Jak dbać o cerę mieszaną, tłustą i trądzikową?

To wcale nie taka łatwa sprawa. Cery mieszana, tłusta i trądzikowa są bardzo trudne w pielęgnacji: szybko przetłuszczają się, są podatne na podrażnienia, a problemy, które ich dotykają, często warunkuje praca hormonów. W jaki sposób dbać o ten rodzaj skóry?

Ważną rolę odgrywają kosmetyki oczyszczające, nawilżające i złuszczające. Ich wybór jest bardzo trudny, ponieważ muszą spełniać jednocześnie kilka zadań. Najlepsze są takie, które usuwają nadmiar sebum, oczyszczają skórę z makijażu, chronią lipidową barierę ochronną i nawilżają. Jeżeli bardzo zależy nam na takiej pielęgnacji, potrzebne będą kosmetyki apteczne. Jednym z najskuteczniejszych jest Cetaphil lub Physiogel. Dobrze sprawdzą się także ziołowe napary; oczywiście do nich dołączyć musimy inne produkty pielęgnacyjne. Dokładnym oczyszczaniem twarzy „zajmą się” szczoteczki soniczne, które usuną martwy naskórek, wągry i inne zanieczyszczenia zalegające na powierzchni skóry.

Na skórze tłustej, mieszanej lub trądzikowej często pojawiają się zaskórniki. Jeżeli chcemy pozbyć się ich raz na zawsze, wypróbujmy kwasy owocowe. Zabieg złuszczania powinna przeprowadzić wykwalifikowana kosmetyczka. Zazwyczaj potrzebna jest kuracja składająca się z kilku pojedynczych zabiegów. Po zakończeniu serii konieczna jest regeneracja skóry. W tym celu przydadzą się produkty nawilżające i łagodzące, maseczki owocowe lub serum ze śluzem ślimaka.

W pielęgnacji cery mieszanej, trądzikowej lub tłustej konieczne jest systematyczne nawilżanie. Nie należy się martwić, że dostarczanie przetłuszczającej się skórze twarzy składników nawadniających pogorszy jej stan. Wręcz przeciwnie, może to uregulować pracę gruczołów łojowych i zmniejszyć wydzielanie sebum. Oczywiście należy uważać na niektóre składniki kosmetyków. Mogą one podrażniać, wysuszać, zapychać pory skóry i powodować powstawanie zaskórników. Dlatego trzeba uważać na: oleje, parabeny, glicerynę, alkohole, parafinę.

Z niedoskonałościami walczyć można punktowo. Przydadzą się nam korektory antybakteryjne lub nakładane miejscowo maseczki. Jednak najważniejsze jest to, aby nie wyciskać krostek, pryszczy, wągrów i zaskórników. Usuwając niedoskonałości, możemy pogorszyć stan skóry, doprowadzić do powstania stanu zapalnego i zafundować sobie pamiątkę w postaci blizny. Jeżeli koniecznie chcemy pozbyć się trądziku, udajmy się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki i preparaty do pielęgnacji cery, lub do kosmetyczki, która zajmie się naszą buzią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *