Jak zwalczyć trądzik zaskórnikowy. Pielęgnacja skóry oraz leczenie w domu i u dermatologa

Trądzik zaskórnikowy jest lżejszą i niezapalną odmianą trądziku. Ale czy to oznacza, że masz szczęście? Niekoniecznie. Niektóre dziewczyny cierpią z tego powodu, inne w ogóle się tym nie przejmują. Jeżeli chciałabyś znów mieć gładką i zdrową skórę twarzy, to ten tekst jest dla ciebie. Przeczytaj, a dowiesz się, jak pielęgnować i leczyć swoją cerę.

Co to jest trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy to lżejsza odmiana trądziku młodzieńczego, która cechuje się występowaniem zmian w postaci zaskórników. Obejmują one środkową część twarzy, czoło, plecy i klatkę piersiową. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników. Zaskórniki otwarte to czarne wągry, których ujścia mieszków gruczołów łojowych są bardzo dobrze widoczne. Ich czarny kolor wskazuje na utlenienie się keratyny znajdującej się na powierzchni zaskórnika. Drugim rodzajem są zaskórniki zamknięte, czyli podskórne grudki w białym kolorze. Ujścia gruczołów łojowych w tym przypadku nie są widoczne.

Jak powstaje trądzik zaskórnikowy?

Przyczynami tego skórnego problemu są między innymi:

  • zmiany hormonalne – trądzik pojawia się w wyniku nadmiernego wydzielania produkcji męskich hormonów płciowych, które wpływają na pracę gruczołów łojowych, a także przy spadku poziomu progesteronu i estrogenu;
  • stres – wzrost kortyzolu (hormonu stresu) prowadzi do nasilenia się nadmiernej produkcji sebum, a w trakcie sytuacji stresowych zakończenia nerwowe stymulują gruczoły łojowe;
  • nieprawidłowa dieta – produkty o wysokim indeksie glikemicznym, konserwanty, sztuczne barwniki, aromaty i żywność przetworzona powodują trądzik zaskórnikowy;
  • kosmetyki – produkty do makijażu blokują ujścia gruczołów łojowych;
  • czynniki genetyczne – jeżeli trądzik pojawia się u rodziców, to prawdopodobnie będą go miały dzieci.

Pielęgnacja twarzy z trądzikiem zaskórnikowym

Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać w pielęgnacji twarzy z trądzikiem zaskórnikowym. Ważne jest oczyszczanie cery z martwych komórek skóry i nadmiaru sebum. Przed tą czynnością należy bardzo dokładnie umyć dłonie, żeby zapobiec przenoszeniu bakterii. Do oczyszczania buzi najlepiej sprawdzą się żele i płyny micelarne przeznaczone do cery trądzikowej. Twarz należy osuszać jednorazowym ręcznikiem, przecierać tonikiem zmniejszającym widoczność porów i używać nawilżającego kremu.

Dobre efekty zapewni również peeling enzymatyczny, który usunie nadmiar sebum i martwy naskórek. Przed złuszczaniem możesz zastosować ziołową kąpiel na twarz. Szałwia, skrzyp i bratek mają działanie przeciwzapalne, łagodzące i oczyszczające. Na koniec zastosuj maskę o właściwościach nawilżających i dotleniających. Do makijażu używaj kosmetyków o lekkich formułach, niezatykających porów skóry i o działaniu antybakteryjnym. Nie wolno wyciskać i samodzielnie oczyszczać twarzy z zaskórników, bo może to prowadzić do zaognienia stanów zapalnych i nasilenia trądziku.

Duże znaczenie ma również dieta, brak stresu i sen. Jadłospis należy urozmaicić w produkty z zawartością witamin A i B (np. banany, jajka ryby). Długotrwały stres nasila zmiany skórne i prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Brak snu również ma negatywny wpływ na kondycję cery, która staje się bardziej podatna na działanie drobnoustrojów.

Najlepsze sposoby na trądzik zaskórnikowy

Jeżeli chcesz pozbyć się trądziku zaskórnikowego, to pamiętaj o:

  • myciu twarzy preparatami do cery trądzikowej, czyli żelami i emulsjami o działaniu bakteriobójczym;
  • stosowaniu bezalkoholowych toników ściągających i przeciwłojotokowych;
  • bardzo częstej zmianie ręczników i pościeli;
  • używaniu kremów na dzień o lekkiej konsystencji oraz nawilżającym i matującym działaniu;
  • unikaniu produktów odtłuszczających o dużej zawartości alkoholu;
  • unikaniu dotykania skóry twarzy dłońmi;
  • zakazie samodzielnego wyciskania zaskórników;
  • zakrywaniu niedoskonałości korektorami antybakteryjnymi;
  • stosowaniu raz w tygodniu peelingu enzymatycznego oraz maseczki nawilżającej i oczyszczającej;
  • odpowiedniej diecie, zdrowym trybie życia i relaksie;
  • umiarkowanym opalaniu się.

Leczenie trądziku zaskórnikowego w domu i gabinecie kosmetycznym

Zabiegami, które pomogą w walce z trądzikiem zaskórnikowym, mogą być: peelingi chemiczne na bazie kwasów owocowych, zabiegi dotleniające z maskami algowymi lub gipsowymi, sonoforeza z zastosowaniem ultradźwięków lub światłolecznictwo z użyciem lamp czerwonych (do rozpulchniania twarzy) i niebieskich (w celu złagodzenia zmian skórnych). Natomiast domowa pielęgnacja skóry z trądzikiem zaskórnikowym polega na wyrównaniu pH, zmniejszeniu warstwy rogowej, nawilżeniu skóry i poprawieniu ukrwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *