Witamina C i wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć

Jest jednym ze składników kosmetyków, leczy przeziębienie i można ją znaleźć w cytrusach. To właśnie witamina C, jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Jak wykorzystać ją w pielęgnacji skóry i jak jej używać?

Jak to było z witaminą C?

Witamina C jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu. Niestety nie jesteśmy w stanie sami jej wyprodukować, dlatego dostarczamy ją w postaci substancji pokarmowych i suplementów. Pierwszą formą witaminy C, którą wynaleziono, był kwas L-askorbinowy. Kosmetyki z jego zawartością okazały się nieskuteczne, ponieważ ten składnik był niestabilny i w kontakcie z powietrzem szybko się ulatniał. Stworzono zatem wiele odmian witaminy C, które stosuje się we współczesnej kosmetyce.

Rodzaje witaminy C

Najpopularniejszą formą witaminy C jest kwas askorbinowy. Niestety nie jest on w pełni stabilny i znajduje się w preparatach o niskim pH. Te z kolei nie nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej, suchej i z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Kwas askorbinowy świetnie sprawdzi się u osób, które mają skórę tłustą i grubą.

Najbardziej stabilną, dobrze przyswajalną i najlepszą formą witaminy C jest tetraizopaltyminian askorbylu (w INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate). Rozpuszcza się w olejach, a nie jak inne pochodne w wodzie. Można go używać do pielęgnacji skóry wrażliwej, ale może zapychać cerę tłustą (dostępny jest tylko w formie olejku).

Jak poprawić skuteczność witaminy C? Niektórzy producenci zamykają ją lub jej pochodne w liposomach. Mają zazwyczaj postać kulek, w środku których znajduje się aktywna substancja dodatkowo otoczona małymi kuleczkami tłuszczu. Dzięki takiej formule składnik wchłania się w głąb skóry i lepiej na nią oddziałuje.

Zalety stosowania witaminy C

Witamina C:

  • zwalcza wolne rodniki – jest silnym antyoksydantem,
  • zwiększa produkcję włókien kolagenowych – dzięki czemu skóra odzyskuje elastyczność,
  • zapobiega powstawaniu przebarwień – zmniejsza także widoczność przebarwień, które na skórze są od dłuższego czasu,
  • rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry – sprawia, że cera jest promienna, młodsza i ładniejsza,
  • chroni przed promieniowaniem słonecznym – jest doskonałym dodatkiem do kremu z filtrem,
  • nawilża skórę – zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry.

Jak stosować witaminę C?

Serum z zawartością witaminy C należy stosować na noc. W dzień natomiast powinno używać się kremu z filtrem, z uwagi na spadek tej substancji pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych. Nie należy łączyć witaminy C z kwasami. Taka mieszanka może mieć działanie drażniące na skórę. Dla lepszych korzyści pielęgnacyjnych dietę należy wzbogacić owocami i warzywami z zawartością witaminy C: czarnymi porzeczkami, owocami dzikiej róży, truskawkami, grejpfrutami, papryką, kapustą, szpinakiem i pietruszką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *