Cera mieszana – pielęgnacja, kosmetyki

Cera mieszana to bardzo wymagający rodzaj cery, ponieważ łączy w sobie dwa typy skóry: tłustą i sucha, a wybrane obszary twarzy wymagają nieco inne pielęgnacji.  Czy wiesz, po czym rozpoznać i jak pielęgnować mieszaną cerę? Sprawdź! 

Cera mieszana – charakterystyka 

 • jest wymagająca, tłusta w strefie T (czoło, nos, broda) i sucha na policzkach.
 • skóra na polikach jest cienka i delikatna, może się łuszczyć
 • w strefie te wyraźne są otwarte pory, zaskórniki, wągry
 • jest dosyć odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych takich jak silne słońce, mróz czy wiatr

Co lubi cera mieszana – pielęgnacja, kosmetyki

 1. Płyn micelarny – istnieją specjalnie stworzone kosmetyki do cery mieszanej,które mają właściwości nawilżające i przy tym także regulują sebum i zapobiegają błyszczeniu się skóry w strefie T.
 2. Tonik do twarzy – powinien być delikatny, uspokajać cerę, a jednocześnie nie przeciążyć jej zbyt lepką warstwą. idealne zadziałają wszelkiego rodzaju hydrolaty do twarzy, np. różany.
 3. Krem na dzień – dla skóry mieszanej wybierz lekki krem, który jest beztłuszczowy, ale jednocześnie dobrze nawilża. Dobrą opcją jest tzw. żel-krem do twarzy: zadba zarówno o suche jak i tłuste partie skóry. Powinien też chronić przed promieniowaniem
 4. Krem na noc – najlepiej, jeśli ma lekką konsystencję, ale wysoką koncentrację składników odżywczych.

Dodatkowe kosmetyki dla cery mieszanej

 1. Żel myjący lub pianka – dobieraj go z rozmysłem, aby zadbał zarówno o suche jak i tłuste rejony twarzy. Taki kosmetyk powinien mieć delikatną formułę, aby nie przeciążać ani nie podrażniać skóry.
 2. Serum do twarzy – to jeden z najważniejszych kosmetyków w twojej kosmetyczce – to właśnie serum ma szansę faktycznie poprawić stan skóry! Wybierz sprawdzone składniki, które zrównoważą sebum, a jednocześnie zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Idealna może okazać się witamina C.
 3. Woda termalna lub hydrolat – zraszaj nimi buzię w ciągu dnia, aby zadbać o jej nawilżenie i komfort, oraz odświeżyć i ukoić suche partie twarzy.
 4. Olejki do twarzy – tak, one też jak najbardziej są dla ciebie! Pamiętaj jednak, że nie wszystkie pasują do cery mieszanej. Idealny będzie olej jojoba, który równoważy sebum w tłustych strefach, a jednocześnie nawilża suche rejony twarzy.
 5. Maseczka nawilżająca – najlepszy kosmetyk który szybko przynosi ulgę mieszanej skórze. Doskonałą opcją dla takiej skóry jest tzw. “bubble mask – czyli tlenowa maseczka, która delikatnie pielęgnuje i nie podrażnia skóry, a jednocześnie dobrze odżywia tłuste partie.

Trend! Multimasking – idealny dla cery mieszanej

Czy wiesz czym jest multimasking? To trend polegający na stosowaniu różnych maseczek na różne partie twarzy, czyli np. oczyszczającą i regulującą sebum w strefie T oraz nawilżającą lub natłuszczającą na policzkach. Multimasking jest idealnym rozwiązaniem dla skóry mieszanej, ponieważ pozwala zadbać odpowiednio o każde partie twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *