Na naczynka, trądzik i niechciane włoski. Jak wykorzystać IPL?
Jedno urządzenie, kilka zabiegów i dziesiątki rozwiązanych problemów. Czym jest IPL? Jak działa na skórę? Sprawdź, dlaczego bywa mylony z laserem oraz jak wiele zastosowań znaleziono dla niego w kosmetologii.
Najefektywniejsza technologia stosowana obecnie w kosmetyce to IPL. Daje wiele możliwości, dlatego skorzystamy z niej już w większości salonów urody. Przez wielu błędnie nazywana laserem.
Dlaczego IPL to nie laser?
Bardzo często metoda IPL – stosowana w kosmetologii najczęściej do usuwania zbędnego owłosienia – bywa nazywana laserowym usuwaniem owłosienia. Lub laserowym usuwaniem naczynek, jeśli akurat do tego jest zastosowana. Tak naprawdę IPL ma niewiele wspólnego z laserem.
IPL to zabieg kosmetyczny, w którym wykorzystuje się fale świetlne o różnej długości. Od lasera odróżnia go to, że nie jest to spójna wiązka światła o konkretnej długości. Ma to swoje zalety – światło z urządzenia IPL może być absorbowane przez różne komórki, dzięki czemu możemy celowo uszkadzać tylko określone tkanki i nie wpływamy na te, które z nimi sąsiadują. Możemy zdezaktywować mieszek włosowy, aby zahamować wzrost owłosienia, nie szkodząc przy tym swojej skórze. Laser jest o wiele bardziej inwazyjny.
Nazywanie urządzeń wykorzystujących IPL laserami jest błędne, ale nie jest to rażąca pomyłka. Niektórzy wyróżniają je jako lasery kosmetyczne, ze względu na to, że prawdziwe lasery są nazywane medycznymi.
Zabiegi IPL – charakterystyka
Dzięki metodzie IPL coraz łatwiej możemy rozwiązywać różnego rodzaju problemy skórne. Nawet te, które są umiejscowione w głębszych warstwach skóry, przez co np. zwykły peeling nie jest w stanie ich rozwiązać. Nic dziwnego, że zabiegi IPL są coraz bardziej popularne.
Dużą zaletą światłoterapii jest jej skuteczność, ale również bezpieczeństwo. Wiązka światła może działać na różnych poziomach skóry, więc łatwo dopasować ją do problemu, który chcemy rozwiązać. Zabiegi IPL są przy tym mało skomplikowane (dziś depilację „laserową” można wykonać w domu) i bezbolesne. Działanie IPL na skórę nie wiąże się z bólem – możemy odczuwać tylko ciepło, a osoby o jasnej karnacji delikatny dyskomfort np. pieczenie, które po chwili ustępuje.
Zabiegi IPL są skuteczne wyłącznie, jeśli osoba wykonująca je odpowiednio dopasuje rodzaj światła, ilość oraz czas trwania impulsów. Dobrze przeprowadzony zabieg IPL może pomóc na:
- trądzik – niszczy bakterie, które go powodują i zmniejsza stan zapalny;
- popękane naczynka – zmniejsza ich widoczność;
- niechciane owłosienie (epilacja) – hamuje ich wzrost;
- przebarwienia – oddziałuje na pigment, usuwając niechciane plamy;
- rumień, zmarszczki, rozstępy, piegi, rozszerzone pory i inne.
Tak naprawdę zabiegi IPL można wykorzystać przy większości problemów skórnych. Seria kilku zabiegów z wykorzystaniem metody IPL usunie posłoneczne zmiany pigmentacyjne, zlikwiduje nawet bardzo nasilony trądzik, a także odmłodzi cerę. Fotoodmładzanie to – tuż po epilacji i usuwaniu popękanych naczynek – jeden z najpopularniejszych sposobów wykorzystania światła w kosmetologii.
Jak metoda IPL sprawdza się w najczęstszych problemach skórnych?
Terapia przeciwtrądzikowa
Potwierdzono, że IPL świetnie sprawdza się w leczeniu przewlekłych problemów z trądzikiem. Światłoterapię wykorzystuje się zwłaszcza przy trądziku różowatym, który zazwyczaj lokalizuje się na twarzy. Seria zabiegów IPL niszczy bakterie, które powodują trądzik i likwiduje stan zapalny skóry. Dzięki temu nie tylko usuwa trądzik, ale zapobiega jego nawrotom. Metoda IPL reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza cerę i zwęża pory, dzięki czemu nie ma warunków dla ponownego pojawienia się trądziku.
Fotoepilacja tzw. depilacja laserowa
Dzięki metodzie IPL można w szybki sposób trwale usunąć niechciane owłosienia. Trwale to znaczy nawet na kilka lat. Jak to możliwe? Światło emitowane przez urządzenie do „laserowej” depilacji pochłaniane jest przez włoski i przekazywane do mieszków włosowych w formie energii cieplnej. Zostają one uszkodzone, dzięki czemu włosy przestają rosnąć. Niestety wiązka światła działa tylko na włosy w fazie wzrostu, więc zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie, aby usunąć wszystkie włoski. Ważne, że metoda IPL działa lepiej na włosy ciemne, w których jest więcej melaniny. To właśnie ten barwnik pochłania emitowane światło.
Zamykanie naczynek
Energia świetlna sprawdza się także w leczeniu problemów cery naczynkowej. Możemy zdecydować się na specjalny zabieg IPL, dzięki któremu usuniemy nieestetyczne zmiany naczyniowe. Zamykanie naczynek jest szybkie i bezbolesne. Wiązka światła pochłaniana jest przez hemoglobinę (czerwony barwnik), podwyższa się temperatura i uszkadza się białko w ściankach naczyń krwionośnych. Po pewnym czasie zostają one samoistnie usunięte z organizmu, a problem pajączków znika.
Zabiegi IPL – przeciwwskazania
Nie powinno się korzystać z metody IPL, gdy:
- zażywamy leki światłouczulające,
- mamy zmiany nowotworowe (IPL może je powiększyć),
- jesteśmy nadwrażliwi na światło,
- przyjmujemy substancje zwiększające ukrwienie.
Dodaj komentarz