Jakie działanie ma sól gorzka? Zastosowanie kosmetyczne soli Epsom

Sól gorzka (inaczej sól Epsom i sól angielska) została odkryta około XVII wieku z naturalnych źródeł w Anglii, w pobliżu miejscowości Epsom, gdzie początkowo była odparowywana. Od tamtej pory słynie ze swoich wszechstronnych właściwości, dzięki którym znalazła zastosowanie między innymi w przemyśle, rolnictwie, medycynie i pielęgnacji. Jakie właściwości kosmetyczne ma sól gorzka (sól Epsom) i jakie jest jej zastosowanie? Gdzie ją kupić? Czy jej stosowanie ma skutki uboczne?

Sól gorzka (sól Epsom) – właściwości

Sól gorzka wygląda jak sól gruboziarnista. Poza tym, że ma duże kryształki, jest bezwonna i biała. Ponadto ma gorzki smak i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Sól gorzka (sól Epsom) jest nieorganicznym związkiem chemicznym, zwanym siarczanem magnezu, oraz zawiera siarkę i miedź.

Dzięki dodatkowi siarki, miedzi i magnezu sól gorzka (sól Epsom) poprawia ogólną kondycję organizmu i stan zdrowia. Siarka nadaje jej właściwości przeciwgrzybicze, antyłojotokowe i przeciwtrądzikowe, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z metali ciężkich oraz leczenie zapalenia stawów i różnych form artretyzmu. Miedź zapobiega łamliwości włosów i ma właściwości przeciwłupieżowe, z kolei magnez działa kojąco na układ nerwowy i reguluje jego prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto korzystnie wpływa na układ ruchowy oraz wykazuje działanie przeciwbólowe mięśni i stawów. Sól gorzka (sól Epsom) ma właściwości przeczyszczające i odtruwające. Stosowana w przemyśle odstrasza insekty i owady oraz skutecznie czyści niektóre powierzchnie.

Sól gorzka (sól Epsom) – właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Sól gorzka ma zastosowanie kosmetyczne. Dzięki temu, że zawiera siarkę, jest polecana osobom walczącym z trądzikiem, zwłaszcza że ma działanie antybakteryjne. Zapobiega rozprzestrzenianiu się wykwitów skóry oraz poprawia jej kondycję i wygląd. Ponadto zmniejsza wypryski i stany zapalne. Sól gorzka (sól Epsom) wspomaga leczenie łojotoku, dlatego jest dedykowana cerze tłustej. Można jej dostarczać organizmowi przez okłady i kąpiele oraz w kremach, balsamach i żelach, których jest składnikiem.

Sól gorzka (sól Epsom) korzystnie działa na włosy: zagęszcza je i oczyszcza z pozostałości niektórych kosmetyków oraz ma właściwości przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe. Z tego powodu warto dodać roztwór soli gorzkiej do szamponu lub odżywki, po czym dokładnie spłukać.

Sól gorzka (sól Epsom) to także środek zmiękczający i złuszczający skórę, dlatego poprawia kondycję pękających pięt i twardych skórek.

Sól gorzka (sól Epsom) – gdzie ją kupić?

Sól gorzka (sól Epsom) jest dostępna w większości sklepów ekologicznych, zielarskich i ze zdrową żywnością. Równie dobrze można ją kupić w delikatesach lub w sklepach internetowych.

Sól gorzka (sól Epsom) – skutki uboczne

Ponieważ sól gorzka (sól Epsom) ma silnie działanie przeczyszczające, jej nadmierne doustne przyjmowanie może wywoływać biegunki. Innym skutkiem ubocznym jej nadmiarowego spożywania może być zaburzenie pracy jelit i żołądka. Ponieważ sól gorzka (sól Epsom) ma właściwości relaksujące i obniżające ciśnienie, nie powinny jej stosować osoby o znacznym niedociśnieniu tętniczym. Innym przeciwwskazaniem do jej spożywania są choroby nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *