5 sposobów na zniszczone końcówki. Czy da się je uratować?

Pielęgnacja włosów to wyzwanie, które niestety często kończy się niepowodzeniem – rozdwojonymi końcówkami. Jak uratować zniszczone końce? Poznaj pięć popularnych sposobów na ratowanie końcówek.

Każda posiadaczka długich włosów doskonale wie, co to znaczy mieć rozdwojone końcówki – wiecznie niezdyscyplinowane, przesuszone, odstające, elektryzujące się, trudne do rozczesania i nieprzyjemne w dotyku włosy. Zdarza się!

Dlaczego włosy się rozdwajają na końcach?

Przyczyn tego stanu jest wiele.

Najważniejsze jest to, że nasze włosy potrzebują ciągłej troski. Jeśli nie poświęcamy im odpowiednio dużo czasu i pielęgnacja jest niewystarczająca, tracą odżywienie i nawilżenie, a w efekcie rozdwajają się. Do tego problemu przyczyniają się też częste zabiegi fryzjerskie, zwłaszcza te opierające się na działaniu wysokich temperatur lub środków chemicznych (prostowanie, farbowanie, ondulacja, dekoloryzacja). Wpływ na stan włosów na końcach mogą mieć też działania mechaniczne np. zbyt energiczne czesanie włosów i szarpanie ich przy szczotkowaniu, ocieranie o poduszkę podczas spania z rozpuszczonymi włosami itp.

Jak zapobiegać rozdwajaniu włosów?

Rozdwojone końcówki trudno złożyć w całość i z reguły trzeba je po prostu ściąć, dlatego jeśli zależy nam na tym, żeby mieć długie, piękne i zdrowe włosy, najważniejsza jest ochrona. Profilaktyka to przede wszystkim unikanie działań, które mogłyby zniszczyć końcówki.

Oto żelazne zasady dbania o końcówki włosów:

 • jeśli idziemy spać, to tylko w związanych włosach;
 • bawełnianą poduszkę, wymieniamy na gładką satynową;
 • suszymy włosy letnim nawiewem z odpowiedniej odległości,
 • ograniczamy farbowanie i rozjaśnianie włosów,
 • chronimy włosy przed palącym słońcem,
 • stosujemy produkty ochronne np. serum na końcówki,
 • regularnie olejujemy włosy, aby je wzmocnić i ochronić.

TOP 5. Najlepsze sposoby na zniszczone końcówki

Nie wiesz, co zrobić z końcówkami, które ewidentnie są osłabione i mają tendencję do rozdwajania się? Sprawdź te pięć pomysłów na zniszczone końcówki. Wybierz ten, który pasuje ci najbardziej i działaj!

Jeśli końcówki już są rozdwojone, masz dwie opcje.

 1. Skrócenie włosów – czasami to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy włosy są bardzo mocno rozdwojone, suche i przepalone (np. od prostownicy) na końcach. Ratowanie nie ma sensu w takim przypadku i lepiej od razu skrócić włosy: nabiorą lekkości, będą się lepiej układały, odżyją. Potem można zacząć wprowadzać odpowiednią pielęgnację, aby zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji.
 2. Zabieg Olaplex – nadzieją dla rozdwojonych końcówek jest słynny Olaplex, czyli zabieg fryzjerski, dzięki któremu Kim Kardashian przeszła z czarnego koloru włosów na platynowy blond bez uszczerbku na ich zdrowiu. Olaplex można wykonać w większości salonów fryzjerskich. Polega na regeneracji i odbudowie włosów, a konkretnie mostków dwusiarczkowych, które się w nich znajdują i odpowiadają za kondycję pasm.
  Jeśli włosy mają tendencję do rozdwajania, opcje są trzy.
 3. Silikonowe serum – nakładanie na końcówki serum to prosty sposób na zregenerowanie końcówek i zapobiegnięcie ich rozdwajaniu. Nie sprawdzi się, gdy włosy już są mocno zniszczone na końcach, ale pomoże w sytuacji kryzysowej. Silikony tworzą na włosach niewidoczną, cienką warstwę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nadają też włosom miękkość i gładkość.
 4. Naturalny olejek – lepszym rozwiązaniem niż stosowanie serum na końcówki, jest wykorzystanie naturalnych olejków. Najlepsze na końcówki są: olej rycynowy (doskonale wzmacnia), olej arganowy (chroni przed wysokimi temperaturami), olej bawełniany (regeneruje końcówki) – można je stosować oddzielnie lub wymieszać ze sobą. Olejki mają to do siebie, że nie tylko zapobiegają rozdwajaniu końcówek i chronią przed utratą wody, ale też wnikają do wnętrza włosów, zapewniając odżywienie i odnowę.
 5. Maseczka z miodu – ciekawy sposób na zniszczone końcówki to także miodowa maseczka do włosów. Miód pszczeli to kolejny naturalny składnik, który pomoże zachować odpowiednie nawilżenie, miękkość i elastyczność końcówek włosów, dzięki czemu nie będą się rozdwajały. Wystarczy wymieszać ze sobą miód, żółtko (zregeneruje), łyżkę oliwy i sok z cytryny (uwaga na właściwości rozjaśniające).

Oczywiście to nie jedyne sposoby na zniszczone końcówki, ale zdecydowanie te, które warto przetestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *