Gruntowne porządki, czyli jak dobrze oczyszczać skórę podczas codziennej pielęgnacji?
Oczyszczanie twarzy to taki rytuał pielęgnacji, o którym każdy wie, że jest ważny, a jednak wciąż w pospiechu wykonywany, niedokładny, zaniedbany. Wciąż jeszcze nakładamy kosmetyki w nieodpowiedni sposób i niepoprawnej kolejności. Nie wiemy, czy demakijaż wieczorny powtarzać rano po obudzeniu, czy stosować tonik, skoro mamy płyn micelarny i czy najpierw sięgać po żel do mycia czy może po płyn micelarny? Dziś dowiesz się, jak oczyszczać twarz by… po prostu była czysta, piękna i zadbana. Taka skóra szybko odwdzięczy się ładnym wyglądem. Znikną też wszelkie niespodzianki w postaci wyprysków i krostek. Gotowa na małe, ale wielkie zmiany? Oto kompendium na temat oczyszczania skóry.
Zanim zaczniesz oczyszczać skórę i sięgać określone kosmetyki (w końcu w dobrej kolejności), najpierw zrób przegląd swojej półki w łazience. Jeśli znajdują się na niej produkty zasadowe (np. mydła lub silnie wysuszające zele) – pożegnaj się z nimi na zawsze. Do pielęgnacji stosuj produkty pozbawione parabenów, silikonów, substancji typu SLS, silnych detergentów oraz substancji zapachowych. Wybierz naturalną pielęgnację, bezpieczną, dostosowaną do rodzaju skóry, ale nie naruszającej jej bariery hydro-lipidowej.
Pamiętaj również, ze oczyszczanie cery to nie jest złuszczanie – wiele osób wciąż niepotrzebnie kojarzy te dwie różne czynności jako jeden zabieg. Pamiętaj, ze oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum nie jest tym samym, co złuszczanie (wyzbywanie się) nadmiaru zalegającego na powierzchni naskórka. Oczyszczanie skóry ma inne, równie ważne zadania:
- oczyszczanie cery pozbywa ją resztek kosmetyków;
- oczyszczanie skóry wyciąga z niej zanieczyszczenia, sebum, toksyny i inne zabrudzenia;
- oczyszczanie skóry uspakaja ją tonizuje, a zatem równoważy pH, przygotowując naskórek na przyjęcie kremu lub serum.
Etapy oczyszczania skóry
1. Wieczorny demakijaż, czyli najpierw znikają kosmetyki kolorowe
Aby usunąć kosmetyki kolorowe sięgnij po mleczko, płyn micelarny lub olejek do demakijażu i dokładnie zmyj makijaż z buzi. Staraj się przy tym delikatnie ją masować.
PAMIETAJ! Najpierw mincel, a dopiero później żel mycia do twarzy
Większość z nas popełnia ten zasadniczy błąd: najpierw myje twarz żelem, aby pozbyć się z twarzy tzw „kolorówki”, a dopiero później stosuje płyn micelarny, aby „domyć” skórę z kosmetyków. Tymczasem kolejność zawsze powinna być inna: to właśnie płyn micelarny służy do demakijażu, doskonale zbiera wszelkie cząsteczki kosmetyków kolorowych, a płyn, żel lub pianka oczyszczająca mają z dogłębnie oczyścić skórę z pozostałych zanieczyszczeń, sebum, łojotoku, kurzu.
Jeśli mamy na twarzy makijaż a od razu przeszłybyśmy w pielęgnacji do kosmetyku dogłębnie oczyszczającego, na skórze wytworzy się niekorzystna dla niej zawiesina złożona właśnie z owego oczyszczającego kosmetyku oraz kosmetyków kolorowych, a to uniemożliw odpowiednio dogłębne jej oczyszczenie.
2. Mycie twarzy – rano i wieczorem, czyli dogłębne oczyszczanie
O ile demakijaż skóry wykonujemy zawsze na wieczór, kiedy to usuwamy s buzi makijaż i pozbywamy się kolorowych kosmetyków, o tyle mycie (czyli dogłębne oczyszczanie skóry) powinno się robić dwa razy dziennie – rano wieczorem. Dlaczego? Ponieważ w ciągu nocy skóra także pracuje- tak samo jak w ciągu dnia wytwarza sebum i pot. Dlatego aby pozbyć się łoju, kurzu i sebum – rano również umyj skórę, czyli oczyść ją wybranym preparatem oczyszczającym.
PAMIĘTAJ! Dogłębne oczyszczanie skóry oznacza masowanie
By wyciągnąć to, co gromadzi się głęboko w porach skóry, nie wystarczy jedynie przetarcie buzi płatkiem nasączonym tonikiem, hydrolatem itd. By oczyścić skórę dogłębnie, warto ją masować: to właśnie wtedy wytwarza się ciepło i otwierają się pory i dzięki temu kosmetyk myjący ma szansę wyciągnąć to, co w nich głęboko zalega. Masaż powinien być delikatny (pasuje nawet do cery naczynkowej) i ma się przyczynić się do lekkiego rozgrzania tkanki.
Dogłębne oczyszczenie porów to najskuteczniejsza eliminacja niedoskonałości cery oraz zmierzenie się z zaczopowanymi ujściami gruczołów łojowych. Im lepiej oczyszczona skóra, tym lepiej wchłania substancje aktywne z kosmetyków(kremów, serum, olejku). Zabrudzenia, które znajdują się w porach skóry, mają charakter tłuszczowy, więc blokują wnikanie do skóry humektantów, a te powinny dostać się możliwie głęboko, by mogły aktywnie wiązać cząsteczki wody wewnątrz naskórka.
3. Tonizowanie skóry, czyli powrót do dobrego pH
Wiele osób sądzi, ze w funkcji toniku doskonale sprawdzi się płyn micelarny. Większość z nas w ogóle przedkłada płyn micelarny nad inne kosmetyki i stosuje go trzy-etapowo: jako płyn do demakijażu, żel oczyszczający oraz tonik. Nie jest to jednak funkcja płynu micelarnego – jego zadaniem jest jedynie demakijaż twarzy. Dlatego po oczyszczeniu skóry (umyciu jej odpowiednim, innym niż mincel produktem) sięgnij po dobry tonik do twarzy, hydrolat lub ziołowy napar. Przywróci on odpowiednie pH skóry i zrównoważy barierę hydrolipidową. Dopiero po takim oczyszczaniu możesz nakładać serum, krem i krem pod oczy.
Już po tygodniu zobaczysz, ze skóra zaczyna odzyskiwać kondycję, zmienia się na lepsze, staje się bardziej promienna i wygląda młodziej.
Dodaj komentarz