Farbowanie włosów henną – wszystko, co powinnaś o tym wiedzieć
W 90% przypadków henna używana jest do przyciemniania brwi. Czy wiesz, że można zastosować ją także jako naturalną farbę do włosów? Poznaj inne oblicze i właściwości henny.
Częste farbowanie włosów, zwłaszcza gdy robimy to w niewłaściwy sposób, nie jest dla nich korzystne. Tradycyjne farby mogą zawierać w składzie amoniak, który uszkadza delikatną strukturę włosów. Nic dziwnego, że wiele kobiet drży na myśl o tym, co farba może zrobić z ich włosami. I rezygnują ze zmiany koloru, mimo że marzy im się ognista rudość. Niepotrzebnie! Poznaj naturalne sposoby farbowania włosów!
Naturalne sposoby na zmianę koloru włosów
Jeśli chcesz zmienić kolor włosów w naturalny sposób, bo obawiasz się, że chemia z drogeryjnej farby im zaszkodzi, zrobisz to w bardzo prosty sposób. Do rozjaśniania możesz wykorzystać cytrynę, rumianek lub korzeń rabarbaru. Natomiast do przyciemniania bardziej nadaje się orzech włoski, kora dębu albo czarna rzepa.
Sposobów na naturalną zmianę koloru włosów jest wiele, jednak najpopularniejsza nadal jest henna. Czy wiesz, jak zafarbować włosy henną i jaki efekt ona daje?
Henna – naturalna farba do włosów
Henna do włosów to alternatywa dla drogeryjnej farby, ale trzeba wiedzieć, że jej działanie nie jest aż tak silne. Niektórzy wolą określać ją jako naturalną odżywkę do włosów bogatą w składniki mineralne (potas, magnez, wapń) i witaminy (A, B, D), która oprócz tego, że pielęgnuje włosy, to pogłębia ich kolor i upiększa. Jest zdrowsza dla włosów, ponieważ pielęgnuje je podczas koloryzacji.
Właściwości henny, czyli roślinnego barwnika z liści i pędów lawsonii, znane były już w starożytności. Wykorzystywano ją tam do celów pielęgnacyjnych i leczniczych, a także do ozdabiania ciała. Dziś także wykonuje się tatuaże z henny, ale częściej wykorzystywana jest do przyciemniania brwi. Co z farbowaniem włosów henną?
Farbowanie włosów henną
To prosta metoda na zmianę koloru włosów. Trzeba tylko wyposażyć się w odpowiednią hennę i postępować zgodnie ze wskazówkami, które znajdziemy w dziesiątkach poradników, ale przede wszystkim na opakowaniu wybranej ziołowej farby. Jeśli nie decydujemy się na farbowanie włosów naturalną, sproszkowaną henną (to zdecydowanie trudniejsza metoda), cały zabieg wykonamy z łatwością samodzielnie.
Kto powinien sięgnąć po hennę do włosów? Przede wszystkim osoby, które nie oczekują drastycznej zmiany, bo farbowanie włosów henną nie zmieni nagle blond pasm w kruczoczarne. Ziołowa farba do włosów z henną sprawdzi się, kiedy chcemy podkreślić swój naturalny kolor włosów, ożywić go, podbić o kilka tonów i rozświetlić.
Henna do włosów – właściwości
Jeśli zdecydujemy się na farbowanie włosów henną, to możemy oczekiwać, że:
- pogłębi i podkreśli naturalny kolor włosów;
- uzupełni ubytki w strukturze pasm, wzmacniając je;
- zapewni włosom ochronę przed zniszczeniem;
- zagwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia;
- wzbogaca włosy o cenne składniki odżywcze;
- nadaje pasmom zdrowy blask i upiększa je.
Jaką hennę do włosów wybrać?
Efekty uzależnione są od tego, jaką hennę wybierzemy. Im bardziej naturalna, tym lepiej. Wybierając hennę do farbowania włosów, należy zwrócić uwagę na to, jak dużo jest w jej składzie lawsonii (niektóre „henny” dostępne w drogeriach nie zawierają ani grama tej rośliny). Jeśli zależy nam na mocniejszym działaniu, szukajmy takiej ziołowej mieszanki do farbowania włosów, w której oprócz henny są jeszcze inne naturalne barwniki np. indygo lub amla. Poza tym w składzie naturalnej henny do farbowania włosów nie powinno być niczego poza ziołami.
Dodaj komentarz