Skóra dojrzała – wiemy, jak sprawić by była piękna i wyglądała młodo
Kiedy właściwe możemy powiedzieć, że nasza skóra jest dojrzała? Po 40 roku życia? Wcześniej? Później? Tak naprawdę wiele zależy od genetyki i wrodzonych predyspozycji naszej cery, oraz od tego, w jaki sposób ją pielęgnujemy. Warto pamiętać, że każdy wiek rządzi się swoimi prawami i nawet jeśli cera jest w dobrej formie – należy ją wspomagać odpowiednią pielęgnacją.
Pielęgnacja skóry dojrzałej – wybór kremu
Większość firm kosmetycznych ma w swojej ofercie kremy z oznaczeniami wieku (30+, 35+, 40+, 50+, 60+ itd.) – gdy wybieramy krem do twarzy często kierujemy się tym właśnie kryterium, tymczasem jest ono jedynie sugestią. Aby dobrze wybrać krem należy przede wszystkim przyjrzeć się swojej skórze, oraz sprawdzić skład danego kremu do twarzy. Czasami ten sugerowany skórze po 35 roku życia może być spokojnie używamy do skóry po 40 lub 45 roku życia. Ważne jet to, w jakiej kondycji jest skóra i jakich składników do pielęgnacji wymaga. Warto pamiętać również, że kremy nawilżające lub odżywiające można stosować w każdym wieku (nawilżanie skóry to absolutna konieczność niezależnie od tego czy mamy „-naście”, „-ści” czy więcej lat).
Skóra dojrzała, czyli jaka?
Po czym poznać, że czas na wzmożoną pielęgnację skóry?
Co dzieje się z naszą skórą wraz z wiekiem?
Skóra to „twór” ulegający wiecznym przeobrażeniom. Zaczyna się starzeć już po 25 roku życia, ponieważ to mniej więcej w tym czasie zaczynają zanikać włókna kolagenu w skórze. Oczywiście nie od razu jest to widoczne – nasza skóra ma spory zapas substancji odpowiadających za jej kondycję. Wiadomo jednak, ze z wiekiem regeneracja skóry odbywa się wolniej, ponieważ przekształca się gospodarka hormonalna w naszym organizmie, a ściany naczyń krwionośnych stają się coraz słabsze. Skóra powoli, ale nieuchronnie traci elastyczność, wiotkość, zaczyna tracić jędrność, jej pigmentacja również ulega zmianie i dlatego często na dłoniach i twarzy pojawiają się tzw zmiany pigmentacyjne. Grawitacja też nam nie pomaga:) To oczywiście trąci paradoksem, ale przyciąganie ziemskie sprawia, że pozbawiona jędrności skóra po prostu opada – dlatego tak popularny stał się zabieg liftingu, który ma odwracać te skutki.
Jak pielęgnować skórę dojrzałą?
Musimy sobie uzmysłowić, ze skóra dojrzała to nie jest „rodzaj” cery. Nie należy jej wkładać do jednego worka z cerą wrażliwą, trądzikową czy mieszaną. Skóra dojrzała to po prostu pewien nieunikniony „przystanek” w życiu każdej cery. Nie jest jednak powiedziane, ze skóra cera dotąd tłusta nagle przekształci się w inny rodzaj. Panie, która mają skórę suchą będą miały ten typ cery plus oczywiście ich skóra w pewnym momencie będzie również określana jako „dojrzała” . Dlatego aby dobrze pielęgnować taką skórę, należy pamiętać aby zawsze dobierać jej kosmetyki nie tylko „odmładzające” ale również przypisane do określonego typu.
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele kremów anti-aging, które jednocześnie przeznaczone są do cery tłustej, suchej, normalnej lub mieszanej. Są kremy odmładzające i uszczelniające naczynka krwionośne, lub anti-aging, które jednocześnie regulują poziom sebum i matują skórę.
Dojrzała skóra wymaga oczywiście nieco bardziej intensywnej pielęgnacji dlatego warto oprócz kremu na dzień i na noc sięgać po odpowiednie serum do twarzy, które potęguje działanie kremów. Dobrym pomysłem jest również włączenie do pielęgnacji naturalnych olejków – i obfitują w fitosterole, dobre kwasy tłuszczowe i szereg witamin oraz składników mineralnych ważnych dla skóry. Niektóre olejki zawierają skwalen – składnik ludzkiego sebum, który reguluje jego ilość na skórze.
Jak dbać o skórę dojrzałą?
Oprócz odpowiedniego kremu warto traktować ją z szacunkiem i troską. Jak to zrobić?
- Chronić przed słońcem
- Złuszczać naskórek, by była zawsze świeża i lepiej wchłaniała składniki odżywcze
- Nawilżać od wewnątrz (woda mineralna) i od zewnątrz (kremy nawilżające)
- Systematycznie odżywiać, stosując bogaty krem na noc i dostosowany do rodzaju cery krem na dzień.
- Masować, gimnastykować – warto wypróbować ćwiczenia, które usprawniają pracę mięśni mimicznych twarzy, jedną z ciekawszych gimnastyk jest bardzo popularna wśród kobiet joga twarzy – zbiera ona dobre opinie w sieci jako skuteczna kuracja spowalniająca procesy starzenia się skóry np. opadające policzki i podbródek.
- Często się uśmiechać. To prawda, ze śmiech to zdrowie. Podczas szczerego śmiechu nie tylko tracimy kalorie , ale również gimnastykujemy twarz i wydzielamy hormon szczęścia. Uśmiechnięta buzia zawsze wygląda dużo młodziej 🙂
Dodaj komentarz