Jak dbać o cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa jest płytko unaczyniona i skłonna do nadmiernej reakcji na wiele czynników. Te ostatnie mogą być zawarte w spożywanej żywności, detergentach i używkach. Czym jeszcze charakteryzuje się cera wrażliwa i jak o nią dbać, aby minimalizować te objawy?

Czym charakteryzuje się cera wrażliwa?

Cera wrażliwa nie toleruje kosmetyków z dużą ilością substancji zapachowych, konserwantów i silikonów. Twarda woda, duża dawka promieni UV i zmiany temperatur powodują u niej podrażnienia oraz nie sprzyja jej nadmiar alkoholu i pikantnych potraw. Cera wrażliwa objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, suchością, uczuciem ściągnięcia, łuszczeniem, obrzękiem, świądem lub wysypką.

Czym cera wrażliwa różni się od cery alergicznej?

Granica pomiędzy cerą wrażliwą a cerą alergiczną jest subtelna i wyznacza ją czas reakcji skóry na określony czynnik. Jeżeli reakcja następuje natychmiast, mamy do czynienia z cerą wrażliwą, a gdy pojawia się w ciągu 3 dni, powinniśmy zacząć się leczyć na alergię.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

 • Ogólne zasady
  Z cerą wrażliwą trzeba obchodzić się delikatnie, to znaczy zrezygnować z peelingów mechanicznych, a enzymatyczne stosować z wyczuciem. Ponadto nowe kosmetyki należy wprowadzać ostrożnie, a jeżeli posłużą skórze, warto zaopatrzyć się w całą serię.
 • Demakijaż
  Demakijaż jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji cery wrażliwej, ponieważ zapobiega dalszym podrażnieniom, jakie powodują zatkane makijażem pory. Demakijaż najlepiej przeprowadzać za pomocą wody micelarnej, która delikatnie oczyści wrażliwe: cerę, powieki i rzęsy.
 • Krem
  Cera wrażliwa charakteryzuje się osłabioną warstwą lipidową naskórka, dlatego warto wybierać takie kremy, które zabezpieczą powłokę tłuszczową skóry i zapobiegną utracie wody. Krem na dzień powinien zawierać filtr UVA i UVB minimum 15, który ochroni wrażliwą skórę przed utratą kolagenu, a co za tym idzie – przed fotostarzeniem.
 • Maseczka
  Skóra wrażliwa potrzebuje masek nawilżających i łagodzących. Najlepiej stosować je 2-3 razy w tygodniu. Maska może pełnić funkcję opatrunku, który działa przeciwzapalnie i przynosi ulgę skórze wrażliwej, i profilaktycznie uzupełniać niedobory lipidowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *