Zniszczone włosy? Ta regeneracja bardzo Ci pomoże
Rozjaśnianie i farbowanie włosów to preludium do ich złego stanu. Do chemicznych środków dochodzi szereg innych czynników: gorący nawiew suszarki, prostownica, silne środki kondycjonujące (żel, lakier, pianka do włosów o mocy „strong”). Często włosy niszczeją na skutek złych czynników klimatycznych. Czy da się je zregenerować tak, by nie było konieczne obcinanie ich u fryzjera? Zanim zdecydujesz się na ostre cięcie – wypróbuj kurację do włosów z olejami. Zadziała doskonale i zażegna nawet problem silnie przesuszonych, sztywnych i ziszczonych rozjaśnianiem włosów.
Zniszczone włosy, czyli jakie?
Zniszczone włosy to nie tylko suche, które się nadmiernie puszą i są sztywne. Zniszczone włosy to te, które utraciły wodę z wnętrza, nie są w stanie utrzymać hydrolipidowej bariery, „oddają” niemal wszystkie składniki odżywcze i mają mikro-ubytki zarówno na powierzchni jak i we wnętrzu. W ekstremalnych przypadkach zniszczone włosy mają porozrywane wiązania siarczkowe we wnętrzu, a zatem zmienioną strukturę włosa – dzieje się tak np. wówczas, gdy często stosujesz prostownicę,: jej wysoka temperatura po prostu pali włosy. Zniszczone pasma wypadają w nadmiarze, mają osłabione cebulki, często też łamią się i kruszą, a ich końce rozdwajają się bardzo szybko.
Jak zregenerować zniszczone włosy? Kuracja włosów olejami
Zniszczone włosy można obciąć – ale jeśli nie zmienimy podejścia do ich pielęgnacji, efekt będzie taki sam: niszczone włosy, które idą pod nożyczki. Oczywiście rozdwojone końce włosów należy podciąć, ponieważ (mimo niektórych bałwochwalczych zapewnień producentów) NIC nie jest w stanie „skleić” rozdwojonych końcówek. Jednak wewnętrzne i zewnętrzne struktury włosa są jak najbardziej do poprawy. Nie warto od razu decydować się na drastyczne cięcie: do wyboru mamy naturalne olejki, lub odpowiednio skomponowane mieszanki, dzięki którym możesz dosłownie „tchnąć nowe życie” w zniszczone farbowaniem lub rozjaśnianiem włosy.
Naturalne olejki w regeneracji włosów – dlaczego działają?
Naturalne olejki są oczywiście znane nie od dziś. W każdej części świata istnieje jakiś „olejowy król”, który od stuleci dba o kobiece głowy. W Europie króluje np. oliwa z oliwek, olej rycynowy lub lniany.
Mistrzyniami w stosowaniu olejków i dbaniu o włosy są hinduski. Piękne, mocne i długie aż do pasa włosy są ich dumą. Dlaczego mają one tak wspaniałe włosy? Oczywiście jest to po części genetyka, ale nawet najzdrowsze włosy można szybko doprowadzić do ruiny. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja a w tym przypadku – olejowanie włosów.
Naturalne olejki mają kilka znakomitych, nietypowych (aż się chce powiedzieć: magicznych) właściwości:
- Działają okluzyjnie, a zatem baczą na to, by włos nie niszczał od zewnątrz.
- Zapobiegają utracie wody z wnętrza włosa, oraz „zamykają” w jego wnętrzu cenne składniki odżywcze. Dzięki temu włosy mają w ogóle jakąkolwiek szansę na regenerację.
- Dostarczają włosom szeregu składników odżywczych: od wielu witamin, poprzez flawonoidy i fitosterole, aż po dobre kwasy tłuszczowe, beta-karoteny i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów).
- Dbają o skórę głowy. Zapobiegają przesuszeniu, a przy tłustych włosach regulując sebum.
- Dbają o cebulki – to ich unikalna cecha; wzmocnienie cebulek jest podstawą regeneracji każdych włosów, w tym również bardzo zniszczonych.
Olejowanie włosów – jak je zrobić?
Olejowanie włosów nie jest skomplikowanym zabiegiem. Przypomina nakładanie maski na włosy (i skalp) z tym że o wydłużonym działaniu. Olejki należy dobrać do rodzaju i porowatości włosów, a następnie można wcierać w suche włosy i skórę głowy, lub najpierw je umyć (najlepiej szamponem oczyszczającym, który rozchyla łuski i zwiększa chłonność włosów) i dopiero takie, wilgotne i wysuszone w ręcznik włosy pokryć olejem.
Olejek trzymamy na włosach około godziny (im dłużej tym lepiej), przy zwilżonych wcześniej włosach można go zmyć już po 30 minutach).
Włosy po olejowaniu powinny być na nowo umyte szamponem, aby tłuste cząsteczki olejków nie przeciążyły włosów. Po olejowaniu można nałożyć na włosy odżywkę, aby domknął łuski i wygładzić strukturę włosów.
Dodaj komentarz