Zasady bezpiecznego opalania się. Poznaj je wszystkie i miej piękną skórę
Bezpieczne opalanie się obłożone jest pewnymi zasadami. Aby kąpiele słoneczne były w pełni udane, nie wystarczy używać tylko kremu z filtrem UV. O czym jeszcze musisz wiedzieć? Jeżeli chcesz mieć piękną i zdrową skórę, to zapoznaj się z nimi i korzystaj ze słońca, ile tylko chcesz.
1. Zbadaj skórę przed wakacjami
Zanim pojedziesz na wakacje, idź do dermatologa i zbadaj wszystkie znamiona barwnikowe, które znajdują się na twoim ciele. Służy do tego urządzenie zwane dermatoskopem, a badanie jest całkowicie bezbolesne. Co powinno wzbudzić twoje zaniepokojenie? To: nierówne brzegi, niejednolity kolor, duże rozmiary, obecność wypustek i nagła zmiana wyglądu. Badanie jest o tyle ważne, że pozwala wykryć groźne dla skóry schorzenia, a nawet zapobiec rakowi skóry (czerniakowi). Dzięki badaniu przebarwień i pieprzyków lekarz jest w stanie określić, czy daną zmianę należy usunąć.
2. Dopasuj filtr do swojej skóry
Wysokość filtra dobiera się do fototypu skóry. Amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick stworzył sześć fototypów według kolorytu karnacji, koloru włosów i oczu oraz tego, jak łatwo się opala i czy ulega poparzeniom.
3. Chroń wszystkie części ciała
Nakładanie kremu z filtrem UV na twarz i ciało to nie wszystko. Chronić przed słońcem należy również wrażliwe części ciała, takie jak: okolice oczu, nos, usta, ramiona i kark. Osoby, które mają jasną cerę, powinny stosować kosmetyki z dużym filtrem, bo najszybciej ulega oparzeniom i bardzo szybko pojawia się na niej rumień. Podczas opalania się warto również zabezpieczyć głowę lub oczy, używając czapek lub chust i okularów z wysokim filtrem.
4. Ponawiaj aplikację kremu UV
Rób to co najmniej co dwie lub trzy godziny. Okres ten obliczysz, jeśli pomnożysz liczbę umieszczoną przy SPF przez 10 minut. Przed aplikacją skórę wysusz ręcznikiem i nałóż cienką warstwę kosmetyku.
5. Nie opalaj się w południe
Jeżeli chcesz uniknąć poparzeń słonecznych, to nie opalaj się w godzinach od 11.00 do 16.00. Wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze i mogą wyrządzić najwięcej szkód skórze. Jeśli nie możesz unikać słońca, to pamiętaj o nakryciu głowy lub parasolce. Możesz również poruszać się zacienioną stroną ulicy.
6. Krem z filtrem UV dla dzieci
Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i dlatego wymaga nieustannej ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki z filtrem UV powinny: być dobrane do rodzaju skóry dziecka, mieć wysoki faktor, nie uczulać i być hipoalergiczne. Oprócz takiego zabezpieczenia ważne są również inne formy: noszenie nakrycia głowy, zakładanie okularów, stosowanie kosmetyków łagodzących, unikanie słońca w godzinach południowych.
7. Perfumy i leki a słońce
Niektóre perfumy i leki w kontakcie ze słońcem mogą wywoływać podrażnienia i przebarwienia. Działają tak: zawarty w perfumach alkohol, hormonalne środki antykoncepcyjne, leki moczopędne, antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, preparaty ziołowe, np. dziurawiec.
Dodaj komentarz