Olejek z oregano na włosy i twarz — działanie, stosowanie, właściwości 

Oregano to zioło, które kojarzy się gównie z działem kulinariów, ale mało kto wie, że pozyskany z tej roślinki olej ma świetnie działanie upiększające! Dowiedz się, jak wykorzystać go do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza skóry problematycznej. Jakie właściwości ma olejek oregano? Jakie jest jego zastosowanie?

Olej z oregano – pochodzenie

Olejek oregano wytwarza się z roślinki zwanej lebiodką pospolitą, czyli powszechnie oregano. Oprócz kulinarnych zalet, zioło od wieków wykorzystuje się jako rośliną leczniczą, a olejek oregano uznawany jest za jeden z najsilniejszych olejków eterycznych.

Olej z oregano wytwarza się, gotując świeże lub suszone oregano w destylowanej wodzie. Efekt tej destylacji to gęsty, pachnący olej eteryczny, który samodzielnie oddziela się od frakcji wodnej. Wówczas należy go delikatnie zebrać. Pozyskiwanie olejku z oregano jest dość czasochłonne, a do produkcji 1 litra oleju oregano potrzeba prawi tony liści rośliny.

Co zawiera olej z oregano?

Dlaczego olej z oregano jest taki cenny? Okazuje się, że ziele lebiodki obfituje w fenole – jak karwakrol i tymol. W olejku znaleziono też: terpinen, octan tymolu i p-cymen. W jego składzie znajdują się też seskwiterpeny, katechina, kwasy fenolowe (p-hydrobenzoesowy, wanilinowy, kawowy, o- i p-kumarowy, ferulowy, galusowy, rozmarynowy, chlorogenowy i dihydroksykawowy) oraz flawonoidy (apigenina, luteolina, kwercetyna, kemferol, eriodykcjol, naryngenina). Ten skład przekłada się oczywiście na doskonałą pielęgnację skóry i włosów. Olejek z oregano ma świetne właściwości pielęgnacyjne.

Olejek oregano – właściwości

Olejek oregano ceniony jest przede wszystkim za właściwości zdrowotne – działa wykrztuśnie, rozkurczająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wzmacnia także odporność i jest skarbnicą witamin z grupy B, A, C, E oraz minerałów (sód, żelazo, potas oraz wapń). Wspomniane już związki karwakol oraz tymol należą do grupy fenoli, i są silnymi antyoksydantami, a ponadto mają działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne.

Olejek oregano – zastosowanie kosmetyczne 

Olejek jest idealny podczas codziennej pielęgnacji. Możesz stosować go na włosy, twarz i ciało.

Olejek oregano na włosy

Olejek z oregano sprawdza się doskonale w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Zaleca się stosować go jako wcierkę, najlepiej w połączeniu z nierafinowanymi, zimnotłoczonymi olejami takimi jak olej arganowy, jojoba, makadamia. Pomoże pozbyć się łupieżu i wyreguluje sebum na przetłuszczającej się skórze głowy.  Dodatkowo wyrówna pH skóry, pobudzi krążenie i przyczyni się do szybszego wzrostu włosów.

Olejek oregano na twarz

Ponieważ jest antybakteryjnym antyseptykiem, można go stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej. Czy wiesz, że olejek z oregano wykazuje właściwości podobne do antybiotyku i zwalcza grzyby, bakterie i wirusy? To pozwala cieszyć się piękną cerą bez niedoskonałości, a także  gojenie się stanów zapalnych i oczyszcza skórę, poprawiając jej kondycję. Co więcej — jest idealny jako żel na niedoskonałości, dlatego warto nakładać go punktowo na zmiany skórne.

Olejek oregano na skórę

Masz problem z tłustą skórą ciała, stanami zapalnymi, krostkami na plecach? Olejek z oregano dodany do kąpieli zadziała odkażająco i antyseptycznie, a skóra stanie się dzięki temu oczyszczona, gładka i miła w dotyku. Ponieważ olej ma właściwości przeciwgrzybicze, możesz dodawać go do kremu do stóp — nie dość, że zadbasz o ich higienę, to jeszcze sprawisz, ze krem będzie miał piękny zapach!

Jak stosować olejek oregano?

Stosując olejek oregano w czystej postaci pamiętaj, że jest on bardzo stężony i silnie działający, więc przed użyciem należy rozpuść go w wodzie lub innym olejku. Wówczas możesz stosować go punktowo na zmiany skórne, wcierać w skórę całej głowy lub dodawać go kąpieli. Olejek oregano możesz również dodać do gotowych kosmetyków, czyli kremów, balsamów, toników. Udanej pielęgnacji!