Nie oszczędzaj na szamponie. Jak oczyścić włosy z kosmetyków do stylizacji?

Fryzjerzy bez środków stylizujących włosy byliby bezradni. My same sięgamy po nie praktycznie codziennie, nie zdając sobie sprawy, jak trudno usunąć kosmetyki do stylizacji z włosów. Czy zwykły szampon sobie z nimi poradzi?

Kosmetyki do stylizacji to wszystkie produkty, które umożliwiają odpowiednie ułożenie włosów i utrwalenie fryzury. Zaliczamy do nich m.in. lakiery, pianki, żele, gumy i lotiony stylizujące. Mają wiele zalet, ale także sporo wad.

Zalety produktów stylizujących

Niewątpliwą zaletą kosmetyków do stylizacji jest to, że ułatwiają pracę z włosami. Doceniają to zwłaszcza osoby o włosach, które są trudne do ułożenia. Wystarczy sięgnąć po piankę, żel albo lakier, żeby nadać im pożądany kształt i upiąć piękną fryzurę, z które nie będą uciekać niesforne pasma. Produkty do stylizacji włosów zapobiegają też ich puszeniu, chroniąc przed wilgocią. Ograniczają elektryzowanie się pasm i tworzą delikatną barierę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Niektóre pianki i lakiery do włosów są wzbogacane też o dodatkowe składniki odżywcze, dzięki którym mają pielęgnować, ale nie jest to ich głównym zadaniem.

Czy kosmetyki do stylizacji są bezpieczne?

Jeśli chodzi o wady kosmetyków do stylizacji, znajdzie się ich równie wiele, co zalet. Niestety są to produkty, które mogą (niewłaściwie np. nadmiernie stosowane) odbijać się na kondycji naszych włosów.

  1. Mogą znacząco wysuszać i osłabiać włosy.
  2. Przyspieszają rozdwajanie się końcówek.
  3. Zwiększają ryzyko zniszczeń mechanicznych.
  4. Usztywniają włosy, powodując ich łamliwość.
  5. Mogą podrażniać delikatną skórę głowy.
  6. Przyczyniają się do powstawania łupieżu.
  7. Obciążają pasma i zbierają się u nasady włosów.
  8. Powodują nadmiernie wypadanie włosów.

Oczyszczanie włosów z kosmetyków do stylizacji

Ci, którzy twierdzą, że zwykły szampon do włosów da sobie radę z oczyszczeniem ich z produktów stylizujących, są w błędzie. Nie wystarczy przeczesać włosów, żeby pozbyć się z nich lakieru. Dokładne oczyszczenie włosów potraktowanych lakierem, żelem albo pianką jest trudne z dwóch powodów:

  • produkty do stylizacji włosów są odporne na wodę;
  • cząsteczki kosmetyków stylizujących wbudowują się we włosy.

Zwykły szampon do włosów, a zwłaszcza delikatny szampon dla dzieci, naturalny, bez SLS i SLES, nie da sobie rady z warstwą kosmetyków do stylizacji włosów. Potrzebne byłoby kilka myć, ponieważ niedokładne oczyszczenie włosów z takich produktów utrudnia ich późniejszą pielęgnacją, np. blokując składnikom odżywek drogę do wnętrza pasm.

Jak oczyścić włosy z lakieru, pianki itp.?

Grunt to zakup odpowiednio silnego, mocno oczyszczającego szamponu do włosów. Powinien zawierać detergenty, które poradzą sobie z wodoodpornymi cząstkami kosmetyków do stylizacji i przebiją się przez otaczającą każdy włos warstwę produktów. Takiego szamponu należy używać mniej więcej raz w tygodniu, aby zmyć z włosów nagromadzone przez kilka dni resztki kosmetyków.

Uwaga! Częste stosowanie tak silnych szamponów może powodować suchość włosów, dlatego warto używać ich wymiennie z delikatniejszymi szamponami odżywczymi i oczywiście nie zapominać o olejowaniu włosów i stosowaniu odżywek po myciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *