Sposoby na proste włosy. Jak wyprostować kręcone włosy?
Kobieta zmienną jest, a los bywa przekorny. Kiedy mamy proste włosy, chcemy mieć kręcone. I na odwrót. Na szczęście jest wiele sposobów na prostowanie włosów bez użycia ciepła, dlatego prostownica nie jest jedynym wyjściem. Jak wyprostować włosy?
Uzyskanie idealnie gładkich włosów może być problematyczne, zwłaszcza gdy z natury się puszą i są kręcone. Posiadaczki kręconych włosów wiedzą, jakim wyzwaniem jest ich pielęgnacja, a co dopiero stylizacja. Tak naprawdę pole do popisu w tej sprawie jest mocno ograniczone, ponieważ niezdyscyplinowane kosmyki nie dają się tak łatwo wygładzić i uczesać. Co gorsza, wszelkie próby uczesania lub upięcia kończą się osłabieniem i połamaniem włosów.
Grubsze – trudniejsze w prostowaniu
Najmniej podatne na prostowanie są włosy grube. Zasada jest prosta: im grubsze włosy i większa ich ilość, tym trudniej je wyprostować. Jeśli już osiągniemy upragniony efekt, jest on bardzo krótkotrwały. Nawet gdy zastosujemy odpowiednie środki utrwalające przeznaczone do stylizacji włosów – mogą one tylko obciążyć i osłabić włosy. Pojawia się zatem pytanie. Jak wyprostować kręcone włosy, aby ich nie zniszczyć?
Dłuższe – prostują się same
Z kolei długość włosów może działać na naszą korzyść. Im dłuższe włosy, tym lepiej dla nas. Prostują się wtedy grawitacyjnie – są dłuższe, cięższe, a więc grawitacja ciągnie je do dołu, co sprawia, że się prostują. Przy dłuższych włosach o wiele trwalsze są też efekty prostowania i o wiele dłuższej utrzymują się efekty różnych metod prostowania. Choć, tak czy inaczej, nadal możemy mieć problem np. z rozdwajającymi się i podkręcającymi końcówkami.
Prostownica do włosów. Czy to zawsze dobra opcja?
Nie każde włosy są podatne na prostowanie, dlatego wysoka temperatura dla wielu kobiet jest idealnym sposobem, aby je zmusić do współpracy. Niestety prostowanie włosów przy użyciu bardzo wysokiej temperatury (np. 200 st. C lub więcej) to krótka droga do przepalenia i zniszczenia włosów. Zwłaszcza gdy są z natury cienkie i delikatne. Lub kiedy nie zapewnimy im odpowiedniej termoochrony przed przystąpieniem do tego zabiegu.
Z pewnością nie należy ograniczać się tylko do tego. Prostownica to doskonałe narzędzie fryzjerskie – łatwe w użyciu i skuteczne, jednak tylko używana zgodnie z zaleceniami i w towarzystwie produktów, które przyspieszają prostowanie włosów. Ważne jest zapewnienie włosom ochrony przed wysoką temperaturą, żeby zminimalizować szkodliwość prostownicy.
Kosmetyki czy domowe metody?
Jak wyprostować kręcone włosy? Warto sięgnąć po pomoc, czyli odpowiednie kosmetyki. Nie tylko produkty ułatwiające prostowanie i utrwalające efekty, ale również zapewniające ochronę przed wysoką temperaturą. Niektóre z nich pomagają w prostowaniu, inne mogą być nawet zamiennikiem dla prostownicy. Podobnie jak domowe sposoby na proste włosy, czyli mieszanki naturalnych składników o odpowiednich właściwościach np. olejki do prostowania włosów.
- Szampony i odżywki prostujące
Zestaw kosmetyków o sprecyzowanym działaniu to częsty wybór. Szampon i odżywka, które mają za zadanie wygładzić i wyprostować włosy na długi czas, dostępne są niemal w każdej drogerii. Zazwyczaj są to jednak produkty delikatne, dlatego prostowanie włosów bez prostownicy nie wchodzi w tym przypadku w grę. Szampon i odżywka do prostowania włosów mogą ułatwić odpowiednie suszenie i stylizowanie. - Olejki do prostowania włosów
Lepszym rozwiązaniem są olejki do włosów, które można dostać zarówno w wersji drogeryjnej, jak i naturalnej. W pierwszym przypadku warto jednak szukać takich, które nie zawierają zbyt wielu konserwantów. Czy olejki prostują włosy? Stosowane regularnie mogą wygładzić, zdyscyplinować i dociążyć włosy tak, że będą dużo prostsze. Większość z nich (a zwłaszcza olej arganowy) mają też właściwości termoochronne i zapobiegają utracie nawilżenia w trakcie suszenia lub prostowania włosów. Warto po nie sięgnąć, kiedy zastanawiamy się, jak wyprostować włosy. - Nafta kosmetyczna
Zapomniana nafta kosmetyczna może pomóc w wygładzeniu włosów. Należy uważać z jej stosowaniem solo. Jednak w kompozycji z olejkiem lub maską do włosów sprawdza się rewelacyjnie. Wystarczy nałożyć naftę kosmetyczną na włosy (omijając skórę głowy) na około godzinę lub dwie. Po umyciu pasma będę cięższe, gładsze, bardziej błyszczące i dużo prostsze.
Keratynowe prostowanie włosów
Kiedy zawodzą wszystkie inne metody prostowania włosów, można sięgnąć po jeszcze jedno rozwiązanie – keratynowe prostowanie włosów. To zabieg, który należy wykonywać u fryzjera. Polega na regeneracji i odbudowie zniszczonych struktur włosów, do czego wykorzystuje się keratynę, czyli proteinę budującą nasze włosy. Jednym ze skutków tego zabiegu jest właśnie trwałe wyprostowanie włosów i zwiększona odporność na różnego rodzaju czynniki szkodliwe. Efekty keratynowego prostowania utrzymują się nawet kilka miesięcy, ale zapłacimy za to dość wysoką cenę. Zabieg ma więc zarówno sporo zalet, jak i wad. Decyzja należy do nas.
Dodaj komentarz