Co o perfumach wiedzieć powinnaś? Te fakty cię zaskoczą
Kwiaty, owoce, a nawet wydzieliny zwierząt. Takich składników używa się do produkcji perfum. Nawet największe marki kosmetyczne wykorzystują oryginalne aromaty, aby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Co jeszcze o perfumach powinnaś wiedzieć?
Moda na perfumy
Kto odkrył, że niektóre rośliny lub zioła podczas palenia wydzielają przyjemne aromaty? Byli to nasi przodkowie. Można uznać, że właśnie wtedy pojawiła się moda na stosowanie perfum. Choć pierwotne zastosowanie tych zapachów było nieco inne. Wykorzystywano je do celów religijnych i leczniczych. Potem aromatyczne olejki stosowano do perfumowania skóry ciała i włosów. Prawdziwym przełomem w dziedzinie perfumiarstwa było odkrycie metody destylacji alkoholowej. Do dziś za pierwsze perfumy uważa się te wykonane na bazie wody różanej.
Perfumy z płatków kwiatów
Podczas produkcji większości perfum stosuje się płatki kwiatów. Dasz wiarę, że do pozyskania 1 kg naturalnych olejków eterycznych potrzeba aż 5 ton płatków? Rozkłada się je na specjalnych ramach, które są zalewane cieczą o ekstrahujących właściwościach. Po upływie pięciu dni substancja jest usuwana, a otrzymany w ten sposób ekstrakt poddaje się procesowi oczyszczania. Oddzielenie olejków eterycznych od innych niepotrzebnych substancji odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Następnie zaczyna się etap komponowania zapachów. Czy wiesz, że perfumiarze w jednym flakoniku perfum umieszczają około dwustu różnych aromatów i nut zapachowych?
Piżmo i inne substancje odzwierzęce
Podczas produkcji perfum stosuje się także inne, nieco dziwne substancje. Są to piżmo i ambra. Piżmowce, które wytwarzają pierwszą z wymienionych substancji, są pod ochroną. Z tego powodu ten zapach zaczęto produkować syntetycznie. Natomiast ambra to nic innego jak wymiociny kaszalotów. Po obróbce substancja ta świetnie nadaje się do utrwalania zapachu perfum. Ambrę również zaczęto wytwarzać syntetycznie – te duże morskie ssaki są pod ochroną.
Perfumy na każdą porę roku
Czy wiesz, że perfumy powinno dobierać się do pory roku, okazji lub nastroju? Dlatego latem najlepiej sprawdzą się te, w których wyczujesz cytrusowe, kwiatowe i ziołowe nuty zapachowe. Genialne będą też mgiełki lub lekkie wody toaletowe. Unikaj perfum z dodatkiem alkoholu – w kontakcie z promieniami UV mógłby wywołać podrażnienia. Zimą stosuj ciepłe, intensywne i bardziej wyraziste perfumy. Wypróbuj te o aromacie cynamonu, pomarańczy lub innych zapachów, które kojarzą ci się z magią świąt.
Dodaj komentarz