Aż 185 produktów na liście toksycznych kosmetyków!

W ostatnich dniach francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir upubliczniła listę niemal dwustu kosmetyków, które mogą – jej zdaniem – wpływać szkodliwie na zdrowie użytkowników. Wśród 185 produktów znalazło się również wiele znanych marek. Jakie kosmetyki znalazły się na francuskiej liście? Dlaczego zostały tam wpisane?

UFC Que Choisir stworzyło listę kosmetyków, które mogą szkodzić zdrowiu, bo zawierają substancje toksyczne, które mają wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka. Pomimo wielu ostrzeżeń toksykologów oraz dermatologów producenci nie zamierzają zmieniać składu produktów. Działają zgodnie z prawem, bo opisywane przez UFC Que Choisir składniki są całkowicie legalne. Organizacja zdecydowała się jednak upublicznić spis kosmetyków, które (mimo legalności) mogą szkodzić zdrowiu.

Kto na czarnej liście UFC Que Choisir?

Stworzona przez francuską organizację konsumencką lista zawiera aż 185 produktów, które można spotkać na sklepowych półkach. Są one w ciągłej sprzedaży, mimo że ich skład może być toksyczny. Wśród marek wymienionych przez UFC Que Choisir znajdują się m.in. Adidas, Axe, Dove, Elmex, Garnier, Bourjois, Signal, Oral-B, L’oreal Paris, Nivea, Head&Shoulders, Clarins, Colgate, Eucerin, Le Petit Marseillais, Mixa, Pampers, Rexona, Rimmel, Scholl, Vichy, a nawet kosmetyki sieci sklepów Carrefour.

Jakich kosmetyków unikać?

Umieszczenie wyżej wspomnianych marek na francuskiej liście nie oznacza, że wszystkie kosmetyki marki są złe. Warto jednak zerknąć na skład produktów takich jak: kremy, szampony, dezodoranty, płyny po goleniu, pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej oraz perfumy.

Dużym zaskoczeniem okazał się fakt, że nawet nawilżające chusteczki dla dzieci i niemowląt mogą zawierać fenoksyetanol – toksyczny składnik konserwujący.

Ponad 100 z wymienionych przez UFC Que Choisir pojedynczych kosmetyków zawiera substancje zmieniające gospodarkę hormonalną, a wśród nich 50 produktów zawiera chemiczny filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate, który w skórze zachowuje się jak hormon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *