Jak dbać o pędzle do makijażu?

Pędzle to najpopularniejsze akcesorium do makijażu, które usprawniają jego aplikację. Mają one bezpośredni kontakt z naszą skórą twarzy, dlatego niezwykle ważna jest ich odpowiednia higiena. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o pędzle do makijażu.

Jak myć pędzle do makijażu?

  1. Najłatwiejszym sposobem na czyszczenie pędzli jest umycie ich pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła w kostce. Namocz pędzel wodą, okrężnymi ruchami potrzyj o mydło, aż zacznie się pienić, a następnie dokładnie wypłucz. Mydło dobrze zmyje resztki kosmetyków i zanieczyszczenia, a dzięki właściwościom antybakteryjnym, zdezynfekuje akcesoria.
  2. Innym patentem jest zrobienie pędzlom „kąpieli”. Przygotuj miseczkę, nalej do niej letnią wodę, dodaj mydła, a najlepiej żelu do mycia twarzy, spień i włóż swoje pędzle włosiem do dołu. Pomiędzy włosiem a trzonkiem znajduje się klej, który spaja oba te elementy ze sobą, dlatego staraj się nie moczyć trzonka pędzla, gdyż skutkuje to rozpuszczeniem kleju lub zniszczeniem drewnianej rączki. Trzonek oczyść płatkiem kosmetycznym i płynem do demakijażu. Możesz pozostawić je na kilka minut w kąpieli, a na koniec każdy z pędzli obficie wypłukać, aż do momentu, gdy woda będzie zupełnie czysta.
  3. Po każdym myciu, osusz pędzle delikatnie odciskając nadmiar wody w ręcznik lub czystą bawełnianą ściereczkę. Nie pocieraj włosiem, a lekko dociskaj nim do materiału, który pochłonie wodę. Następnie, na ręczniku rozłóż pędzle i pozwól im naturalnie wyschnąć – może potrwać to kilka godzin, w zależności od wielkości pędzla i gęstości włosia. Jeśli nie chcesz czekać zbyt długo, możesz wysuszyć pędzelki suszarką z letnim nawiewem – gorące powietrze przyczyni się do niszczenia włosia.
  4. By mieć pewność, że pędzle są w pełni czyste i pozbawione bakterii, zdezynfekuj je specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Znajdziesz go w niemal każdej drogeriach w formie buteleczki z atomizerem, który rozpyli delikatną mgiełkę środka do dezynfekcji na pędzel. Preparaty te są łagodne dla włosia i nie zniszczą pędzla.
  5. Wyczyszczone i zdezynfekowane pędzle umieść w wysokim pojemniku w pozycji pionowej – włosiem do góry. Pędzle zachowają swój rozłożysty kształt i nie odgniotą się.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Akcesoria do makijażu, które mają styczność z naszą skórą, to idealnie miejsce dla rozwoju bakterii. Na włosiu pozostaje sebum, martwy naskórek i resztki kosmetyków. Oprócz tego, zbiera się na nich kurz i brud z powietrza, który nieświadomie przenosimy na twarz. Skutkuje to powstawaniem niedoskonałości, wypryskami i zatkanymi porami. Ponadto, niektóre z pędzli mają styczności z naszymi oczami. Brak higieny w tym przypadku, może skutkować infekcjami i podrażnieniami. Najlepiej czyścić pędzle po każdym ich użyciu, nie narażając się na rozniesienie po twarzy baterii i zanieczyszczeń.