Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Cera dojrzała ‒ charakterystyka

Cera dojrzała nie jest takim samym typem skóry jak cera normalna lub trądzikowa. Ten termin określa bardziej stan niż rodzaj. Jak pielęgnować cerę dojrzałą i co przyspiesza starzenie się skóry? Cera dojrzała ‒ charakterystyka.

Cera dojrzała ‒ charakterystyka

Skóra zaczyna się starzeć już po dwudziestym piątym roku życia, a po trzydziestym ten proces nabiera tempa. Termin „cera dojrzała‟ dotyczy kobiet około czterdziestego piątego roku życia. To właśnie wtedy w organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów żeńskich, to znaczy estrogenów i progesteronu. Ponadto ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu i zmniejsza się ich liczba, a ukrwienie skóry ulega pogorszeniu.

Cera dojrzała jest łatwa do rozpoznania: sucha, szara, pomarszczona, zmęczona i pozbawiona elastyczności. Utrata przez nią wiotkości wpływa na zmianę kształtu twarzy ‒ opadają policzki oraz kąciki oczu i ust. Dzieje się tak za sprawą ograniczonej produkcji kolagenu, spowolnionego metabolizmu komórkowego i znikomej zdolności naskórka do odnowy. Skóra pozbawiona tych naturalnych zabezpieczeń szybko traci wodę i wolniej przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie z tego powodu tak trudno o nią zadbać. Starzenie się skóry u kobiet jest związane z menopauzą, której towarzyszy niedobór estrogenów.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Tempo starzenia się skóry jest indywidualne. Decydują o nim następujące czynniki:

 • niedostateczne nawilżenie skóry;
 • nieprawidłowe oczyszczanie cery;
 • błędy w pielęgnacji skóry;
 • dieta uboga w tłuszcze;
 • spożywanie dużej ilości cukru;
 • częste opalanie się;
 • czynniki stresogenne;
 • palenie papierosów i picie alkoholu.

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Aby cera dojrzała pozostawała w dobrej kondycji jak najdłużej, należy ją:

 • Chronić przed słońcem
  Najgorsze, co można uczynić dojrzałej cerze, to intensywnie ją opalić. Słońce wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. To wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z opalania. Wystarczy pamiętać o kremie z wysokim filtrem (najlepiej 50). Taka ochrona nie cofnie czasu, ale zapobiegnie odwodnieniu głębszych warstw skóry.
 • Regularnie złuszczać
  Złuszczanie można wykonać w domu lub w salonie kosmetycznym. To bardzo ważny element pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ usuwa martwy naskórek, a tym samym zmniejsza widoczność zmarszczek oraz delikatnie wygładza skórę i poprawia jej ukrwienie.
 • Systematycznie odżywiać
  Na noc należy stosować krem wygładzający, a co kilka dni serum regenerujące do skóry dojrzałej. Najlepiej wybierać kosmetyki, które zostają na twarzy dłuższy czas, bo tylko wtedy składniki aktywne mają szansę się wchłonąć. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu, dlatego nie należy oszczędzać na kremie pod oczy. Powinien mieć właściwości silnie natłuszczające i wzmacniające strukturę skóry. Kosmetycznego wsparcia potrzebuje także często pomijana szyja.
 • Regularnie masować
  Masaż skóry najlepiej wykonywać wieczorem po zmyciu makijażu i nałożeniu kremu. W tym celu wystarczy rysować na skórze małe kółka palcem wskazującym od środka twarzy na zewnątrz i ku górze.
 • Stosować hormonalną terapię zastępczą
  Podczas menopauzy gęstość tracą nie tylko kości, lecz także skóra, która staje się cieńsza i zapada się. HTZ pozwala spowolnić ten proces, a co za tym idzie, dłużej zachować młodość. Nie jest to metoda bez wad, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *