Sposób na cerę bez skazy: glinka kosmetyczna – którą wybierzesz dla siebie?
Pozostają niezmienne, naturalne i bezpieczne od setek lat. W tym właśnie tkwi moc i siła glinek kosmetycznych. Działają doskonale i deklasują wiele produktów kosmetycznych. Są przy tym uniwersalne: błędem jest stosowanie ich wyłącznie na twarz. Zadbają o ciało, włosy, zastąpią nawet żel do mycia buzi. Dzięki glinkom odświeżysz i oczyścisz cerę jak nigdy.
Uwielbiane przez miłośniczki ekologicznych rozwiązań, ale nie tylko. Dzięki dostępności i szerokiej ofercie glinek możemy cieszyć się bogactwem tkwiących w nich mikro- i makroelementów.
Co znajduje się w glinkach?
Cynk, fosfor, krzem, magnez, miedź, potas, selen, wapń, żelazo i inne śladowe pierwiastki, które regularnie dostarczane organizmowi poprawiają stan skóry oraz włosów. Pochodzą z nieskażonych rejonów ziemi. Naturalny glinowo-krzemowy minerał pozyskuje się między innymi z jaskiń, skamieniałego popiołu wulkanicznego, rozlewisk i gleby.
Jak działają i jak stosować glinki kosmetyczne?
1. Na twarz
Oczyszczają skórę wykorzystując na zasadzie różnic między ładunkami elektrycznymi. Na takiej zasadzie działa też np. węgiel kosmetyczny i płyny micelarne do twarzy. Glinka przyciąga do siebie wszelkie nieczystości zalegające w porach, w tym sebum, a buzia staje się gładka, rozjaśniona, promienna i wyrównuje się jej koloryt. Glinki mają też zdolność syntezy kolagenu, co wpływa korzystnie na ujędrnienie twarzy i młodość skóry.
2. Na ciało
Glinka kosmetyczna świetnie radzi sobie w walce z cellulitem, a ponadto odkwasza organizm i wyrównuje jego pH. Okłady glinkowe pomagają w przewlekłych bólach mięśniowych.
3. Na włosy
Maski na włosy z glinek kosmetycznychto hit dla włosów przetłuszczających się i ciężkich: glinki wyciągają z nich zaległe sebum i tym samym wpływają na lepsze dotlenienie mieszków włosowych.
Rodzaje glinek
- Glinka biała (kaolin) – nazywana jest też porcelanową. Niezwykle delikatna i wyjątkowa: nie ma w niej żelaza, jest za to sporo glinu. Łagodzi regeneruje, odżywia i leczy naskórek. Świetna do skóry dojrzałej ze zmarszczkami, suchej i zmęczonej oraz wrażliwej i reaktywnej..
- Glinka błękitna (montmorylonit) – określana też jako bentonitowa. Idealna nawet dla bardzo problematycznej skóry, stosowana przy łuszczycy, egzemie czy łojotoku. Poprawia mikrokrążenie, dotlenia i odżywia tkanki.
- Glinka czerwona – uniwersalna i łagodna. Dobra do skóry alergicznej, tłustej, trądzikowej oraz naczynkowej. Doskonale obkurcza naczynka krwionośne i je uszczelnia.
- Glinka zielona – intensywna, idealna nawet dla bardzo tłustej skóry, chętnie stosowana i popularna.
Ma spore ilości żelaza i właściwości dezynfekujące; pielęgnuje się nią cery określane jako kłopotliwe: mieszaną, trądzikową, z łuszczycą i egzemą. Głęboko oczyszcza i zmniejsza liczbę wyprysków i zaskórników. Dodatkowo glinka jest bronią przeciwzmarszczkową i modeluje owal twarzy. - Glinka czarna – pozyskuje się ją z dna Morza Martwego, więc z najbardziej cenionego, zdrowotnego zbiornika wodnego. Upiększa każdy rodzaj cery, można ją nakładać na całe ciało.
Glinki kosmetyczne – jak stosować?
Maseczki glinkowe najlepiej nakładać na zwilżoną hydrolatem i wstępnie oczyszczoną peelingiem buzię . Glinki występują zazwyczaj w dwóch postaciach – gotowej do aplikacji pasty, albo suchego proszku, który należy zmieszać z wodą, hydrolatem lub olejkiem.
Naniesiona warstwa powinna być dosyć gruba. Należy oczywiście unikać delikatnych okolic oczu i ust. Pamiętaj koniecznie o tym, ze glinka traci swoje właściwości po zetknięciu z metalowymi przedmiotami, więc do ich rozrabiania nie stosuj zwykłej łyżeczki, lecz np. drewnianą lub plastikową szpatułkę.
Zabieg wykonuje się zazwyczaj jeden raz w tygodniu, góra dwa. Maseczkę trzymaj około 10–15 minut, po czym zmyj ją ciepłą wodą ruchami masującymi. Zaleca się, żeby wcześniej przegotować ciecz. Na koniec użyj preparatu, który zamknie otwarte pory – nada się tonik dopasowany do Twojej cery. Nie zapomnij także o nałożeniu ulubionego kremu nawilżającego – w przeciwnym razie skóra wcześniej dokładnie oczyszczona przez glinkę może zostać pobudzona do nadmiernego wydzielania łoju.
Czy wiesz, że…
Warto mieszać ze sobą glinki! N aprzykłąd po zmieszaniu białej i czerwonej glinki kosmetycznej uzyskasz inną, o odmiennych właściwościach i w nieco łagodniejszej wersji. Przekonaj się na własnej skórze, ile możesz zyskać na “glinkowej” pielęgnacji.
Innym doskonałym sposobem na glinki jest nakładanie ich w sposób mozaikowy; czyli powinnaś dopasowywać typy glinek do poszczególnych partii twarzy. I tak na przykład na problematyczną strefę T aplikować zieloną, a na resztę – białą lub inną, która odpowiada potrzebom Twojej skóry.
Dodaj komentarz