Jak mieć zdrowe włosy? 5 ważnych lekcji

Włosy wymagają troski, a ich pielęgnacja to często wyzwanie. Jednak można wyszkolić w sobie zdrowe nawyki w dbaniu o doskonalą fryzurę. Poznaj 5 lekcji, które całkowicie odmienią oblicze Twoich włosów!

1 zasada zdrowych włosów: ŁAGODNE SZAMPONY

Przyznaj, że nie przyglądasz się szamponom do włosów, które kupujesz. To nic niezwykłego, ponieważ 80% kupujących kieruje sie zapachem kosmetyku, a nie jego działaniem, a już znikomy procent sprawdza skład kosmetyku. Pamiętaj jednak, że szampon jako jeden z nielicznych kosmetyków nakładasz nie tylko na włosy, ale i na skórę głowy. Dlatego dobrze, by miał przemyślany skład. Wybierz łagodny szampon, z naturalnymi składnikami, bez wysuszających czy podrażniających detergentów.

TIP! CO-WASH

Ten skrót pochodzi od słów conditioner + wash i określa specjalną metodę mycia włosów, przy bardzo wrażliwej skórze głowy. Mycie włosów odżywką jest doskonałe dla osób, których skóra nie toleruje detergentów. Specjalne odżywki co-wash mają doskonały skład i oprócz tego, że oczyszczają to zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie i chronią przed podrażnieniami.

2 zasada zdrowych włosów: DELIKATNE MYCIE

Skoro jesteśmy przy myciu włosów: pamiętaj też, że żaden szampon nie pomoże, jeśli będziesz zbyt mocno ciągnęła u szarpała włosy podczas mycia. Warto też mieć na uwadze, że szampony do wosow to gęste koncentraty, których nie powinno się nakładać bezpośrednio na skalp. Najlepiej rozrobić je z odrobiną wody i dopiero nałożyć na włosy. Myj głowę delikatnie, masując ją opuszkami palców. W ten sposób wzmocnisz cebulki. Niestety mocne tarcie jest prostą drogą do ich połamania. Inwazyjne wycieranie w ręcznik po umyciu także

3 zasada zdrowych włosów: RÓWNOWAGA PEH I NAWILŻANIE

Jeśli chcesz, by włosy miała doskonałą kondycję pamiętaj, by dostarczać im zbilansowaną dawkę protein, humektantów i emolientów. Nazywa się to równowagą PEH. Każdy włos potrzebuje nawilżenia, ale wiele z nich nie lubi zbyt wielu protein, a podczas nawilżenia należy zabezpieczyć je tłustym emolientem, który utrzyma nawilżenie w głębi włosa. Dlatego włącz do pielęgnacji włosów naturalne olejki. Są doskonałe do każdego rodzaju włosów pod warunkiem, ze dopasujesz je do porowatości. Jak sprawdzić porowatość swoich włosów? Najlepiej wykonać dostępny w internecie test.

4 zasada zdrowych włosów OCHRONA PRZED GORĄCEM

Wysoka temperatura to główny wróg włosów! Czy wiesz, że nie tylko gorący nawiew suszarki ale też mocne, gorące słońce przyczynia się do ich niszczenia? Wyzbywa się włos z wody i sprawia, że jego struktura jest mocniej narażona na niszczenie. Oczywiście nie znaczy to, ze powinnaś przestać suszyć włosy. Wiadomo, że jest to często wręcz niezbędne. Zwracaj jednak uwagę czy twoja suszarka ma regulacje temperatury, a także sięgaj po termoochronne spraye do włosów, które doskonale zabezpieczają włosy przed niszczeniem na skutek gorąca.

5 zasada zdrowych włosów PIELĘGNUJ SKÓRĘ GŁOWY

Kupiłaś dobry, łagodny szampon do włosów, a skóra głowy nadal jest przesuszona, podrażniona, słowem: daleka od ideału? Warto pomyśleć o tym, by zadbać o skalp i zapewnić mu doskonałą pielęgnację. W końcu to skóra głowy jest miejscem, w którym znajdują się cebulki – najważniejsza część włosa. Przede wszystkim postaraj się, aby zawsze była ona dobrze oczyszczona. Pomoże Ci w tym peeling skóry głowy. Może być to tradycyjny, ziarnisty peeling trychologiczny, lub taki, który jest idealny dla delikatnej skóry, czyli peeling enzymatyczny. Ten drugi nie wymaga tarcia.
Możesz oczyścić skórę głowy, dodając glinkę do szamponu – zmieszaj te dwa składniki w dłoni i rozprowadź na włosach. Po kilku minutach spłucz całość. Stosuj raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *