Kosmetyk, kosmoceutyk, dermokosmetyk. Który z nich wybierzesz?

Na rynku kosmetycznym jest tak wiele preparatów pielęgnacyjnych, że nie wiesz, który będzie dla ciebie najlepszy? Produkt z apteki, zwykły kosmetyk z drogerii, a może specjalistyczny z gabinetu SPA? Jeżeli nadal masz wątpliwości, to ten tekst powinien w mig je rozwiać.

Od kosmetyku do dermokosmetyku

Wszystko zaczęło się od kosmetyku. Jest to najszersze pojęcie, które oznacza wszystkie produkty potrzebne do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów. Wraz z rozwojem kosmetologii zaczęły zmieniać się kosmetyki. Dodawano do nich bardziej oryginalne i ekskluzywne składniki, ich działanie zaczęło skupiać się na konkretnym problemie i typie cery. W związku z tym wyodrębniono grupę produktów, które miały lepsze działanie od kosmetyków. Tak powstały kosmoceutyki i dermokosmetyki.

O ile pojęcia kosmetyku i dermokosmetyku są nam znane, o tyle możemy mieć problem z wyjaśnieniem, czym jest kosmoceutyk. Nie, nie ma nic wspólnego z kosmosem ani kosmonautyką. Kosmoceutyk to kosmetyk przeznaczony dla osób z konkretnymi problemami skóry, np. trądzikiem lub popękanymi naczyniami krwionośnymi. Zawierają składniki aktywne w bardzo wysokich stężeniach i są tworzone według norm farmaceutycznych. Dzięki temu mogą ich używać osoby z wrażliwą skórą lub alergicy.

Kosmetyki profesjonalne i nutrikosmetyki

Kosmetyki profesjonalne (inaczej określane jako gabinetowe) wchodzą w skład grupy kosmoceutyków. Są produktami używanymi podczas zabiegów kosmetycznych ze względu na intensywne działanie i zawartość specjalistycznych substancji. Nutrikosmetykami są natomiast suplementy diety, które poprawiają kondycję skóry. Zaliczamy tu suplementy o właściwościach odmładzających lub pielęgnujących włosy i paznokcie.

Gdzie kupić kosmetyk?

Kosmetyki można kupować i w drogeriach, i w gabinecie kosmetycznym. Wybierając miejsce, warto wziąć pod uwagę jakość dostępnych produktów i obecność specjalisty. Bez dwóch zdań takim miejscem jest gabinet kosmetyczny, choć w drogeriach również pracują panie posiadające dużą wiedzę z zakresu urody. Podobne kryteria spełnia apteka. Jednak tylko w gabinecie kosmetycznym można poddać się odpowiedniemu badaniu, podczas którego zostanie określony rodzaj naszej skóry i zostaną dobrane odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *