Blizny i bliznowce – powstawanie, rodzaje i pielęgnacja
Blizny powstają na skutek uszkodzenia ciągłości skóry i nieprawidłowego przebiegu procesów naprawczych. Są nieestetycznymi zmianami skórnymi, a ich wygląd zależy od wielkości rany, tego, w jakich okolicznościach powstała i od indywidualnych predyspozycji gojenia się skóry.
Jak powstają blizny?
Zaraz po zranieniu dochodzi do naprawy skóry. Rana najpierw wypełnia się krwią, która krzepnie i w ten sposób chroni przed infekcją bakteryjną i utratą wody. W ranie aktywuje się stan zapalny, samooczyszczanie, produkcja kolagenu i tworzenie się blizny. To, w jaki sposób powstanie blizna, zależy od wielu czynników: wieku, umiejscowienia rany, przyczyny jej powstania i uwarunkowań genetycznych. U młodych osób proces ten odbywa się bardzo szybko, dlatego blizny mają tendencję do przerostu. Takie blizny są grubsze i większe. Poza tym niektóre osoby mają tendencję do powstawania tzw. bliznowców.
Rodzaje blizn
Wyróżnia się trzy rodzaje blizn:
- przerostowe – są delikatnie pogrubione i mają czerwony kolor. Pojawiły się na skutek zwiększonej syntezy kolagenu i są wynikiem oparzenia lub zranienia. Wygląd takich blizn z czasem ulega poprawie, może także całkowicie zaniknąć;
- zanikowe – takie blizny pojawiają się na skórze z trądzikiem pospolitym lub po przebyciu ospy wietrznej i mają charakter wgłębienia. Powstają przy niewystarczającej zawartości włókien kolagenowych w skórze,
- bliznowiec (keloid) – mocno przerośnięta blizna, o nieregularnym kształcie i większa niż powierzchnia rany. Powstaje w miejscach o zwiększonym napięciu tkanek, czyli na skórze ramion, klatki piersiowej i na plecach. Występuje u osób, które są genetycznie podatne na powstawanie takich zmian i u osób z czarną skórą.
Jak pielęgnować bliznę?
Proces gojenia się rany możemy wspomagać poprzez stosowanie produktów oczyszczających, ochronnych, odżywczych i regenerujących. Preparaty te zawierają: witaminy A i C, kwas hialuronowy, alantoinę, kolagen, aloes, algi, kit pszczeli, olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, rozmarynowy lub rumiankowy) i silikony. W leczeniu blizn mogą pomóc niektóre zabiegi kosmetyczne: jonoforeza, sonoforeza, mezoterapia. Blizny przerostowe można spłycić peelingami, mikrodermabrazją i laseroterapią.
Dodaj komentarz