Jak zacząć dbać o włosy? 5 cennych  wskazówek

Jak zacząć dbać o włosy? Informacje w sieci mogą przytłaczać. Zamiast czytać 15 artykułów, z których każdy daje inne, sprzeczne porady – sprawdź 5 najważniejszych wskazówek, które pozwolą Ci określić jakie masz włosy i dopasować do nich odpowiednią pielęgnację –  nie zwlekaj, zadbaj o włosy jak profesjonalistka! 

1. Określ włosowy problem, wyznacz sobie cel

Co chcesz zmienić w swoich włosach? Powodów może być wiele: powstrzymać przetłuszczanie, zatrzymać wypadanie włosów, zapuścić włosy przed ślubem, nawilżyć przesuszone włosy… zastanów się, co w Twoich włosach Ci się nie podoba

jakie chciałabyś mieć włosy i jaki problem chciałabyś rozwiązać (wypadanie, przetłuszczanie, brak połysku, łamliwość?). A następnie zacznij dążyć do swojego celu.

Pamiętaj także o ograniczeniach – jeśli odziedziczyłam w genach cienkie włosy, nie staną się nagle grube… ale i tak mogą być piękne i zadbane.

2. Określ rodzaj swoich włosów

To pierwszy krok do wyboru dobrej pielęgnacji. Jeśli włosy są suche to znak, że trzeba je nawilżyć emolientami i humektantam zaś jeśli są dodatkowo zniszczone, należy określić co je zniszczyło, bo oczywiście tego unikać.

Weź pod uwagę kilka czynników:

  • Stopień nawilżenia (określ, czy są one suche, zniszczone czy może normalne)
  • Grubość i gęstość (określ, czy są grube, cienkie, gęste, rzadkie)
  • Rodzaj skrętu (proste, falowane czy kręcone)

Jeśli już znasz ich rodzaj, mozesz dobrac pielęgnacje i szukać porad, które są stricte do rodzaju włosów: np. jak dać o kręcone/falowane włosy, jak pielęgnować przesuszone włosy, pielęgnacja włosów cienkich itd.

3. Określ porowatość swoich włosów

Porowatość to mówiąc w skrócie ich kondycja i stopień odchylenia łusek na powierzchni, który ma wpływ na przenikalność włosa. Im więcej ubytków. Im bardziej zniszczone włosy) tym wyższa porowatość. Ubytki na powierzchni bywają różnorodne. Mogą to być np. wykruszone łuski, uszkodzona keratyna (niedobór keratyny) lub brak spoiwa, które spaja łuski. Porowatość włosów może być 3-stopniowa:

  • niska
  • wysoka
  • średnia

Aby ją poznać zrób dostępny w internecie test na porowatość włosów i określ, jaką pielęgnację dobrać do włosów o Twojej porowatości.

4. Określ rodzaj skóry głowy

Skóra głowy to ważny czynnik wpływający na kondycję włosów. Zakłócona praca gruczołów łojowych, zbyt sucha skóra, skłonna do podrażnień… to wszystko wpływa na włosy i ich zdrowie. Skóra głowy może być sucha, normalna, tłusta, wrażliwa, z łupieżem.

Jeśli skóra głowy jest normalna – wystarczy “normalny” szampon. Jeśli jest sucha, tłusta, wrażliwa lub boryka się z łupieżem – trzeba oczywiście dobrać odpowiednią pielęgnację, która poprawi stan skóry głowy. Jednymi z najlepszych naturalnych kosmetyków są olejki kosmetyczne – regenerują bowiem nie tylko włosy na całej długości, ale i skalp, a ponadto można je dobrać ściśle do porowatości włosów.

5. Przestań niszczyć swoje włosy

To zaskakujące, jak wiele nieuświadomionych czynników niszczy włosy Dlatego zastanów się, czy po umyciu mocno wycierasz je w ręcznik, czy suszysz suszarka o wysokiej temperaturze, prostujesz je prostownicą, a może szarpiesz podczas czesania? Spanie w mokrych włosach też bardzo niszczy włosy, dlatego zastanów się, jak każdego dnia traktujesz swoje kosmyki i… przestań to robić Zobaczysz, jak bardzo zmieni się ich kondycja, jeśli  uda Ci się uniknąć czynników niszczących. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *