Jak rozpoznać mydło naturalne? Rodzaje mydeł naturalnych
Mydło to jeden z podstawowych kosmetyków, którego używają kobiety i mężczyźni. Nie tylko myje, lecz także pielęgnuje skórę, o ile jest to mydło „prawdziwe‟, czyli naturalne, a nie syntetyczne. Jak rozpoznać mydło naturalne i jakie są rodzaje mydeł naturalnych? Czym charakteryzuje się mydło kastylijskie, marsylskie, siarkowe i borowinowe oraz szare mydło?
Jak rozpoznać mydło naturalne?
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem mydeł w różnych kolorach i kształtach, ale większość produktów określanych jako mydła wcale nimi nie jest. Klasyczne mydło to mieszanina tłuszczu – roślinnego, rzadziej zwierzęcego – wodorotlenku sodu i wody. Tymczasem w sklepach można kupić głównie kostki myjące, czyli syndety, które tylko w maksymalnie 10 procentach składają się z naturalnego mydła. Poza mydłem syndet zawiera detergenty syntetyczne, nasycone kwasy tłuszczowe, środki zapachowe i barwiące oraz konserwanty. Chociaż dobrze się pieni i usuwa brud, to może być drażniący i zmieniać pH skóry, a tym samym powodować nadmierne łuszczenie. Aby zniwelować szkodliwe działanie syndentu, wzbogaca się go o emolienty, które mają za zadanie zregenerować płaszcz lipidowy skóry.
Z kolei mydło naturalne, powstałe na bazie naturalnych składników, zawiera:
- olej laurowy, który odnawia ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry;
- oliwę – zmiękcza skórę i zabezpiecza ją przed utratą wody;
- masło shea, które spłyca zmarszczki i ma właściwości przeciwzapalne.
Aby mydło stało się kosmetykiem, który nie tylko oczyszcza, lecz także pielęgnuje skórę, musi leżakować przynajmniej kilka tygodni. Dojrzałe mydło ma odczyn zbliżony do pH naszej skóry, dzięki czemu nie wysusza jej i nie podrażnia. Jak rozpoznać mydło naturalne? Po pierwsze, po cenie, która zwykle odzwierciedla jakość, dlatego z pewnością nie będzie najniższa. Po drugie, po liście składników, która powinna być jak najkrótsza. Mydło naturalne zawiera 4-5 składników oraz ewentualnie dodatki w postaci olejków eterycznych i naturalnych barwników (bogatszy skład ma syndet, który jednak świadczy na jego niekorzyść).
Rodzaje mydeł naturalnych
Mydło kastylijskie
Pochodzi z Kastylii, czyli regionu położonego w środkowej Hiszpanii. Pierwotnie było produkowane wyłącznie z lokalnej oliwy z oliwek, a od XX wieku nazywano tak każde mydło, które powstało na bazie naturalnych olejów roślinnych (nie zwierzęcych). Mydło kastylijskie wytwarzane z oliwy z oliwek jest wyjątkowo łagodnym środkiem myjącym, który skutecznie oczyszcza skórę i dobrze ją nawilża. Jest przeznaczone dla każdej skóry, niezależnie od wieku i rodzaju, nawet dla dzieci i alergików.
Mydło marsylskie
Pochodzi z Marsylii, gdzie jest wytwarzane od XVI wieku. Podobnie jak mydło kastylijskie powstaje na bazie olejów roślinnych i jest mydłem potasowym. Tradycyjne mydło marsylskie składa się z oliwy z oliwek, ale jego tańsze odpowiedniki produkuje się z oleju palmowego. Słynie z dużej zawartości olejów roślinnych (około 72% tłuszczu roślinnego) i pięknego zapachu. Najbardziej znane mydło marsylskie pachnie lawendą i ma fioletowy kolor. Żadne nie powinno zawierać sztucznych barwników i sztucznych substancji zapachowych.
Mydło marsylskie jest odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Duża zawartość oliwy nawilża skórę i pozostawia na niej przyjemny film. Mydło marsylskie oczyszcza i pielęgnuje skórę, także w okolicach intymnych. Płatki z mydła marsylskiego stosuje się do prania odzieży, nawet dziecięcej.
Mydło siarkowe
W 5% składa się ze związków czystej siarki, które nadają mu właściwości wysuszające, a przy regularnym stosowaniu regulują wydzielanie sebum. Aby złagodzić intensywne działanie siarki, do mydła siarkowego dodaje się substancji nawilżających, takich jak oliwa z oliwek, witaminy z grupy B, C i E oraz żelazo. Mydło siarkowe to doskonały środek oczyszczający skórę, ale należy po niego sięgać od czasu do czasu. Regularnie stosowane może wysuszyć skórę, która w konsekwencji zacznie pękać i stanie się nadwrażliwa.
Mydło siarkowe stosuje się wspomagająco w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz zamiast szamponu w przypadku przetłuszczania się włosów, łojotoku i łupieżu.
Mydło borowinowe
Jest produkowane na bazie olejów roślinnych z dodatkiem borowiny. Nadaje skórze lekko kwaśny odczyn, która w efekcie odzyskuje naturalne pH. Ponadto mydło borowinowe wspomaga odbudowę płaszcza wodno-lipidowego skóry. Zawarte w nim fitohormony (hormony roślinne) przyspieszają metabolizm i procesy energetyczne komórek, co stymuluje syntezę kolagenu, a borowina (pochodna torfu) sprzyja oczyszczaniu skóry, a przy dłuższym stosowaniu poprawia jej elastyczność. Co więcej, borowina poprawia kondycję suchej, pękającej skóry.
Szare mydło
To mydło potasowe, czyli mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu itp. Nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych oraz – w przeciwieństwie do mydeł sodowych – jest niemal bezwonne. Szare mydło jest polecane w przypadku alergii skórnych, ponieważ bardzo rzadko uczula.
Szare mydło jest stosunkowo miękkie i dobrze rozpuszczalne w wodzie. Bardzo skutecznie myje i oczyszcza skórę oraz jest antybakteryjne, dlatego polecane w pielęgnacji skóry trądzikowej. Równie dobrze szare mydło może służyć do mycia włosów i prania odzieży. Panuje przekonanie, że szare mydło umyje wszystko.
Dodaj komentarz