Mieszkasz w mieście? Oto co smog robi ze skórą!

Życie w mieście ma swój urok, ale w obliczu wszechobecnego smogu niestety nie służy naszej skórze. Czy wiesz, jaki jest wpływ smogu na skórę? Oto ślady, które zostawia na naszej twarzy.

Kiedyś mglisty poranek był czymś magicznym. Dzisiaj wstajemy z łóżka, wyglądamy przez okno i zastanawiamy się, czy to jeszcze mgła, czy już toksyczny smog…

Czym jest smog?

Smog to swego rodzaju zjawisko, rodzaj mgły wymieszanej z dymem oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami (głównie gazami i pyłami), które biorą się ze spalania węgla, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych itp.

Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego warto na bieżąco śledzić stężenie toksyn w powietrzu w naszej okolicy. Szczególnie narażeni na smog są oczywiście mieszkańcy miast, gdzie smog jest najczęstszym zjawiskiem.

Z czego składa się smog?

Z pewnością z niczego, co może podobać się naszej skórze. Naukowcy badający smog odkryli w nim około 2,8 tys. różnych substancji chemicznych (w zależności od miejsca występowania). Wśród nich najbardziej szkodliwe są pyły zawieszone o różnej wielkości (od PM2,5 do PM10). Za najbardziej szkodliwe uważa się najdrobniejsze cząsteczki, przez którymi trudno się chronić.

Szkodliwość smogu

Udowodniono już, że gęsty i zawiesisty smog może powodować rozwój różnego rodzaju chorób nowotworowych, w tym czerniaka. Upośledza także funkcje układu oddechowego i ma niekorzystny wpływ na pracę serca. Może obniżać naszą odporność i zwiększać ryzyko alergii. To jednak nie wszystko.

Ochrona dróg oddechowych np. specjalnymi maskami antysmogowymi to jednak za mało. Smog ma bardzo duży, negatywny wpływ na kondycję skóry.

Wpływ smogu na skórę

Trzeba wiedzieć, że pył i zanieczyszczenia, które zawieszone są w gęstym powietrzu, mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie skóry, a także przyspieszać jej starzenie. Życie w mieście odbija się niekorzystnie nie tylko na jej wyglądzie, ale też zdrowiu. Nie dość, że zanieczyszczenia utrudniają prawidłową wymianę przezskórną i oczyszczanie organizmu, to jeszcze mogą wywoływać (w skrajnych przypadkach) nowotwory skóry.

Jakie ślady na skórze zostawia smog?

Widocznych śladów, które zostawia na cerze smog, jest wiele:

  1. ZMARSZCZKI – zanieczyszczenia i wolne rodniki to czynniki, które przyspieszają starzenie się skóry. Dochodzi do przedwczesnemu osłabienia i uszkodzenia włókien kolagenowych i pojawiają się braki kwasu hialuronowego. W efekcie skóra staje się mniej jędrna i sprężysta i pojawiają się nieestetyczne zmarszczki.
  2. ZACZERWIENIENIA – smog potrafi bardzo mocno podrażnić skórę i naruszyć jej naturalną barierę ochronną. Efektem są poważne podrażnienia i zaczerwieniania na twarzy, które szczególnie boleśnie odczuwają osoby z AZS-em.
  3. TRĄDZIK – gromadzące się na skórze zanieczyszczenia z powietrza blokują ujścia gruczołów łojowych i są trudne do usunięcia podczas standardowego oczyszczania cery. W efekcie tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii i pojawiają się wypryski. Toksyny są dziś coraz częstszą przyczyną trądziku u dorosłych osób.
  4. SZARA CERA – cerę osoby mieszkającej w mocno zanieczyszczonym mieście bardzo łatwo można poznać po tym, że jest po prostu zmęczona, ziemista, bez koloru i bez blasku. Nieustanny kontakt z zanieczyszczeniami powoduje, że skóra traci witalność, jest słabo odżywiona, odwodniona, i to przekłada się na jej wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *