Jak zrobić domowy peeling do stóp? Sposoby na piękne stopy

Każdego dnia stopy noszą ciężar naszego całego ciała. Dźwigają także to, co my trzymamy w rękach. Ponadto gniotą się w niewygodnych butach, pocą w skarpetach i puchną od upałów. W konsekwencji stopy przesuszają się, a ich delikatna skóra łuszczy się i pęka. Jak dbać o stopy i zrobić domowy peeling do stóp? Oto przepis na kawowy, orzechowy, cukrowy i solny peeling do stóp.

Jak dbać o stopy?

Jeżeli stopy nadmiernie się przesuszają, a skóra łuszczy się i pęka, stopy należy natłuszczać przynajmniej raz dziennie. W tym celu można stosować gotowe maseczki i kremy lub smarować stopy maścią z witaminą A+E. Ponadto co najmniej raz w tygodniu warto przygotować kąpiel dla stóp w letniej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek i wykonać dokładny peeling. Stopy należy masować gotowym lub domowym produktem ze ścierającymi drobinkami. Silniejszego i dłuższego masażu potrzebują te partie stóp, na których skóra jest grubsza, a delikatniejszego – cienka skóra w okolicy kostek.

Po peelingu obficie smarujemy stopy maścią nawilżającą i zakładamy bawełniane, cienkie skarpetki. Powtarzamy czynność regularnie – co najmniej raz w tygodniu, dopóki nie zaobserwujemy poprawy w postaci zmiękczonej skóry.

Jak zrobić domowy peeling do stóp?

1. Kawowy peeling do stóp – przepis

Składniki:

  • 2 łyżki zmielonej kawy,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny.

Sposób przygotowania: dobrze zmieloną kawę wsypujemy do miseczki. Dodajemy oliwę i sok z cytryny, po czym wszystko mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Peeling nakładamy na wilgotną skórę stóp, najlepiej po ciepłej kąpieli. Skórę masujemy delikatnie – z wyjątkiem pięt, które pocieramy mocniej. Po kilku minutach płuczemy stopy wodą.

2. Orzechowy peeling do stóp – przepis

Składniki:

  • 1 łyżka euceryny,
  • 3 łyżeczki zmielonych łupinek orzechów włoskich.

Sposób przygotowania: mielimy łupiny orzechów, najlepiej w młynku do kawy, po czym wsypujemy do miseczki, dodajemy eucerynę i dokładnie mieszamy. Nakładamy na umyte i osuszone stopy oraz masujemy okrężnymi ruchami. Na koniec płuczemy stopy letnią wodą.

3. Cukrowy peeling do stóp – przepis

Składniki:

  • 2 łyżki rozgotowanej papki z siemienia lnianego,
  • 1 łyżka białego cukru.

Sposób przygotowania: mieszamy wszystkie składniki i masujemy skórę stóp. Jeżeli peeling jest zbyt delikatny, wymieniamy biały cukier na gruboziarnisty, na przykład brązowy, lub dodajemy mniej siemienia lnianego. Równie dobrze papkę z siemienia można stosować oddzielnie jako maskę nawilżającą. W takiej sytuacji należy posmarować nią stopy, owinąć folią, założyć skarpetki i zostawić na około 30 minut. Następnie płuczemy stopy letnią wodą.

4. Solny peeling do stóp – przepis

Składniki:

  • 2 łyżki soli,
  • 1 kopiasta łyżka oleju kokosowego lub masła shea,
  • 2 krople olejku z mięty pieprzowej.

Sposób przygotowania: sól (drobną lub grubą) wsypujemy do miski i dodajemy olej kokosowy lub masło shea. Olej musi być miękki, ale nie należy rozpuszczać go w kąpieli wodnej. Dodajemy dwie krople olejku miętowego, który pozostawi na stopach przyjemne uczucie chłodu i świeży zapach. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na stopy. Masujemy przez kilka minut, po czym myjemy skórę letnią wodą. Jeżeli stopy będą zbyt tłuste, używamy mydła glicerynowego.

Czy każdy może stosować peelingi?

Rezygnujemy z peelingów w przypadku podrażnienia skóry lub alergii na jeden ze składników kosmetyku. Innym przeciwwskazaniem do użycia go są otwarte rany na stopach, niezagojone odciski i znaczne pęknięcia skóry na piętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *