Jak wykonać perfekcyjny makijaż? Makijaż krok po kroku
Aby wykonać perfekcyjny makijaż, potrzeba precyzji i przestrzegania kolejności nakładania poszczególnych kosmetyków kolorowych. Nawet jeżeli początkowo efekty naszej pracy nie są zadowalające, to trening czyni mistrza. Gdy nabierzemy wprawy, makijaż (i to perfekcyjny!) zajmie nam maksymalnie 15 minut. Jak wykonać perfekcyjny makijaż krok po kroku?
Makijaż krok po kroku
Krok 1. Nakładanie korektora
Makijaż należy rozpocząć od zamaskowania wszelkich niedoskonałości skóry. W tej roli idealnie sprawdzi się korektor. Wystarczy go nakładać punktowo w miejscach, które wymagają poprawki. Korektor aplikujemy w niewielkich ilościach, za pomocą pędzelka lub specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania, po czym lekko przyklepujemy palcem lub gąbeczką.
Niedoskonałości skóry, takie jak trądzik, przebarwienia i popękane naczynka, najlepiej zakamuflować na samym początku – dzięki temu podkład przykryje skórę bez konieczności dodatkowego pudrowania.
Krok 2. Aplikacja podkładu
Na całej twarzy i szyi rozsmarowujemy krem. Dobrym wyborem będzie kosmetyk o lekkiej, nawilżającej konsystencji, który nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Dajemy mu minutę na wchłonięcie, po czym nakładamy podkład. Podkład musi być dobrany do wymagań skóry:
- skóra sucha potrzebuje podkładu nawilżającego;
- skóra z przebarwieniami – kryjącego;
- skóra tłusta – matującego lub matująco-nawilżającego.
Podkład, który wybieramy, powinien mieć odcień maksymalnie zbliżony do koloru naszej skóry lub o ton jaśniejszy, jeżeli używamy kosmetyków brązujących. Aby dokonać trafnego wyboru, należy nałożyć odrobinę podkładu na krawędź żuchwy lub skrzydełko nosa i przyjrzeć mu się w dziennym świetle.
W jaki sposób rozprowadzamy podkład? Delikatnie go wklepujemy na powierzchni całej twarzy aż do linii żuchwy. Jeżeli właściwie dobierzemy kolor podkładu, szyja nie będzie się różniła odcieniem od twarzy, dzięki czemu jej pudrowanie okaże się zbędne.
Niewielką ilość podkładu można dodatkowo wklepać w powierzchnię ust i powiek; w ten sposób cienie i szminka utrzymają się na skórze przez cały dzień.
Po nałożeniu podkładu na twarz warto zastosować puder transparentny, sypki lub w kamieniu. Bardzo jasną cerę można ożywić pudrem nieco ciemniejszym, ale utrzymanym w podobnej tonacji kolorystycznej. Rozprowadzamy go grubym pędzlem, którym omiatamy twarz kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wzrostu meszku na skórze.
Krok 3. Podkreślenie oczu
Kolejny etap to makijaż oczu. Ponieważ na powiekach mamy już warstwę podkładu, nadeszła pora na aplikację cienia-bazy. Cień-baza powinien być matowy, w kolorze beżu lub kremowym. Rozprowadzamy go pędzelkiem na całej powiece aż pod brew, dzięki czemu optycznie powiększymy oko. Następnie sięgamy po cień w kolorze, który chcemy nadać powiece, i nakładamy go pędzelkiem na górną powiekę; zaczynamy od połowy powieki, czyli punktu znajdującego się na wysokości źrenicy.
Początkowo linia powinna być dość cienka. Stopniowo pogrubiamy ją w kierunku zewnętrznego kącika oka. Ten sam cień nakładamy pod dolnym zewnętrznym kącikiem oka. Następnie za pomocą kredki rysujemy linię na górnej powiece wzdłuż krawędzi rzęs. Jeżeli nie mamy wprawy, kredkę zastępujemy ciemnym cieniem do powiek i cieniutkim pędzelkiem. Następnie wcieramy linię wacikiem kosmetycznym lub pędzelkiem pomiędzy rzęsy. W ten sposób optycznie zagęścimy rzęsy i podkreślimy ich naturalny koloryt. Nie zapominajmy o delikatnej kresce wzdłuż dolnej krawędzi powieki przy zewnętrznym kąciku oka.
W przypadku opuchniętych oczu i zmęczonej twarzy – sięgamy po białą kredkę, którą rysujemy kreskę w wewnętrznym kąciku oka na dolnej powiece. Dzięki temu dodamy twarzy świeżości.
Krok 4. Tuszowanie rzęs
Wybieramy tusz do rzęs, który je pogrubi, wydłuży i podkręci, oraz tuszujemy nim rzęsy dwu- albo wręcz trzykrotnie. Należy robić to dokładnie, a zarazem szybko, aby tusz nie zdążył wyschnąć na rzęsach. Jeżeli naszym celem są rzęsy kolorowe, mimo to powinnyśmy wytuszować je najpierw czarnym tuszem, a dopiero później kolorowym. Dzięki temu unikniemy niesatysfakcjonującego efektu rzęs pozbawionych wyrazu.
Krok 5. Podkreślenie brwi
Zanim wykonamy makijaż brwi, powinnyśmy je wyregulować. Możemy zrobić to samodzielnie lub powierzyć to zadanie kosmetyczce. Wymodelowane brwi można podkreślić lub wypełnić kredką bądź brązowym cieniem. Jak tego dokonać? Szybkim i łatwym sposobem na modelowanie brwi jest wyczesanie ich szczoteczką nasączoną specjalnym żelem lub tuszem. Taki makijaż brwi zajmuje kilka sekund, a utrzymuje się przez cały dzień.
Krok 6. Nakładanie różu
Umiejętnie nałożony róż ożywi twarz i dopełni całości makijażu. Należy mieć na uwadze, że kolor szminki i różu musi być w jednej tonacji (ciepłej lub zimnej). Róż nakładamy na kości policzkowe lub tuż pod nimi za pomocą pędzla. Ten kosmetyk nie powinien wyraźnie odcinać się od reszty twarzy, dlatego należy delikatnie go rozetrzeć.
Do wyboru mamy róż sypki, w kamieniu, w kremie lub w żelu. Dwa ostatnie są bardzo praktyczne, dlatego jeden z nich warto mieć zawsze przy sobie – łatwo nałożyć go palcami, a efekt jest naturalny i świeży.
W ciągu dnia różem można delikatnie pociągnąć powieki, zwłaszcza w przypadku braku czasu na makijaż oczu. Dobry róż w naturalnej tonacji sprawdzi się jako kosmetyk wielofunkcyjny. Kremowym różem podkreślimy zarówno policzki, powieki, jak i usta. Z tego powodu warto zainwestować w róż, którym wykonamy cały makijaż.
Krok 7. Podkreślenie ust
Pamiętamy, że wargi już mamy pokryte warstwą podkładu. Zanim sięgniemy po szminkę, delikatnie je przypudrujmy – to ją utrwali. Szminkę rozprowadzamy pędzelkiem najpierw wzdłuż krawędzi warg, następnie na pozostałej powierzchni ust. Aby optycznie powiększyć usta, stosujemy bezbarwny błyszczyk.
Na co dzień wystarczy sprawdzona pomadka nawilżająca. Taki kosmetyk ma kremową konsystencję, dlatego łatwiej go rozprowadzić na ustach. Pomadka nawilżająca pozostawia na ustach delikatny połysk, więc dodatkowe stosowanie błyszczyków nie będzie konieczne. Już teraz usta wyglądają naturalnie i świeżo.
Dodaj komentarz