Cera: jak zwęzić pory?  Domowe sposoby na błyszczącą skórę 

Rozszerzone pory nie wyglądała ładnie, ale to nie koniec świata. Jeśli chcesz, by skóra wyglądała gładko i świeżo, poznaj domowe sposoby na to, by poskromić nadmiar sebum i domknąć pory skóry. Dzięki temu staną się mniej widoczne, a skóra zyska na uroku. 

Jaka skóra ma rozszerzone pory?

Najczęściej są one przypadłością osób z cerą tłustą lub trądzikową. Często jednak narzekają na nie również osoby z cerą mieszaną. Nadmiar sebum może też doskwierać, gdy zbyt mocno wysuszysz swoją skórę: próbuje ona wtedy uregulować nadmiar sebum i stworzyć ochronną otoczkę na buzi.

Zimą nawet normalna cera może się zmagać z rozszerzonymi porami. To dlatego, że musi bronić się przed smogiem, spalinami i toksynami wielkich miast. Podpowiadamy co zrobić, by pory mniej rzucały się w oczy.

1. Jak zwęzić pory – staranne oczyszczanie

Podstawa pielęgnacji to dobre oczyszczanie skóry; zwłaszcza tej, która ma rozszerzone pory. Dzięki regularnemu oczyszczaniu nie dopuszczasz do gromadzenia się zanieczyszczeń. Dlatego myj buzię rano i wieczorem. Nie musisz sięgać po silnie działające preparaty na bazie spirytusu. Wystarczy dobra, naturalna pianka do twarzy, Doskonale działają też olejki. Sprawdź w internecie, czym jest OCM i jak wykonać oczyszczanie twarzy olejami. Jeśli skóra ma skłonność do wyprysków – pamiętaj aby kosmetyk do mycia miał działanie antybakteryjne.

2. Jak zwęzić pory – odpowiedni krem

Dobry krem do twarzy jest bardzo ważny, w przypadku każdej cery, a co dopiero tłustej, lub ze skłonnością do zapychania porów. Na twojej czarnej liście powinny znaleźć się wszystkie tłuste i gęste kosmetyki, które dodatkowo zatkałyby ujścia gruczołów łojowych. Stosuj też odpowiednio dobrane olejki kosmetyczne, np. konopny, tamanu, jojoba.

Idealnym kremem dla takiej skóry jest lekki krem-żel. Taki produkt doskonale się wchłania i nie powoduje nagromadzenia się sebum. Pamiętaj jednak, że nawet taki żelowy produkt musi bezwzględnie nawilżać skórę.

3. Jak zwęzić pory – dobry, regularny peeling 

Peeling to w przypadku takiej skóry doskonały zabieg. Nie tylko ją odnawia i złuszcza stary naskórek, ale także sprawia, że nie tworzą się na niej zaskórniki i pryszcze. Peeling działa tak, że cera jest gładka, warstwa sebum mniejsza, a naskórek nieco cieńszy, a zatem nie zanieczyszcza się z taką siłą.

Jeśli masz tłustą cerę, możesz śmiało sięgać po peeling gruboziarnisty. Rób go dwa razy w tygodniu. Cera sucha, czy wrażliwa polubi enzymatyczny peeling do twarzy. Jest delikatniejszy i z powodzeniem możesz go stosować co tydzień. Raz na jakiś czas możesz wybrać się do kosmetyczki i zafundować skórze zabieg mikrodermabrazji.

4. Jak zwęzi pory – specjalistyczne maseczki do twarzy 

Maska do twarzy powinna być kolejnym etapem po peelingu. Stosuj specjalne, napinające lub lekko ściągające skórę maseczki, które pomogą ci kontrolować warstwę sebum i dadzą cerze subtelny, satynowy blask. Jeśli nie chcesz stosować masek z drogerii, sama wykonaj domowe, naturalne maseczki. Nałóż na buzię startego ziemniaka (musi być odciśnięty z soku), albo ubite białko jaja. Dobrze podziała na twoją cerę zielony ogórek, starty na tarce i nałożony na około 15 minut na oczyszczoną buzię. Sokiem z ogórka możesz przecierać twarz, aby ją odświeżyć. Doskonale sprawdzą się też maseczki z glinki. Przy cerze tłustej stosuj glinkę zieloną, zaś przy wrażliwej i normalnej – białą glinkę kosmetyczną. Należy je rozrobić z wodą lub hydrolatem tak, by powstała papka. Teraz wystarczy tylko nałożyć ja na buzię i zmyć po około 10 minutach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *