Sól w pielęgnacji. Wyleczysz nią nawet trądzik!
Z jednej strony robimy solne peelingi i wykorzystujemy słoną wodę morską do robienia fal. Z drugiej wiemy, że sól w nadmiarze może wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Czy znamy jednak wszystkie właściwości soli i wiemy, jak wykorzystać ją w pielęgnacji?
Moda na częstsze wykorzystywanie soli w pielęgnacji ma swój początek w Korei, skąd z reguły biorą się wszystkie nowości w tematyce beauty. W bardzo krótkim czasie na punkcie pielęgnacyjnych właściwości soli oszalały kobiety ze Stanów Zjednoczonych i Europy.
Sól w kosmetyce – dobra i zła strona
Jedni przestrzegają przed tym, że nadmiar soli może zaszkodzić naszej skórze. Inni podkreślają, że sól ma bardzo interesujące właściwości i nie należy się jej bać. Jaka jest prawda?
Tak naprawdę sekret tkwi w wyważonym stosowaniu soli w pielęgnacji. Faktycznie ma ona dwa oblicza:
- z jednej strony sól świetnie sprawdza się w peelingach, pozwala nadać włosom objętość i teksturę, a nawet ma właściwości lecznicze (w fizjoterapii solankami leczy się różnego rodzaju schorzenia);
- z drugiej strony sól stosowana zewnętrznie bardzo skutecznie wyciąga wodę z organizmu, może wysuszać skórę i włosy, a także powodować mikrouszkodzenia i podrażnienia.
Sól w pielęgnacji. Warto używać?
Dziś Koreańczycy próbują przekonać cały świat, że pielęgnacja solą może być naprawdę skuteczna. Twierdzą nawet, że może mieć ona właściwości antytrądzikowe. Ile jest w tym prawdy?
Dość sporo. Ze względu na swoje właściwości kosmetyki z solą mogą być używane przez osoby z problemem nawracającego trądziku, a także tłustą cerą. To przypadki, w których warto wypróbować pielęgnację solą i zastąpić peeling cukrowy tym na bazie soli.
Uważać powinny tylko posiadaczki cery wrażliwej i suchej – ziarenka soli mogą wysuszać i podrażniać skórę.
Właściwości pielęgnacyjne soli
Jakie właściwości ma sól? Dlaczego w Azji pokochali kosmetyki z solą? Wszystko ze względu na to, że naturalna sól w kosmetyce:
- skutecznie pochłania nadmiar sebum;
- ma właściwości antybakteryjne;
- świetnie złuszcza martwy naskórek;
- przywraca skórze równowagę;
- dostarcza cenne minerały;
- nadaje skórze miękkość i gładkość;
- poprawia mikrokrążenie w skórze.
Jaka sól do pielęgnacji?
Jest kilka rodzajów soli, które warto wprowadzić do swojej pielęgnacji. Niekoniecznie powinna to być sól kamienna, ponieważ jest najuboższa w składniki odżywcze.
O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się sól morska lub sól himalajska – zawierają naprawdę wiele składników mineralnych, które będą absorbowane przez skórę w czasie pielęgnacji. Mniej znane, a równie ciekawe sole to np. sól Kala Namak (tzw. czarna sól) lub sól Epsom (tzw. gorzka sól). One wszystkie sprawdzą się w kosmetyce doskonale.
Rodzaje soli i ich właściwości
1. SÓL MORSKA – nie jest oczyszczana, dlatego zawiera bardzo dużo minerałów m.in. potasu, wapnia i żelaza. Najczęściej pozyskiwana jest z Morza Martwego. Wykorzystuje się ją do kąpieli solankowych, ale również do robienia domowych peelingów solnych z olejami.
2. SÓL HIMALAJSKA – można poznać ją po bladoróżowym kolorze i dużych kryształach. Wydobywana jest ze złóż znajdujących się 400-600 m pod ziemią. Jest bogata w chlorek sody i prawie 80 różnych pierwiastków! Sól himalajska w pielęgnacji wspomaga pielęgnację problematycznej skóry.
3. SÓL EPSOM – bywa nazywana też solą angielską i najczęściej stosuje się ją do tworzenia roztworów łagodzących różnego rodzaju dolegliwości skórne. W jej składzie znajdziemy związki siarki i magnezu, dzięki którym sól Epsom nadaje się do peelingów, maseczek, moczenia stóp i kąpieli.
4. SÓL KALA NAMAK – choć nazywana jest czarną solą, ma szaro-różowy kolor. Najciekawszy jej jest smak i zapach: nie przypomina soli, ale jajko! W jej składzie znajduje się głównie chlorek sodu, ale też wiele minerałów, które pozwalają wykorzystać ją jako produkt pielęgnacyjny.
Kosmetyki z solą
Podstawowe kosmetyki z solą to zdecydowanie peelingi, które można kupić lub zrobić samodzielnie w domu (wystarczy wymieszać sól z olejami lub ulubionym balsamem do ciała). Wykorzystuje się je także do kąpieli solankowych oraz produkcji kosmetyków do stylizacji włosów.
Dzięki Koreańczykom wiemy jednak, że sole można dodawać także do toników, kremów i produktów do oczyszczania twarzy. Warto wypróbować takie produkty, bo są naprawdę skuteczne dzięki właściwościom soli.
Dodaj komentarz