 2019 roku – oznacza to z kolei, że na zużycie go masz jedynie 4 miesiące.

Jak przechowywać kosmetyki kolorowe?

Oczywiście najgorszym możliwym scenariuszem jest ten, kiedy kosmetyki smętnie walają się po dnie szuflady lub w ogóle nie mają własnego miejsca – ciągle zalegają na innej półce, lub plączą się gdzieś na dnie torebki. Takie kosmetyki szybciej niszczejąc: szminki łamią się lub odgniatają na zatyczce, niedokręcone mogą się też utleniać i zmieniać swoje właściwości.

Podobnie jest z wieloma innymi produktami – jeśli chcesz by były zawsze w nienagannym stanie i służyły Ci długo – przechowuj je odpowiednio. Najbardziej restrykcyjne w tej kwestii są pędzle do makijażu – powinny one być odpowiednio ustawione, najlepiej pionowo, i w takim miejscu, by się nie kurzyły i nie niszczały. Wiele dziewczyn trzyma swoje pędzle w ozdobnej donicy (jest ciężka i pomieści wiele akcesoriów) lub na specjalnym stojaku z wyciętymi otworami, w które można pędzle swobodnie wsunąć, albo pod kloszem – czyli pod prowizoryczną szklaną kopułą – tak, aby nie osiadał na nich kurz ani żadne inne zanieczyszczenia. Wygląda to ładnie i efektownie i dobrze sprawdza się w sytuacjach, kiedy akurat nie masz miejsca w szafce i pędzle musisz przechowywać gdzieś na wierzchu. Lub np. jeśli lubisz je trzymać na toaletce.

Co do tej ostatniej – jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką pięknej toaletki z dużym lustrem i lubisz trzymać na niej kosmetyki, by były stale pod ręką – zapewne szukasz pomysłu na to jak je najlepiej pookładać, by o poranku nie przetrzebiać czeluści szuflady szukając ulubionej pomadki, cienia w sztyfcie czy korektora. Idealnym rozwiązanie jest albo specjalny, plastikowy stojak (zwany też ekspozytorem) albo szereg większych i mniejszych kubków czy innych pojemników, w które powkładasz swoje kosmetyki kolorowe. Pomadki możesz schować osobno, osobno pędzle i kosmetyki do oczu i brwi. Taka organizacja sprawi, ze już zawsze będziesz wiedziała w którym pojemniku znajduje się konkretna rzecz.

Cienie do powiek warto przechowywać w pudełku, kładąc je płasko tak, by się nie obijały i nie kruszyły. Innym dobrym pomysłem jest zakup specjalnej, pustej, magnetycznej kasetki na cienie. Wówczas możesz wydobyć ulubione, pojedyncze kolory z pojemniczków i włożyć je wszystkie do jednego opakowania. Stworzysz tym samym własną, niepowtarzalna paletkę, do makijażu, a pojedyncze cienie nie będą już samotnie walać się po dnie szuflady. Podobnie możesz zrobić z rozświetlaczem w kamieniu, różem czy bronzerem. Twoja paleta stanie się multi-funkcyjna, a Ty będziesz miała wszystko pod ręką, starannie posegregowane i pochowane.

Pamiętaj też, że kosmetyki schowane do szuflady czy kuferka mniej się kurzą, zużywają i niszczą, a opakowania nie wycierają się i nie niszczą.

Wiele kosmetyków powinniśmy przechowywać w pozycji pionowej – podkłady, kremy BB, półpłynne lub płynne rozświetlacze i wszelkiego rodzaju kolorowe produkty, zamknięte w buteleczkach czy słoiczkach najlepiej ustawiać w pionie, w wydzielonym do tego miejscu (szuflada, szafka). Mamy wówczas pewność, że produkt nie wyleje się i nie stłucze. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju odżywkami do rzęs i brwi lub płynnymi eye-linerami. Są to produkty zamknięte w niewielkich buteleczkach, a ich konsystencja jest dosyć rzadka – jeśli będą stały pionowo (najlepiej w kubku, słoiczku, na specjalnym stojaku) zyskasz pewność, że nie wyciekną z buteleczki, ani nie będą zbyt często wstrząsane; innymi słowy ich zawartość będzie bezpieczna.

Jak przechowywać kosmetyki kolorowe – temperatura

Wielu produktom nie przeszkadza ciepło, jednak istnieje kilka, które w cieple nie sprawują się zbyt dobrze – zmienia się ich konsystencja, obniża trwałość i jakość. Wiele kosmetyków nielubi tez światła dziennego. Należą do nich wszelkiego rodzaju płynne rozświetlacze do ciała i twarzy – główne te na bazie olejków. Wiele pomadek również nie znosi dobrze zbyt wysokich temperatur. Natomiast lakiery do paznokci będą dłużej świeże, jeśli schowasz je do pojemniczka i włożysz do lodówki.

Jak przechowywać kosmetyki kolorowe – przydatne triki i lifehacki

  • Masz dużo pojedynczych cieni, rozświetlaczy i innych kosmetyków w kamieniu? Poukładaj je na stojaku zrobionym z pudełka na kostki lodu – maleńkie przegródki doskonale je stabilizują.
  • Masz kilka ulubionych kosmetyków, po które sięgasz codziennie? Jeśli chcesz je mieć pod ręką i w dodatku pięknie wyeksponowane – poukładaj je na ozdobnej paterze lub obrotowej etażerce.
  • Jeśli w łazience masz mało miejsca i deficyt szafek oraz innych płaskich powierzchni – powkładaj swoje kosmetyki do wiszących kubeczków (np., takich, jak na szczoteczki do zębów). Będą zawsze pod ręką.
  • Drzwi od łazienki również mogą być dobrą powierzchnią na kosmetyki – wystarczy, ze powiesisz na nich specjalny, materiałowy organizer z mnóstwem kieszonek – możesz go uszyć sama lub kupić już gotowy.
  • Kosmetyki tez mogą przejść swoistą kuchenną rewolucję: pojemniki na sztućce doskonale sprawdzą się w łazienkowych szufladach: oddzielą mascary od pomadek, kredki od błyszczyków i eye-linerów, ułóż je na dnie szuflady, a jeśli masz dużo kosmetyków – pojemniki możesz układać jeden na drugim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *