Jak działa i jak stosować kwas glikolowy?
Kwas glikolowy jest stosowany nie tylko w gabinetach kosmetycznych, lecz także jako składnik produktów dostępnych w drogeriach. Którą opcję wybierzesz? Sprawdź najpierw, jak działa kwas glikolowy i jakie efekty zapewni twojej skórze.
Jak działa kwas glikolowy?
Kwas glikolowy stymuluje fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Z tego powodu stosuje się go w kosmetykach odmładzających, redukujących zmarszczki. Kwas glikolowy stosuje się również w kosmetykach złuszczających naskórek. Ten produkt nawilża, obkurcza pory skórne i reguluje wydzielanie sebum. Dlatego kwas glikolowy poleca się osobom z cerą tłustą i trądzikową. Jeżeli regularnie będziesz stosowała kosmetyki z tą substancją, to możesz pozbyć się przebarwień, blizn i niedoskonałości po trądziku. Pomaga także w przypadku bardzo suchej skóry i z szarym odcieniem u palaczy. Kwas glikolowy nakłada się na twarz, ciała, a w szczególności można aplikować go na łokcie, kolana i stopy.
Stężenie i pH kwasu glikolowego
- Stężenie do 15% – kwas glikolowy w tym stężeniu jest najbezpieczniejszy, nawilża, złuszcza i rozluźnia połączenia międzykomórkowe, regeneruje skórę i pobudza syntezę fibroblastów.
- Stężenie 20-35% – kwas glikolowy w tym stężeniu nawilża, oczyszcza i złuszcza naskórek.
- Stężenie 50-70% – działa dogłębnie na skórę, regeneruje, złuszcza martwe komórki naskórka, działa odmładzająco.
Właściwości kwasu glikolowego są uzależnione od pH roztworu. Niskie wartości pH złuszczają naskórek i regulują proces jego rogowacenia. Wyższe pH sprawia, że kwas glikolowy działa nawilżająco. Kwas glikolowy działa tym mocniej, im wyższe ma stężenie i niższe pH. Wartość pH kwasu glikolowego używanego w gabinetach kosmetycznych waha się od 0,6 do 1,6.
Jak wygląda zabieg z kwasem glikolowym?
Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy korzystać z solarium, a na tydzień przed nie wolno robić peelingu z zastosowaniem kwasów, depilacji za pomocą wosku, elektrolizy i produktów z retinoidami.
Kosmetyczka oczyszcza skórę i przeprowadza demakijaż. Cerę należy odtłuścić, a wrażliwe miejsca (wargi, skrzydełka nosa i okolice oczu) trzeba zabezpieczyć wazeliną przed podrażnieniami. Potem na skórę nakłada się kwas glikolowy w odpowiednim stężeniu na kilka minut. Po upływie tego czasu kwas jest neutralizowany specjalnym kosmetykiem, nakładana jest maska i krem dopasowany do rodzaju cery.
Po zabiegu natomiast skóra może być zaczerwieniona i piekąca. Te dolegliwości powinny jednak szybko ustąpić. Po zastosowaniu kwasu glikolowego skóry nie trzeba złuszczać, odtłuszczać, robić makijażu i opalać się przez co najmniej dwa tygodnie.
Dodaj komentarz