Toniki, hydrolaty i wody termalne. Co wybrać do pielęgnacji twarzy?
Naturalna pielęgnacja nie wychodzi z mody. I słusznie, ponieważ najskuteczniejsze jest właśnie to, co pochodzi z natury. Czym zastąpić tradycyjne toniki do twarzy? Hydrolatem lub wodą termalną!
Codzienna pielęgnacja to pasmo ciągłych wyborów. Większość kobiet używa produktów dostępnych w drogeriach, ale niektóre z nich szukają czegoś alternatywnego, co mogłoby być dla ich skóry naturalniejsze. Okazuje się, że wiele z produktów dostępnych w drogeriach można zastąpić kosmetykami z natury. Zanim przejdziemy do produkcji domowych kremów do twarzy (to trudne), warto zacząć od czegoś prostszego – toniku.
Tonik. Jakie jest jego zadanie?
Bardzo trudno znaleźć definicję toniku, która określiłaby wszystkie jego właściwości. Tak naprawdę wiele zależy od tego, do czego wykorzystamy ten kosmetyk. W każdej łazience znajdzie się jakiś tonik, ale nie każdy stosuje go w ten sam sposób. Zatem, czym jest tonik?
Tonik to wodnisty kosmetyk (najczęściej właśnie na bazie wody), w którego składzie znajdują się substancje, które pielęgnują skórę. Najczęściej są to: olejki, ekstrakty roślinne, witaminy i składniki aktywne, które mają pozytywnie wpływać na wygląd skóry.
Regularnie stosowany tonik ma za zadanie:
- przywracać skórze naturalne pH 5-6,
- nawilżać i zapobiegać utracie tego nawilżenia,
- dostarczać cenne składniki odżywcze,
- łagodzić podrażnienia i zmniejszać problemy skórne,
- oczyszczać skórę z zabrudzeń, toksyn, makijażu,
- zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry,
- dbać o kondycję i piękny wygląd.
Jaki tonik jest najlepszy?
Jeśli planujemy zakup lekkiego produktu, który ma oczyścić naszą skórę i zadbać o nią, pamiętajmy o najważniejszym kryterium – naturalności.
Najlepsze są te kosmetyki, które nie zawierają zbędnych konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, a także alkoholi (te mają działanie mocno wysuszające, choć ułatwiają wchłanianie się substancji odżywczych do wnętrza skóry). Niestety w większości dostępnych w drogeriach toników znajdziemy te i podobne substancje, których nasza skóra nie potrzebuje.
Zamienniki dla toniku. Czym go zastąpić?
Jeśli nie znajdziemy gotowego produktu, który będzie miał naturalny i nieszkodliwy dla naszej cery skład, tonik możemy zastąpić czymś innym. Najlepiej w tej roli sprawdzają się hydrolaty i wody termalne.
Można próbować też zastąpić tonik naturalnym olejkiem (świetnie oczyszcza, pielęgnuje, wyrównuje pH i reguluje pracę gruczołów łojowych), ale olejki nie są tak lekkie i tak dobrze absorbujące się, więc ich stosowanie wymaga znajomości kilku zasad i większej ostrożności.
Zamiast toniku: hydrolat
Czym jest hydrolat? To substancja pozyskiwana z roślin – głównie ich liści oraz kwiatów – poprzez destylację parą wodną. W procesie tym pozyskuje się olejki eteryczne, a hydrolat jest produktem ubocznym, który ma jednak na tyle ciekawe właściwości, że dziś wykorzystujemy go już równie często co produkt właściwy.
Zaletą hydrolatów jest to, że mają niemal takie same właściwości jak olejki i są tak samo nasycone substancjami odżywczymi, a przy tym nie są tak źle tolerowane przez skórę (olejki eteryczne mogą podrażniać). Ich lekka formuła, łagodność i dobra wchłanialność sprawia, że z powodzeniem mogą zastąpić standardowy tonik.
Zamiast toniku: woda termalna
A czym jest woda termalna, czyli drugi z zamienników dla toniku? Jak wskazuje nazwa to po prostu woda, ale nie taka zwykła, bo pochodząca z najgłębszych podziemnych źródeł. To daje jej niesamowite właściwości, ponieważ jest niezwykle bogata w cenne składniki mineralne. Pod wpływem ciepła (im głębsze źródła, tym cieplejsze) zachodzą w niej specyficzne reakcje, które powodują powstawanie unikatowych składników odżywczych.
Woda termalna doskonale sprawdza się jako tonik, ponieważ jest lekka, doskonale się wchłania i jest hipoalergiczna. Działa nie tylko zewnętrznie, przynosząc ukojenie, oczyszczając i wspomagając leczenie (AZS, trądziku lub łuszczycy), ale też od wewnątrz – odżywiając, nawilżając i regenerując.
Dodaj komentarz