Włosy niskoporowate – jaki olej wybrać?
Olejowanie to nic innego jak nakładanie olejów na skórę głowy oraz całą długość w celu ich odżywienia, nawilżenia i nadania blasku. Emolienty zawarte w olejach domykają łuski włosowe, zabezpieczając je przed uszkodzeniami mechanicznymi, sprawiają, że kosmyki są mocne i zdrowe. Jednak nie każdy olej będzie dla nas dobry, gdyż różne typy włosów potrzebują innych składników. Podpowiadamy, jaki olej wybrać do włosów niskoporowatych.
Jak rozpoznać włosy niskoporowate?
Włosy niskoporowate są naturalnie proste, lśniące i gładkie – ich łuski idealnie przylegają do łodygi włosa. Bywają grube, sztywne i ciężkie. “Niskopory” są przeważnie są mało podatne na układanie – loki czy fale momentalnie się prostują i wracają do pierwotnego kształtu. Są włosami, które się nie puszą, nie elektryzują i nie sprawiają ich posiadaczom większych problemów. Często jednak brakuje im objętości, odbicia od nasady i bywają przyklapnięte. Bywa, że już po kilku godzinach wyglądają nieświeżo. Mają również tendencję do łupież. Słabo wchłaniają wodę, a mokre długą schną. “Niskopory” szybko się przetłuszczają i w wielu przypadkach wymagają codziennego mycia. Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja może łatwo je obciążyć. Włosy niskoporowate nie lubią przeciążenia proteinami. Nie znaczy to, że nie można odżywiać ich za pomocą masek, odżywek czy olejów.
Test na włosy niskoporowate
Wciąż nie wiesz, czy jesteś posiadaczką “niskoporów”? Wykonaj krótki test na porowatość. Przygotuj szklankę z wodą i umieść w niej swojego włosa. Jeśli unosi się na powierzchni wody, to znak, że Twoje włosy mają niską porowatość – słabo chłoną wodę, przez co nie opadają na dno szklanki.
Jaki olej wybrać do włosów niskoporowatych?
Włosy niskoporowate nie potrzebują zbyt częstego olejowania. Jednak jak każde inne włosy, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, regeneracji i odżywienia. Decydując się olejowanie “niskoporów”, nakładaj oleje od połowy długości aż po końce. Skalp posiadaczy włosów niskiej porowatości bywa podatny na obciążenia z powodu nadmiernej produkcji sebum. Najlepiej wybierać oleje bogate w dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, których cząsteczki wnikną w głąb włosa, zmiękczą je i pogrubią.
Przy “niskoporach” sprawdzi:
- masło shea,
- masło mango,
- masło kakaowe,
- olej kokosowy,
- olej babassu,
- olej z pestek malin, granatu, śliwki.
- olej rycynowy,
Dobrym rozwiązaniem będą także suche olejki, które pozostawią satynową warstwę na powierzchni włosów, dają efekt “tafli”.
Jak często olejować włosy niskoporowate?
W przypadku “niskoporów” zabieg olejowania można przeprowadzać raz na 2 tygodnie – nie wymagają tak częstego nakładania olejów jak włosy średnio- i wysokoporowate, które są z natury suche, a oleje ich nie obciążają.